REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje moterys vis dar uždirba mažiau negu vyrai, ir tendencija sunkiai keičiasi. Dabar, „Sodros“ skaičiavimais, moterys vidutiniškai uždirba dviem šimtais eurų mažiau už vyrus. Tam specialistai randa ir objektyvių priežasčių, tačiau neatmetama, kad ir pasenęs požiūris, esą moters vieta prie puodų ir vaikų, prie to prisideda.

Lietuvoje moterys vis dar uždirba mažiau negu vyrai, ir tendencija sunkiai keičiasi. Dabar, „Sodros“ skaičiavimais, moterys vidutiniškai uždirba dviem šimtais eurų mažiau už vyrus. Tam specialistai randa ir objektyvių priežasčių, tačiau neatmetama, kad ir pasenęs požiūris, esą moters vieta prie puodų ir vaikų, prie to prisideda.

REKLAMA

Taip TV3 Žinių kalbintos vilnietės kalba apie moterų ir vyrų atlyginimų skirtumą:

„Dar niekaip mes savyje to negalime išgyvendinti, kad moteris tai yra virtuvė, vaikai ir bažnyčia.“

„Jeigu tu turi kategoriją, tai tu ir gauni tiek. Bet, kaip taisyklė, vis tiek vyrams yra lengviau kilti, gauti daugiau – netgi už tą patį darbą.“

„Na, turbūt pastebim tą faktą. Kaip vertinu? Aišku, neigiamai: norėtųsi, kad gautų po lygiai.“

„Priimu tai kaip faktą – tokį nekokį, blogą faktą.“

„Gal moterys bijo iš vienos pusės, turi vaikus, šeimą. Tai nemalonu joms paprašyti, nes kitą kartą galėtų nukentėti.“

REKLAMA
REKLAMA

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vyrai už moteris uždirba vidutiniškai 14 procentų mažiau. Nors kurį laiką tas skirtumas mažėjo, pastaruoju metu sustojo ir net lėtai stiebiasi į viršų.

REKLAMA

„Po pandemijos stebime, kad išlieka 14 procentų atotrūkis ir tarsi to mažėjimo nebematome. Taigi tas keturiolika procentų reiškia, kad vyrų pajamos apie 200 eurų didesnės negu moterų. Na, ir panašu, kad tos tendencijos išlieka“, – teigia „Sodros“ analitikė Kristina Zitikytė.

Žvelgiant į atskiras ekonomines sritis, moterys uždirba dar mažiau negu vyrai. Tarp tų sričių – gamyba, prekyba, sveikatos ir socialinio darbo veiklos. Didžiausias atotrūkis – informacijoje ir ryšiuose.

„Jeigu vyrai dažniau pasirenka būti programuotojais šioje ekonominėje veikloje, informacinių technologijų specialistais, tai tarp moterų šių profesijų atstovių yra mažiau, jos dirba kitus darbus, kurie yra atitinkamai įvertinami mažesniu atlygiu“, – aiškina K. Zitikytė.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ne visada moterys objektyviai uždirba mažiau. Didžiausias atlyginimų skirtumas fiksuojamas 30–39 metų kategorijoje, tam įtakos daugiausiai turi tai, kad moterys išeina gimdyti ir prižiūrėti vaikus.

„Tiesiog sumaišo kortas ir iš dalies iškrenti iš darbo rinkos. Grįžusi po motinystės atostogų lyg ir turi vėl iš naujo įrodinėti, kad taip – aš galiu dirbti, kad ne – niekas nepasikeitė“, – sako „CV Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.

„Grįžtama dažniausiai į tą darbo vietą ir atlyginimas būna tas, su kuriuo išėjo moteris į vaiko priežiūros atostogas. Reiškia, kad produktyviausiu ir jaunu laikotarpiu didinti savo darbo pajamas“, – kalba K. Zitikytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar viena galima mažesnių moterys atlyginimų priežastis, kad kartais moterys už vyrus kiek drovesnės.

„Vyrai drąsiau derasi dėl atlyginimo. Jau eilę metų fiksuojame, kad vyrai išsidera daug didesnį atlygio krepšelį. Ne tik bazinį atlyginimą, bet ir papildomas naudas“, – tvirtina R. Karavaitienė.

„Linkusios save nuvertinti. Ir jeigu neatitinka šimtu procentų visų reikalavimų, neretai net neišdrįsta kandidatuoti, kur vyrai daug drąsiau kandidatuoja, net jei neatitinka kažkurio reikalavimo“, – sako R. Karavaitienė.

Todėl ir vadovaujančias pareigas dažniau užima vyrai. Tiesa, yra ir tokių sričių, kur moterys uždirba daugiau nei vyrai – tačiau jos tik dvi: švietimas ir transportas. „Sodra“ skaičiuoja, kad bendras vyrų ir moterų atlyginimų skirtumas lems problemas ateityje.

REKLAMA

„Vyrų ir moterų darbo pajamų atotrūkis vėliau lemia didelius pensijų skirtumus senatvėje. Jeigu dirbančiųjų darbo pajamos skiriasi 14 procentų, tai senatvėje gaunama vyrų ir moterų senatvės pensija skiriasi 18 procentų“, – kalba K. Zitikytė.

Naujausiais skaičiavimais, vyrų ir moterų pensijų skirtumas galėtų siekti apie 80 eurų. Iš viso dirbančiųjų „Sodra“ suskaičiuoja beveik milijoną du šimtus – toks skaičius prilygtų dviem Vilniaus miestams. Iš jų daugiau nei pusė – moterys.

Nesutinku su teiginiu del 200 eu.Uzmuskite nesutinku.As jau 12 metu turiu imone,i kurios darbo skelbimus NIEKADA neatsiliepe moterys.Ir atlygiai mano mokami geri(nes pats atares gyvenime sunkiai,suprantu zmones).Administravima ir buchalterija pas mane tvarko seimos nares ,man BUTINI suvirintojai,betono klojejai,armaturos risejai,aukstalipiai kaminu murytojai,sunkiosios technikos vairuotojai,metalo luitu krovejai ir siaip pagalbiniai darbininkai.Iliustracijai-pagalbinis pas mane uzdirba(ne gauna)1400 i rankas.Jei zinote ,kad kur nors gauna daugiau,as jums uz visus gaunancius ,skirtuma atiduosiu jums ,kiek besurinktumete per Lietuva.Atsakau uz "bazara"!!!Ir va,moteru nesulaukiau,kodel,pats nesuprantu,nors mokesiu lygiai tiek kiek ir ta DARBA ATLIKUSIAM, vyrui.Ne euro maziau,sumurijai 10 kubu,uz 10 se be gincu,sunesei 2 tonas "liejiniu" ant pakrautuvo,se ,kaip bet kuriam ta darba atlikusiam vyrui.Kur jus mielos "skriaudziamosios"!!!???Direktoriu ir pavaduotoju pareigu,deja deja,negaliu pasiulyti,man reiki ,kad imone veiktu,o ne bankrutuotu!!!
Nepasakokit tuos anekdotus apie drąsu derėjimasi. Moterys tiesiog nedirba ten kur eilinėse pareigose daugiau moka - santechnikais, elektrikais, statybininkais ir pan. Dauguma zmoniu, gal zurnaliugoms tai ir keista, nedirba banko valdytojais ar firmų vadovais.
Keista ,kad dabar apie tai kalbama,kai Lietuva jau valdoma feminizmo .Visos vadovaujančias pareigas išskyrus prezidentą užima moterys ir kalbama ne apie kvalifikaciją o apie lytį,nes niekas neįrodys ,kad vien todėl yra moterys Armonaitė,Dabrawolska yra protingesnės už tų sričių specialistus vyrus,Be ciniškai kalbama tik apie vadovus,bet nutyli kad dauguma vyrų dirba santechnikais,elektrikais,statybinikais, kur didesni atlyginimai negu kitose profesijose, o moterys čia nesinaudoja lygiomis galimybėmis tik rėkia ,kad jos lygios su vyrasi? Ar tikrai visur ir visose srityse?O dabar klesti bobturgis,kas ką kur kaip pasakė ir belyčiai vyrai prie tu sėkmingai prisijungė ,nes bųti moterimi apsimoka,Kad reikia gali rėkti ,kada priekabiauja,kad reikia priminti ka djau yra moteris ir turi kitokius fiziologinius poreikius...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų