• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Giorgiui Kapanadzei kovos Pietų Osetijoje prasidėjo kur kas anksčiau, nei pasaulis suvokė, kad Gruzijos teritorijoje vyksta karas. Prorusiškos separatistų pajėgos be perstojo apšaudė jo gimtinę Avnevį – etninių gruzinų kaimą – nuo pat rugpjūčio pradžios. Tuo tarpu Gruzijos kariuomenė į Pietų Osetiją įžengė tik naktį iš rugpjūčio 7-osios į 8-ąją.

REKLAMA
REKLAMA

„Karas mums prasidėjo ne rugpjūčio 7 dieną, o rugpjūčio 2-ąją“ - Laisvosios Europos radijui teigė G. Kapanadzė, dabar kaip pabėgėlis gyvenantis Tbilisyje.

REKLAMA

Laisvosios Europos radijo surinkti liudininkų pasakojimai kategoriškai prieštarauja pastaruoju metu itin išpopuliarėjusioms versijoms, kad Gruzija Cchinvalio miestą rugpjūčio 7 dieną puolė niekieno neprovokuojama. Tbilisis ilgą laiką teigė, kad karius į Pietų Osetiją siuntė tik siekdamas apsiginti nuo separatistų ir Rusijos agresijos.

REKLAMA
REKLAMA

Liudininkų pasakojimai sutampa su rugpjūčio 5 dienos ataskaita, kurią paviešino trišalė stebėtojų grupė, kurios gretose buvo ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos, ir Rusijos taikdarių atstovai.

Ataskaitoje, kurią pasirašė ir Rusijos taikdarių šiame regione vadas generolas Maratas Kulachmetovas, teigiama, kad yra požymių, jog etniniai gruzinų kaimai Pietų Osetijoje buvo apšaudomi jau anksčiau. Ataskaitoje taip pat teigiama, kad Pietų Osetijos separatistai, apšaudydami gruzinų kaimus, naudojo sunkiąją artileriją, kuri buvo uždrausta remiantis 1992 metų ugnies nutraukimo sutartimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trapios taikos subyrėjimas

Po Sovietų Sąjungos subyrėjimo Pietų Osetija, remiama Rusijos, kovojo brutalų karą, kuriuo siekė atsiskirti nuo Gruzijos. 1992 metų paliaubos nutraukė karo veiksmus ir sukūrė taikdarių kontingentą, susidedantį iš rusų, gruzinų ir osetinų pajėgų. Susitarime nebuvo išspręstas galutinio Pietų Osetijos statuso klausimas. De facto teritorija liko Gruzijos sudėtyje, tačiau iš esmės džiaugėsi itin plačia autonomija.

REKLAMA

Iki rugpjūčio karo pradžios etniniai gruzinai sudarė mažiau nei trečdalį visų Pietų Osetijos gyventojų. Regionas priminė šachmatų lentą, kurioje vienas šalia kito, išlaikydami trapią taiką, turėjo sugyventi osetinų ir gruzinų kaimai.

Taika baigėsi rugpjūčio pradžioje, kai separatistų kontroliuojami kaimai apsikeitė ugnimi su gruzinų kontroliuojamomis gyvenvietėmis. Kiekviena pusė kaltino oponentą pradėjus karinius veiksmus.

REKLAMA

„Intensyviausias apšaudymas buvo rengiamas rugpjūčio 7 dieną, tačiau mūsų kaimas buvo atakuojamas jau ir kelios dienos prieš tai“ - Laisvosios Europos radijui teigė Nulio kaimo, dominuojamo gruzinų, gyventojas Gocha Petriašvilis.

Jis pridūrė, kad išpuoliai prasidėjo rugpjūčio 2 dieną, kai sviedinys pataikė į jo kaimyno namą. Namas sudegė. „Buvo stebuklas, kad niekas nežuvo. Tėvai kažkaip sugebėjo iš antro aukšto į lauką išnešti savo 4 mėnesių kūdikį“ - pridūrė G. Petriašvilis, kuris taip pat teigia matęs, kaip automatiniu ginklu buvo apšaudytas mikroautobusas, gabenęs moteris ir vaikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Petriašvilis Nulio kaimą paliko rugpjūčio 10 dieną ir vėliau sužinojo, kad jo namas sudegė po to, kai į jį pataikė sviedinys.

Kita Nulio gyventoja Bela Čavchavadzė pritarė G. Petriašvilio liudijimui, kad apšaudymas prasidėjo dar rugpjūčio 2 dieną, kai buvo subombarduoti vietinio policijos pareigūno namai. Apšaudymas itin suintensyvėjo rugpjūčio 6 ir 7 dienomis.

REKLAMA

„Rugpjūčio 6 dieną buvo intensyviai šaudoma. Apie vidurnaktį ugnis buvo nutraukta, tačiau vėl atnaujinta ankstų kitos dienos rytą. Mes buvome pakankamai laimingi, kad sugebėjome palikti kaimą prieš tai, kai buvo užblokuoti keliai“ - teigė liudininkė.

Apie intensyvius apšaudymus rugpjūčio pradžioje pranešė ir už Pietų Osetijos administracinių sienų esančio Ergnečio kaimo gyventojai. „Ergnetis buvo bombarduojamas dar prieš tai, kai prasidėjo plataus masto karinė konfrontacija. Pirmosiomis rugpjūčio dienomis kaimas buvo smarkiai apšaudomas, daugelis namų apgriauti. Žmogus, kurį pažįstu, buvo sužeistas“ - teigė Ergnečio gyventojas Temuras Tatunašvilis.

Trišalė stebėtojų grupė taip pat rado įrodymų, kad Nulio, Eredvio, Zemo Nikozio ir Zemo Prisio kaimai, dominuojami gruzinų, separatistų pajėgų buvo apšaudomi dar prieš tai, kai prasidėjo karas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų