REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
Palaikymo ir pagalbos akcija beglobiams gyvūnams (nuotr. Fotodiena.lt)

Gyvūnų prieglaudos pošventinio laikotarpio laukia su siaubu. Nurimus šventiniam laikotarpiui neretai nutinka taip, kad ilgai laukta gyvoji dovana jo globėjams tampa sunkia našta.

8

Gyvūnų prieglaudos pošventinio laikotarpio laukia su siaubu. Nurimus šventiniam laikotarpiui neretai nutinka taip, kad ilgai laukta gyvoji dovana jo globėjams tampa sunkia našta.

REKLAMA

„Skaudu, kad tokiais atvejais gyvūnai tiesiog išmetami į gatvę ar paliekami gyvūnų prieglaudose,“ – teigia bendrovės „Grinda“ administruojamų Vilniaus gyvūnų globos namų veterinarė Agnė Stasiūnienė.

Ji patvirtina, kad prieš didžiąsias metų šventes susidomėjimas beglobiais gyvūnais išauga. Štai pernai prieš Šv. Kalėdas iš Vilniaus gyvūnų globos namų pas naujus globėjus iškeliavo 26 šuniukai, kai paprastai per mėnesį vidutiniškai iškeliauja 12, tačiau šventinei nuotaikai atslūgus, prieglauda pasipildė 30 gyvūnų.

Gyvūnus grąžina dėl netikėtų priežasčių

„Dirbame ne vienerius metus ir pastebime, kad kažkam padovanotas gyvūnas neretai sugrįžta pas mus atgal. Gyvūnams kiekvienas aplinkos pasikeitimas sukelia daug streso, todėl kalbamės su būsimais globėjais, ir jei sužinome, kad jie gyvūnėlį planuoja dovanoti – mandagiai, bet tvirtai atsisakome tai daryti.

REKLAMA
REKLAMA

Jei žmogus nori augintinio sau, kviečiame užsukti pačiam, pabendrauti su juo ir pažiūrėti, ar mezgasi šiltas kontaktas,“ - sako A. Stasiūnienė. „Suteikti namus beglobiui gyvūnui – puiki idėja, suteiksianti džiaugsmo ne vienerius metus“, - šypteli ji ir pataria, kaip neapsirikti renkantis naują šeimos narį.

REKLAMA

„Įvertinkite ir savo galimybes tinkamai rūpintis naujuoju šeimos nariu: juk jam reikės priežiūros ne vienerius metus, o taip pat dresūros, kokybiško maisto, profilaktinių vizitų pas veterinarijos gydytoją, o ligos atveju – ir gydymo. Kas, jums išvykus atostogų, pasirūpins keturkoju šeimos nariu? Ar planuosite keliauti kartu?“, - klausia A. Stasiūnienė.

Veterinarės teigimu, pasitaiko atvejų, kad šeimininkai grąžina gyvūnėlį į prieglaudą dėl to, kad jis sugraužė pagalvėles ar šlepetes. Gyvūnų globos specialistė pataria augantiems mažyliams parūpinti žaislų, kurie padėtų jiems nenuobodžiauti ir užkirstų kelią nemaloniems siurprizams – sukramtytiems batams, suplėšytoms pagalvėlėms, apdraskytiems baldams.

REKLAMA
REKLAMA

Jei nusprendėte globoti jau suaugusį gyvūną, būtinai pasidalinkite savo lūkesčiais ir įsiklausykite į darbuotojų patarimus dėl gyvūnų charakterių. „Nedarykite skubotų sprendimų: įvertinkite savo galimybes, numatykite, kad gyvūnai pas jus gyvens ne kelias dienas ar savaites, o bent dešimtmetį. Rinkitės atsakingai“, - pataria Vilniaus gyvūnų globos namų atstovė A. Stasiūnienė.

Beglobių išlaikymui reikės dar daugiau lėšų

50 eurų per mėnesį - tiek vidutiniškai kainuoja gyvūnų prieglaudoje išlaikyti beglobį augintinį. Tad gyvūnų gerove besirūpinantys specialistai vienu balsu tvirtina - augintinis šventine dovana gali tapti tik išimtiniais atvejais ir tik gerai apsvarsčius, ar naujasis šeimininkas norės ir galės gyvūnu tinkamai pasirūpinti. O tam nepakanka vien noro ir geros valios - reikia ir finansinių investicijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Faktai rodo, kad šventinis laikotarpis gyvūnų prieglaudoms itin įtemptas laikas – prieš šventes spontaniškomis ir neapgalvotomis dovanomis tampa nemažai gyvūnų. Tačiau šventėms praūžus - didelė dalis jų išmetami.

„Prieš šventes dauguma žmonių impulsyviai pradeda galvoti apie augintinį. O tada matome, kad po švenčių į gatves išmetama daugybė gyvūnų ir žmonės net nesivargina jų atvežti į prieglaudą“, – konstatuoja pirmojo Lietuvoje kačių socializavimo centro „Vyšnių sodas“ projektų direktorė Monika Mužaitė.

Tuo tarpu „Tautmilės prieglaudėlės“ vadovė Tautmilė Stanevičiūtė pastebi, kad gruodžio mėnesį iš gyvūnų globos namų paimama daugiau gyvūnų nei įprastai, tačiau prieglauda su baime laukia pošventinio laikotarpio.

REKLAMA

„Vien šiandien sulaukėme keturių skambučių - žmonės guodėsi, kad gavo dovanų keturkojus, tačiau neturi reikalingų sąlygų jiems auginti ir norėtų atiduoti į prieglaudą. Skauda širdį, tačiau mūsų gyvūnų globos namai nėra guminiai... Drąsiai galiu teigti, kad gyvūnai yra blogiausia dovana, jeigu nėra pasitarta su žmogumi, kuriam jį norite dovanoti“, – sako T. Stanevičiūtė.

Gyvūnas – ne dovana

Atsižvelgdamas į tai, augintinių centras inicijuoja atsakingo dovanojimo akciją „Aš ne dovana“. Pirkėjai parduotuvėse bus kviečiami susimąstyti apie atsakingą dovanojimą ir galės nupirkti dovanų beglobiams.

„PetCity parduotuvėse neprekiaujame gyvais gyvūnais, nes naujo draugo įsigijimas yra labai atsakingas žingsnis, dėl kurio derėtų tartis su pasirinktus gyvūnus veisiančiais ar juos prižiūrinčiais specialistais, skirti daugiau laiko gyvūno poreikių ir charakterio savybių išsiaiškinimui. Tačiau patys augintiniai dovanas gauti labai mėgsta, o beglobiams tokia dovana neretai išgelbėja gyvybę. Padovanotos prekės, priežiūros ir medicininės paslaugos taps svarbia pagalba prieglaudoms, kurių išlaidos po švenčių smarkiai šokteli aukštyn“, – sako centro atstovas Lietuvoje Vilius Dovydauskas

REKLAMA

„Sveiką katę vidutiniškai išlaikyti kainuoja maždaug 50 eurų per savaitę. Mūsų prieglaudoje gyvena 100 kačių, tad kiekvieną mėnesį mums reikia mažiausiai 5000 eurų. Bijau pagalvoti, kaip situacija keisis po švenčių. Tiesiog kiekvienam norinčiam įsigyti augintinį siūlome atkreipti dėmesį, kad augintinis bet kuriuo momentu gali susirgti, jam gali prireikti operacijos, o jos gali būti visai nepigios, tarkime, siekti 700-800 eurų“, – sako M. Mužaitė.

M. Mužaitės teigimu, atsakingas visuomenės požiūris į gyvūnus turėtų prasidėti nuo vaikų ugdymo.

„Mes labai daug investuojame savo laiko ir jėgų. Įvairioms vaikų amžiaus grupėms skaitome paskaitėles, pasakojame apie sergančius gyvūnus. Atsakomybės ugdymas yra ilgalaikis procesas, tad svarbu tai pradėti daryti kuo anksčiau“, – sako M. Mužaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyvūnus gąsdina ir fejerverkai

Dar viena priežastis, kodėl po švenčių prieglaudose atsiranda daugiau gyvūnų – šventiniai fejerverkai. „Šuns klausa, lyginant su žmogaus, yra stipresnė keturis kartus, katės – tris kartus. Galime tik įsivaizduoti, kaip išsigąsta mūsų keturkojai, kai pradeda pokšėti naujametiniai fejerverkai. Gyvūnai, net būdami savoje aplinkoje ir savo namuose, patiria didžiulį stresą“, - perspėja bendrovės „Grinda“ administruojamų namų specialistė.

Naujųjų metų naktį ir sausio pirmosiomis dienomis Vilniaus gyvūnų globos namai gauna bent dešimt skambučių apie pabėgusius panikos ištiktus gyvūnus. Pirmąją naujų metų dieną tarnybos darbuotojai iš miesto kiekvienais metais atsiveža vidutiniškai po 3-5 šunis. Tiesa, tokie pabėgę gyvūnai ilgai prieglaudoje neužsibūna ir dažniausiai jau po kelių dienų laimingai sugrįžta namo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų