REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šią savaitę pristatytas brangiausias pirkinys šalies kariuomenės istorijoje – beveik 400 milijonų kainavusios pėstininkų kovos mašinos. Vokiečių ir olandų gamybos „Boxeriai“ buvo pakrikštyti „Vilkų“ vardu ir išsiskiria visame pasaulyje. Tokios komplektacijos karinių mašinų neturi nė viena NATO valstybė.

Šią savaitę pristatytas brangiausias pirkinys šalies kariuomenės istorijoje – beveik 400 milijonų kainavusios pėstininkų kovos mašinos. Vokiečių ir olandų gamybos „Boxeriai“ buvo pakrikštyti „Vilkų“ vardu ir išsiskiria visame pasaulyje. Tokios komplektacijos karinių mašinų neturi nė viena NATO valstybė.

REKLAMA

„Vilkai“ pagaliau išlindo iš miško. Taip būtų galima vadinti šiandien įvykusį unikalų, pagal Lietuvos kariuomenės užsakymą ir pageidavimus pagamintų pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ pristatymą. Ruklos poligone šįsyk išriedėjo du pirmieji, o iš viso iki 2021 metų kariuomenės daliniai pasipildys 88-iomis mašinomis. Už šią modernią techniką Lietuva paklos 385 milijonus eurų. Ir tai yra brangiausias pirkinys Lietuvos kariuomenės istorijoje.

Kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas sako, kad „Vilkai“ simbolizuoja naują erą ir šalies pajėgų atsinaujinimą. Jis priduria, kad šie „Boxeriai“ buvo gaminami pagal kruopščius mūsų šalies planus ir daugiau pasaulyje tokių nėra. Tad ši mašina gali ne tik gabenti į kovos lauką karius, bet ir pati dalyvauti mūšyje.

REKLAMA
REKLAMA

Be 30 milimetrų pabūklo, kurio sviediniai gali skrosti net tankų šarvus, specialus bokštelis yra apginkluotas ir prieštankinėmis raketomis „Spike“, kurios gali sunaikinti taikinį ir už keturių kilometrų. Ne mažiau įdomus ir „Boxerio“ vidus. Tiesa, kokios ryšio ir kitos technologijos ten slypi, neatskleidžiama – tai įslaptinta informacija.

REKLAMA

„Karių transportavimas bus žymiai saugesnis. Tai ne sunkvežimis, tai ne M-113, tai šarvuotas transporteris – kovos mašina. Su labai geru pravažumu, gerais šarvais ir gera ginkluote. 88 skyriai Lietuvos kariuomenėje gauna tokią stiprią ugnies paramą ir tokias geras transporto priemones“, – kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas.

Gali pasiekti 105 kilometrų per valandą greitį

Vairuoti 35 tonas sveriantį, 105 kilometrų per valandą greitį išvystantį ir su pilnu baku 1000 kilometrų įveikti galintį „Vilką“ jau geba 40 mūsų šalies karių. Vairavimo subtilybių jie keturias savaites mokėsi Vokietijoje ir Nyderlanduose.

REKLAMA
REKLAMA

Prie „Boxerio“ vairo sėdęs seržantas Saulius Laisonas tikina, kad šiai gigantiškai karinei mašinai valdyti specialių sugebėjimų nereikia – pakanka įprasto C kategorijos vairuotojo pažymėjimo. Beje, „Vilke“ vienu metu telpa 8 kariai ir 3 įgulos nariai.

„Vairuotojo vieta nėra labai erdvi, bet viskas labai patogu, labai pasiekiama. Ar užsidarius liuką, ar išlindus per langus vairuojant – valdyti patogu. Matomumas geras, vėdinimo sistema, kondicionavimas. Viskas puiku“, – džiaugiasi štabo seržantas S. Laisonas.

Pritraukė kitų valstybių dėmesį

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad šis pirkinys jau sudomino ir kitas valstybes. NATO sąjungininkai klausinėja apie unikalią komplektaciją ir ateityje svarstys apie galimybę įsigyti šias kovos mašinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras priduria, kad Lietuva ne tik laukia kolegų pagalbos ir yra pasiruošusi dirbti kartu, bet ir pati rodo įkvepiantį pavyzdį.

„Labai didelis indėlis į kariuomenės modernizavimą, kas yra vienas iš prioritetų. Tai sustiprina Lietuvos kariuomenės galią, bet ir judame iki atitikimo NATO standartams“, – pastebi ministras R. Karoblis.

„Vilkų“ perdavimo ceremonijos metu simbolinį raktą kariuomenės vadui įteikęs gamintojų generalinis direktorius Stefanas Lischka atskleidžia, kad pavadinti lietuviškuosius „Boxerius“ miško plėšrūno vardu pasiūlė vokiečiai – tai ir kovos metafora, ir vienas Lietuvos simbolių.

„Vilkas – tai ilgų tradicijų Lietuvoje tąsa. Vilkas – sėkmingas medžiotojas įvairiose vietovėse, o pats sėkmingiausias – medžiodamas su kitais vilkais ir nugalėdamas net didesnius priešus“, – pastebi S. Lischka.

Planuojama, kad šiemet į Lietuvą atkeliaus dar 13 šių pėstininkų kovos mašinų. Greitu metu turėtų atkeliauti ir artilerijos pabūklai „Haubicos“, kurių mūsų kariuomenė įsigijo 18, o sutartis buvo pasirašyta už 60 milijonų eurų, 2020-ųjų viduryje taip pat laukiama oro gynybos sistemų iš Norvegijos, kainavusių 100 milijonų eurų, o netolimoje ateityje daliniai pasipildys ir 200 šarvuotų visureigių „OSHKOSH“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų