REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos krepšinio federacija (LKF) pabrėžia, jog stengiasi šalies krepšinyje stiprinti lietuvybę, nors, pavyzdžiui, vien pusės Lietuvos krepšinio lygos (LKL) komandų strategai dabar yra užsieniečiai. Komandos vairas užsieniečiui patikėtas ir stipriausiame šalies klube Kauno „Žalgiryje“, kurį treniruoja italas Andrea Trinchieri, o istorija rodo, kad lietuvybė ties treneriais „Žalgiryje“ ne visada ir buvo tokia stipri.

Lietuvos krepšinio federacija (LKF) pabrėžia, jog stengiasi šalies krepšinyje stiprinti lietuvybę, nors, pavyzdžiui, vien pusės Lietuvos krepšinio lygos (LKL) komandų strategai dabar yra užsieniečiai. Komandos vairas užsieniečiui patikėtas ir stipriausiame šalies klube Kauno „Žalgiryje“, kurį treniruoja italas Andrea Trinchieri, o istorija rodo, kad lietuvybė ties treneriais „Žalgiryje“ ne visada ir buvo tokia stipri.

REKLAMA

Nuo 1944 m., kuomet buvo įkurtas legendinis klubas, iki pat 1993 m., kai prie „Žalgirio“ vairo stojo estas Jaakas Salumetsas, žalgiriečius treniravo vien lietuviai, tarp kurių tokios garsios pavardės kaip Vladas Garastas, Stepas Butautas, Raimundas Sargūnas ar Modestas Paulauskas.

Tuo tarpu nuo 1993 m. iki dabar, žalgiriečius treniravo jau visa dešimtis specialistų iš užsienio, kurių kilmės šalys siekia nuo kaimyninių Latvijos bei Estijos iki Ispanijos, Graikijos, Serbijos, Slovėnijos, Italijos ar Austrijos.

REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt nusprendė pasižvalgyti, kas tie užsienio specialistai stovėję prie „Žalgirio“ komandos vairo bei ar ilgai tą jiems teko daryti.

Jaakas Salumetsas (Estija) 1993-1994 m. sezonas

J. Salumetsas yra kadaise buvęs krepšininkas, 1968-1979 žaidė krepšinį Talino „Kalev“ klube.

REKLAMA

Nuo 1993 iki 1997 m. jis treniravo Estijos krepšinio rinktinę, kuri 1993 m. Europos krepšinio čempionate užėmė 6 vietą. 

Būtent po sėkmingos vasaros su rinktine jis sudarė sutartį su „Žalgiriu“. Vieną sezoną treniravęs kauniečius, jis pasiekė pirmąją vietą ką tik įkurtoje LKL.

Ainars Bagatskis (Latvija) 2006-2007 m. sezonas (nepilnas)

A. Bagatskis buvo antrasis „Žalgirio“ treneris užsienietis. Jis Kauno klubo sirgaliams buvo puikiai pažįstamas, kadangi dar 2004-2005 m. atstovavo „Žalgirio“ komandai kaip žaidėjas. 

Taiklia ranka pasižymėjęs latvis Eurolygoje per rungtynes vidutiniškai pelnydavo 9,5 taško, po krepšiais atkovodavo 2,8 kamuolio, o tritaškius metimus realizuodavo net 40,4 proc. taiklumu. 

REKLAMA
REKLAMA

Kaip treneris jis 2005-2006 m. sezone debiutavo Rygos „Barons“ komandoje, o jau 2006 m. gegužės mėn. paliko Rygos „Barons“ komandą ir sukirto rankomis su „Žalgiriu“, pasirašė trejų metų kontraktą. 

Deja, karjera treniruojat žalgiriečius truko neilgai. Dėl klubo nesėkmių Eurolygoje ir LKL, 2006 m. gruodžio mėnesį jis atsistatydino.

Aco Petrovičius (Serbija) 2010-2011 m. sezonas (nepilnas)

Anapilin netikėtai prieš dešimtmetį iškeliavęs A. Petrovičius, žalgiriečius treniravo Vladimiro Romanovo eroje, tad nenuostabu, kad vos keli pralaimėjimai lėmė ne itin ilgą jo karjerą Kauno klube.

LKL čempionate žalgiriečiai su A. Petrovičiumi žygiavo be pralaimėjimų, tačiau palikti Kauno klubą strategui teko dėl keleto nesėkmių Eurolygoje ir VTB Vieningojoje lygoje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2010 m. gruodį A. Petrovičius buvo atleistas, o į jo vietą netrukus pakviestas specialistas iš Graikijos Ilias Zouros.

Ilias Zouros (Graikija) 2011-2012 m. sezonas (nepilnas) ir 2013-2014 m. sezonas (nepilnas)

Graikas I. Zouras savo trenerio kelią „Žalgiryje“ pradėjo 2010-2011 m. sezone, kai perėmęs komandos vairą iš A. Petrovičiaus, sėkmingai jį pabaigė iškovodamas LKL ir BBL trofėjus.

Sėkmingas sezono finišas turėjo įkvėpti sekančiam sezonui, tačiau kaip paaiškėjo, taip neįvyko. 2011-2012 m. sezone dar tik apšylant kojas, jau spalio mėnesį skandalingasis V. Romanovas nutarė tarti strategui „sudie“, nors Eurolygoje dar buvo sužaistas vos vienas mačas.

REKLAMA

Kaip vėliau paaiškėjo, Lietuvos krepšinio grandas su graiku išsiskyrė visai neilgam, kadangi jau 2013 m. vasarą jis buvo pasikviestas ir vėl. Su krepšinio specialistu buvo sudaryta 2 metų sutartis.

Vis tik viltys dėtos į strategą ir vėl labai greitai dužo, kadangi jau 2013 m. spalį, po dviejų nesėkmių Eurolygoje ir pralaimėjimo „Šiaulių“ ekipai LKL čempionate, I.Zouros buvo atleistas iš pareigų. 

Aleksandras Trifunovičius (Serbija) 2011-2012 m. sezonas 

Serbas A. Trifunovičius į „Žalgirio“ stratego postą atėjo 2011 m. lapkritį. Į atleisto graiko I. Zouroso vietą.

Įdomu tai, kad jis Lietuvos krepšinio sirgaliams tuomet jau buvo puikiai pažįstamas, kadangi 2006-2008 m. stovėjo už pagrindinio Kauno klubo varžovo Lietuvoje, Vilniaus „Lietuvos ryto“ vairo.

REKLAMA

A. Trifunovičiaus etapo treniruojant žalgiriečius labai nesėkmingu pavadinti tikrai negalima, kadangi su komanda jis sugebėjo patekti į Eurolygos „Top 16“ etapą, laimėti LKL turnyrą, o taip pat ir BBL taurę.

Joanas Plaza (Ispanija) 2012-2013 m. sezonas

Ispaną J. Plazą dauguma Lietuvos krepšinio sirgalių iki šiol prisimena, kaip šiltai su žiniasklaida bendraujantį strategą, kuriam stojus prie „Žalgirio“ komandos vairo, sirgaliai išvydo tai, kas tuo metu netgi atrodė neįtikėtina.

„Žalgiris“ tiesiog nuostabiai pradėjo Eurolygos reguliarųjį sezoną bei savo grupėje startavo net penkiomis pergalėmis iš eilės. Iš viso reguliariajame sezone buvo iškovotos aštuonios pergalės bei pelnyta pirma vieta savoje grupėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galbūt fantastiškas sezonas būtų ir prasitęsęs, jei ne 2013 m. bankrutavęs V. Romanovui priklausęs „Ūkio bankas“. 

Krepšininkai pradėjo negauti atlyginimų, tad natūralu, kad ir motyvacija žaisti jau buvo nebe tokia. „Top 16“ etape „Žalgiris“ nesublizgėjo, tačiau J. Plaza bent jau sėkmingai pabaigė sezoną tampant LKL čempionu.

Martinas Schilleris (Austrija) 2020-2021 m. sezonas

M. Schilleris yra vienas iš tų strategų, kurie į „Žalgirio“ istoriją įeis daugiau neigiamai nei teigiamai. 

2020 m. vasarą krepšinio sirgaliai labai atidžiai sekė situaciją dėl naujojo Kauno klubo stratego, kadangi po šešerių metų, laikinąją sostinę paliko sirgalių numylėtinis Šarūnas Jasikevičius.

REKLAMA

Nors į stratego vietą buvo nemažai kitų pretendentų, „Žalgiris“ nustebino tuo, kad pasirinko beveik niekam nežinomą austrą, kuris iki tol dirbo NBA G lygoje.

2020-2021 m. sezoną, kuriame „Žalgiryje“ dar žaidė dauguma žaidėjų iš Š. Jasikevičiaus laikų, M. Shilleris baigė tapdamas LKL čempionu, o iki Eurolygos atkrintamųjų pritrūko tik trijų pergalių.

Tačiau kitas sezonas, kuriame dauguma krepšinio sirgalių ir ekspertų kvestionavo formuojamą sudėtį, pradėtas labai nesėkmingai ir jau 2021 m. spalį M. Schilleris buvo atleistas iš Kauno Žalgirio vyriausiojo trenerio pareigų.

Po atleidimo M. Shilleris bylinėjosi su „Žalgiriu“ dėl išmokos už nutrauktą sutartį.

Jure Zdovc (Slovėnija) 2021-2022 m. sezonas

J. Zdovcas „Žalgirio“ stojo treniruoti po to, kai 2021 m. spalį buvo atleistas Martinas Shilleris.

REKLAMA

J. Zdovcui teko nemenka užduotis sugrąžinti kauniečius į pergalių kelią, tačiau tą daryti darėsi sunkiai.

Ilgokai sklandė kalbos apie „Žalgirio“ derybas su Kaziu Maksvyčius, kol galiausiai 2022 m. balandį J. Zdovcas buvo atleistas iš vyr. trenerio pareigų.

Andrea Trinchieri (Italija) nuo 2024 m.

Charizmatiškas italas A. Trinchieri siekia sėkmingai užbaigti šį sezoną po to, kai „Žalgirio“ komanda patyrė šeštąjį pralaimėjimą iš eilės Eurolygoje ir Lietuvos čempionų klubą abipusiu sutarimu paliko K. Maksvytis. 

Nors eurolygoje patekti į atkrintamąsias vilčių lieka nedaug, italas žalgiriečius jau atvedė iki Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) turnyro čempionų sosto. Kol kas klubas pirmauja ir LKL turnyre.

A. Trinchieri darbas klube kol kas atrodo neblogai, tad vienintelis klausimas lieka, ar jį Kaune matysime ir kitą sezoną.

Standings provided by Sofascore

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų