REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

M.Bastys traukiasi iš Seimo vadovybės

Inicijuojama apkalta

Neskaidriais ryšiais su nusikalstamo pasaulio ir Rusijos energetikos kompanijų atstovais įtariamas Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Mindaugas Bastys BNS sako priėmęs sprendimą trauktis iš Seimo vadovybės, tačiau parlamentaro mandato atsisakyti neketina.

Neskaidriais ryšiais su nusikalstamo pasaulio ir Rusijos energetikos kompanijų atstovais įtariamas Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Mindaugas Bastys BNS sako priėmęs sprendimą trauktis iš Seimo vadovybės, tačiau parlamentaro mandato atsisakyti neketina.

REKLAMA

„Atsistatydinsiu iš Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų. Antra – nekandidatuoju į socialdemokratų pirmininkus, trečia – kreipsiuosi į prokuratūrą, kad būtų atliktas tyrimas mano atžvilgiu“, – BNS penktadienio rytą sakė M.Bastys.

Trauktis iš Seimo M.Bastys teigė nematąs pagrindo.

„Nematau pagrindo trauktis iš Seimo. Iš Seimo vadovybės matau pagrindą trauktis, nes tai meta šešėlį ant Seimo valdybos, nes man nesuteikta teisė dirbti su slapta informacija“, – sakė M.Bastys. Paklaustas, ar ši situacija nemeta šešėlio visam Seimui, M.Bastys teigė, kad „į šį klausimą turės atsakyti prokuratūra“.

Seimo pirmininkas V.Pranckietis prakalbo apie apkaltą M.Basčiui

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad Seime gali būti pradėta apkaltos procedūra socialdemokratui parlamentarui Mindaugui Basčiui, jei jis pats nepriims sprendimo trauktis iš Seimo vadovybės ir paties parlamento.

REKLAMA
REKLAMA

„Geriausias būdas tai būtų jam pačiam apsispręsti. Šiaip neturėtų turbūt būti (Seimo nariu – BNS). Bet mes negalime jam diktuoti tokių sąlygų, nebent apkaltos proceso būdu. Bet turėtume pakeisti Seimo statutą, kadangi Konstitucinis Teismas yra kvestionavęs straipsnį dėl apkaltos, jis dabar yra lyg ir negaliojantis, tai turime tokį kazusą teisinį, bet manau, kad artimiausiu metu išspręsime, nes apkalta man atrodo čia reikalinga, nes yra poreikis“, – BNS penktadienio rytą sakė V.Pranckietis.

REKLAMA

Premjeras Saulius Skvernelis sako kol kas nematantis pagrindo socialdemokrato Mindaugo Basčio apkaltai.

„Aš nemanau, pagal tuos turimus faktus, kad būtų pagrindas šiandien apkaltai, bet reikia pasižiūrėti, kokia ta informacija pateikta, kuo disponuoja VSD, ir tada kolegos turėtų apsispręsti, ar toks kolega gali atlikti nepriklausomo, neįtakojamo tautos atstovo funkcijas Seime“, – penktadienį žurnalistams Seime sakė S.Skvernelis.

Didžiausios parlamentinės Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako, kad M.Bastys privalo trauktis iš Seimo vadovybės, tačiau iš Seimo trauktis neskubina.

REKLAMA
REKLAMA

„Pats faktas, kad Seimo vicepirmininkas negavo leidimo dirbti su slapta informacija ir ta informacija viešai paskelbta rodo, kad jis negali tų pareigų eiti . O kiek yra pagrindo svarstyti kitus dalykus (apkaltos), reikia įsigilinti labiau, aš šiandien negaliu to teigti, tai ir Seimo nario paties apsisprendimo klausimas, ir reikėtų daugiau informacijos, bet kaip minimum aišku, kad jis negali būti Seimo pirmininko pavaduotoju“, – BNS sakė R.Karbauskis.

Konservatoriai M.Basčiui inicijuoja apkaltos procesą

Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) inicijuoja apkaltos procesą dėl asmeninių ryšių su nusikalstamo pasaulio ir Rusijos energetikos kompanijų atstovais leidimo dirbti su slapta informacija negavusio socialdemokrato Mindaugo Basčio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes pirmadienį pradedame rinkti parašus po teikimu pradėti apkaltą, tam reikia ketvirtadalio, t. y. 36 Seimo narių parašų“, – BNS penktadienį sakė partijos vadovas Gabrielius Landsbergis.

Konservatoriai laikosi pozicijos, kad Seimo statuto nuostatos dėl apkaltos galioja, nors vasario pabaigoje Konstitucinis Teismas (KT) pripažino jas prieštaraujančiomis Konstitucijai.

Pasak buvusio KT teisėjo konservatoriaus Stasio Šedbaro, Konstitucinis Teismas nurodė, kad apkalta turi būti taikoma platesne apimtimi, tad dabartinės normos galioti nenustojo.

„Konstitucinis Teismas įvertino normą ta dalimi, kad Seimo narys gali būti apkaltos proceso tvarka šalinamas ne tik už nusikaltimą, kurį padarė eidamas pareigas, bet ir prieš tapdamas Seimo nariu. Daugiau dėl apkaltos proceso nėra jokių korekcijų, jei dabar atsiversime Seimo statutą, viskas yra galiojančios normos, tik (pagal KT nutarimą) reikia jas išplėsti“, – žurnalistams penktadienį sakė S.Šedbaras. 

REKLAMA

-----------

Ketvirtadienio vakarą Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis paragino M.Bastį trauktis iš Seimo vadovybės, kai socialdemokratas negavo leidimo dirbti su slapta informacija dėl jo asmeninių ryšių su Rusijos energetikos kompanijų, nusikalstamo pasaulio atstovais, buvusiu KGB darbuotoju ir Kremliui palankiu žurnalistu.

Seimo pirmininkui pateiktoje Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagoje aprašomi M.Basčio ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

REKLAMA

VSD vertinimu, šie ryšiai daro M.Bastį pažeidžiamu ir keltų grėsmę jam patikėtos valstybės paslapties saugumui.

Konstitucinis Teismas (KT) vasarį yra paskelbęs, kad apkaltos procedūrą galima pradėti ir už nusikaltimus, kurie padaryti dar iki pradedant eiti atitinkamas pareigas, o dabartinė Seimo statuto redakcija prieštarauja Konstitucijai. Todėl šiuo metu minėtas Seimo statuto straipsnis yra negaliojantis, Seimas turėtų priimti jo pataisas.

Praėjusios kadencijos Seimo opozicija į KT dėl apkaltos procedūrų kreipėsi pernai, kai Lietuvos apeliacinis teismas tuometinį parlamentarą „darbietį“ Vytautą Gapšį išteisino dėl sukčiavimo, tačiau pripažino kaltu dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo. Apeliacinio teismo nuosprendis buvo susijęs su V.Gapšio veikla 2005–2006 metais, tuomet jis nebuvo Seimo narys ir nebuvo davęs priesaikos.

Vėliau parlamento opozicija inicijavo V.Gapšiui apkaltos procesą, tačiau po KT atsakymo, kad negali vertinti V.Gapšio veiksmų, kurie buvo atlikti iki jam duodant Seimo nario priesaiką, jo eiga sustojo. V.Gapšys dar po keleto mėnesių atsistatydino iš Seimo dėl teisėsaugos įtarimų paėmus 25 tūkst. eurų kyšį iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų