REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Seimo plenarinėje sesijoje numatytas Darbo kodekso 187 str. pakeitimo priėmimas. Priėmus šią pataisą, jei Trišalė taryba nepateikia siūlymo, tokiu atveju minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA) nustatytų Seimo nariai, atsižvelgdami į infliaciją. Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) perspėja, kad toks principas užprogramuos reguliarų MMA didėjimą ir  pareikalaus didinti MMA net ekonominio nuosmukio laikotarpiu. Nuo politinių veiksnių, o ne nuo rinkos sąlygų priklausantis sąnaudų didėjimas gali tapti pražūtingu visai Lietuvos ekonomikai.

REKLAMA
REKLAMA

„MMA susiejimas su infliacija nuolat didėjančio pinigų kiekio kontekste reiškia nuolat ir reguliariai didėjantį MMA.  Tai gali neigiamai atsiliepti šalies konkurencingumui. Kadangi statistiškai infliacija yra užfiksuojama net ekonominio nuosmukio laikotarpiu, MMA tektų didinti net ir esant prastai ekonominei situacijai. MMA didinimas taip pat apsunkintų mažiau paklausių darbuotojų, tame tarpe ir jaunimo, galimybes įsidarbinti,“ – teigia LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.

REKLAMA

LLRI atkreipia dėmesį, kad dalis prekių, pagal kurias matuojama infliacija, yra naudojama gamyboje ir yra įmonių sąnaudos. Automatiškas MMA didinimas augant infliacijai reiškia, kad Lietuvos ekonomika patirs dvigubą smūgį konkurencingumui. Augant įmonių sąnaudoms, visada augs ir sąnaudos darbo užmokesčiui. „Išeitų, kad jei įmonėms brangsta dujos, tai reikia didinti ir atlyginimus darbuotojams,“- sako Ž. Šilėnas. Toks reguliarus sąnaudų didėjimas neabejotinai pakenktų naujų darbo vietų kūrimui.

REKLAMA
REKLAMA

MMA pagal infliaciją indeksuojama tik Belgijoje, Čekijoje ir Rusijoje. Kitose Europos šalyse tai yra tik vienas iš daugelio kriterijų, į kuriuos atsižvelgiama kolektyvinėse ar socialinių partnerių derybose. „Įstatymo nuostata Seimui atrištų rankas MMA nustatyti pagal bet kokį kriterijų. Yra didelės rizikos, kad tokia diskrecija lems MMA nustatymą ne ekonominiais, o politiniais pagrindais,“ - įspėja LLRI jaunesnioji ekspertė Rita Griguolaitė.

LLRI primena, kad priimamo Darbo kodekso 187 str. pakeitimo teikėjai neatsižvelgė į tai, kad ir MMA nustatymui Seime, ir MMA didinimui įvedant indeksavimą, prieštaravo Seimo komitetai. Jų išvadose nurodoma, kad MMA indeksavimas reikštų MMA dydžio nustatymą neatsižvelgiant į šalies ūkio vystymosi tendencijas, darbo našumo rodiklius, bei apribotų  socialinių partnerių ir trišalės tarybos teises tartis dėl MMA dydžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų