REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ateinančiais metais emigrantų mūsų šalyje turėtų gerokai sumažėti. Mat vykti dirbti ir gyventi kitur lietuviams tiesiog nebeapsimokės – jau dabar pastebima, kad atskirtis tarp lietuviškų ir europinių atlyginimų mažėja, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Bendrovės „Hay Group“ specialistai, atlikę atlyginimų rinkos tyrimą, paskelbė, kad pernai atlyginimų skirtumas tarp kvalifikuotų darbininkų atlyginimų Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje siekė 4 kartus, o šiemet sumažėjo iki 3, o palyginti su Airija – nuo 4,75 iki 4. Lyginant gaunamas pajamas su pragyvenimo lygiu šalyje, prognozės dar optimistiškesnės dirbančių Lietuvoje atžvilgiu.

REKLAMA

Gyvenimas gerėja

„Lyginant atlyginimus Lietuvoje ir užsienyje, reikia atsižvelgti ir į žmogaus pragyvenimo išlaidas. Tose šalyse, kur dažniausiai emigruoja mūsų kraštiečiai, gyvenimas atsieina brangiau nei Lietuvoje. Tai įvertinus, situacija žymiai pasikeičia: skirtumas tarp Lietuvoje ir Airijoje dirbančių sumažėja iki 2 kartų, o skirtumas tarp Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje dirbančių – net iki 1,5 karto“, – teigė Neda Songinaitė, „Hay Group“ generalinė direktorė Baltijos šalims.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, jos teigimu, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, kitose Vakarų šalyse taip pat vyksta ekonomikos lėtėjimas, kai kuriuose sektoriuose mažinamas darbų mastas, atleidžiami darbuotojai, tad neaišku, ar svetimšaliai bus konkurencingi.

Šiais metais specialistai analizavo ne tik bazinį atlyginimą, bet ir premijas, arba atlyginimo kintamąją dalį, kuri darbuotojams yra išmokama už jų pasiektus rezultatus arba už įmonės rezultatus. Specialistų teigimu, Lietuva patenka į tą šalių kategoriją, kur papildomos išmokos yra smarkiai reguliuojamos valstybės, nepriklausomai nuo rinkos pokyčių, todėl darbuotojams yra sumokama apie 30 proc. priedų, lyginant su visu atlyginimo paketu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Robertas Sukackas, atlyginimų rinkos tyrimų konsultantas, pabrėžė dar vieną pastarųjų metų tendenciją: darbdaviai be bazinio atlyginimo ir jo priedų, kuriuos išmoka savo darbuotojams, siūlo ir papildomas priemones – duoda mobiliuosius telefonus, organizuoja mokymus, tam tikrai savo įmonės darbuotojų kategorijai teikia automobilius. Nemaža dalis įmonių savo darbuotojus, kurie įmonėje yra išdirbę daug metų, išleidžia papildomų atostogų.

Žemiausioms pareigybėms – didžiausias kilimas

Daugiausiai pernai atlyginimai kilo žemiausiose pareigybėse, pradedant kvalifikuotais ir baigiant nekvalifikuotais darbininkais – kai kuriose srityse net iki 28 proc. „Labai sparčiai šiais metais kilo statybininkų ir bankininkų atlyginimai ir negalima teigti, kad, statyboms mažėjant, bankams duodant vis mažiau paskolų, atlyginimai ims mažėti, nes viskas priklauso ne tik nuo globalios rinkos, bet ir nuo kiekvienos firmos politikos. Tiesa, gali kisti atlyginimo struktūra - bazinis atlyginimas išliks toks pats, tačiau bus išmokami priedai geriems darbuotojams“, – sakė N.Songinaitė.

REKLAMA

Šiek tiek lėčiau atlyginimai kyla IT ir telekomunikacijos sektoriuose, nes praėjusiais metais šiuose sektoriuose atlyginimai didėjo labiau nei visoje rinkoje.

Be to, specialistai įžvelgia ir dar vieną teigiamą pokytį: atotrūkis tarp vadovų ir kvalifikuotų darbuotojų atlyginimų mažėja. Šių pareigybių darbo užmokesčių skirtumas yra 6 proc. mažesnis nei praėjusiais metais. Manoma, kad kitais metais situacija bus panaši ir skirtumas tarp vadovų atlyginimų ir žemiausios kvalifikacijos darbuotojų atlyginimų mažės.

Prognozuojama, kad atlyginimai kitais metais augs apie 10 proc. „Atsižvelgdami į ankstesnių metų prognozes, galime pasakyti, kad įmonių prognozės dažniausiai būdavo teisingos. Be jokios abejonės, ekonomikos lėtėjimas atsispindės ir atlyginimuose. Nors kad atlyginimai mažės, sunku pasakyti, nes įmonei nėra paprasta sumažinti darbuotojų atlyginimus“, – teigė bendrovės vadovė.

REKLAMA

Be to, Lietuvoje pastaruoju metu atlyginimai augo sparčiau negu Vakarų Europoje, todėl tikimasi, kad augimo skirtumas mažės.

Vykdant atlyginimų rinkos tyrimą, buvo klausiama darbdavių nuomonės apie specialistų trūkumą. Šiais metais jų trūkumą nurodė 70 proc. Apklausoje dalyvavusių įmonių – 6 proc. mažiau nei pernai. Šiuo metu Lietuvoje labiausiai trūksta kvalifikuotų projektų vadovų, aukštos kvalifikacijos pardavimo specialistų, inžinierių ir tam tikrų sričių informacinių technologijų specialistų.

Agnė Vaitasiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų