REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2016 Liepos mėn buvo šilčiausias per pastaruosius 136 metus. Tai nustatė NASA mokslininkai Goddard instituto kosminių tyrimų centre (GISS) Niujorke. Jie kas mėnesį atlieka pasaulio temperatūros analizę. Liepa pas mus tikrai nebuvo itin karšta, tačiau pasauliniu mastu pasiektas rekordas įrodo, kad klimato kaita vyksta nesustabdomai.

2016 Liepos mėn buvo šilčiausias per pastaruosius 136 metus. Tai nustatė NASA mokslininkai Goddard instituto kosminių tyrimų centre (GISS) Niujorke. Jie kas mėnesį atlieka pasaulio temperatūros analizę. Liepa pas mus tikrai nebuvo itin karšta, tačiau pasauliniu mastu pasiektas rekordas įrodo, kad klimato kaita vyksta nesustabdomai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi liepos mėnuo ir taip yra šilčiausias metuose, tai reiškia, kad ši liepa buvo šiltesnė nei bet kuris kitas bet kada buvęs mėnuo. 2016 liepos temperatūros atotrūkis nuo buvusių 2015 , 2011 ir 2009 m liepos mėnesių buvo nedidelis, tik 0,1 ºC , bet tai vistiek karščiausia liepa globaliu mastu.

REKLAMA

„Tai buvo ne didelis skirtumas , bet 2016 Liepos mėn šilčiausias mėnuo nuo modernios apskaitos laikų 1880“, – sakė GISS direktorius Gavinas Schmidtas. „Atrodo, kad 2016 bus patys šilčiausi metai kada nors buvę mūsų žemėje“.

Palyginus su ankstesniais metais, šilčiausia temperatūra buvo Šiaurės pusrutulyje, ypač netoli Arkties regiono. Kas mėnesį GISS komanda atlikdama temperatūros analizę surenka duomenis iš maždaug 6300 meteorologinių stočių visame pasaulyje. Moderniai apskaičiuoti temperatūrų įrašai prasideda nuo 1880, nes ankstesni stebėjimai neapėmė pakankamai planetos teritorijos.

REKLAMA
REKLAMA

Galimi padariniai

Mokslininkai mano, kad globali temperatūra toliau kils. Dėl to tikimasi, kad pailgės derliaus auginimo periodas, jis ilgėja jau dabar, dėl šilumą sulaikančių dujų kiekio mūsų atmosferoje. Labiausiai auginimo periodas yra pailgėjęs vakarinėje JAV dalyje. Taip pat manoma, kad bus daugiau sausrų ir karščio bangų. Vasaros temperatūra ir toliau augs tuo sausindama dirvožemius. Uraganai taip pat turėtų tapti intensyvesni ir stipresni. Numanoma, kad padidės jūros lygis. Jau dabar Pasaulinio vandenyno lygis nuo 1880 išaugo maždaug 20 cm. Arkties vandenynas nuo šio amžiaus vidurio turėtų tapti neužšąlantis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prof. dr. E. Rimkus patikina, kad pokyčių galėsime pamatyti ir Lietuvoje. Kyla ne tik bendra oro temperatūra, tačiau ekstremalėja ir oro sąlygos. Daugėja karščio bangų, sausrų, liūčių.

„Klimato ekstremalėjimo tendencijos Lietuvoje taip pat yra pastebimos. Daugėja karščio bangų. Ankščiau, kokiame nors 8-9 XXa. dešimtmetyje, 30 laipsnių temperatūra Lietuvoje buvo fiksuojama labai retai. Dabar, labiau į rytus nutolusioje Lietuvos dalyje, kone kasmet yra fiksuojama 30 laipsnių temperatūra. Ankščiau tai retai pasitaikydavo. Apskritai gali daugėti meteorologinių ekstremalumų: stiprių liūčių, gausių kritulių. Šių reiškinių pasikartojimo tendencijos yra pastebimos visame pasaulyje, kaip ir Lietuvoje“, – pasakoja klimatologas.

REKLAMA

Kodėl ši liepa Lietuvoje nebuvo karšta?

Dažniausiai liepos mėnesio orus Lietuvoje veikia anticikloninė cirkuliacija, tačiau šiemet per Lietuvą slinko vienas kitą keičiantys ciklonai, tai ir lėmė vėsesnius, lietingesnius orus.

„Pavasarį ir vasarą sustiprėja anticikloninė cirkuliacija, dėl jos ir dažnesni giedri orai. Kai dienos apsiniaukusios, jas lemia žemo slėgio laukas ir aktyvi cikloninė veikla, kai vienas ciklonas keičia kitą. Liepos mėnesį orus veikė ciklonai“, – kalbėjo klimatologė Viktorija Čėgelienė.

„Pats paprasčiausias ir banaliausias atsakymas būtų, kad tiesiog tokia didžiųjų atmosferos srautų cirkuliacija, į Lietuvą neatkeliaudavo oras iš pietų, arba retai atkeliaudavo, o dažniau atkeliaudavo iš vakarų, arba šiaurės vakarų. Tai tiesiog tokia atmosferos cirkuliacija. Kartais mus aplanko statistinė lietuviška vasara”, – kalbėjo sinoptikas Naglis Šulija.

REKLAMA

Liepa karščiausias, bet ir lietingiausias mėnuo

Liepos mėnesį Lietuvoje būna karščiausia, tačiau lietūs taip per dažnai aplanko.

„Liepa yra karščiausias mėnuo, kaip ten bebūtų, ypač antra liepos pusė. Šiemet ji nebuvo karščiausia, bet jeigu taip statistiškai, tai liepa tokia yra. Dažnai žmonės mėgsta sakyti, kad nepamena, kada yra buvę kad vasara tokia lietinga ir vėsi, bet kai pasižiūri statistiką, tai prieš kelis metus lygiai tas pats ir buvo. Pernai liepos pabaigoje buvo labai karšta ir birželio pradžioje taip pat buvo labai aukštos temperatūros. Tai ta liepos pabaiga – rugpjūčio pradžia tikrai labai karšta buvo. Bet ir lietingumo tikrai pasitaiko, gerai žiūrint į tas vasaras, tie svyravimai yra normalūs. Nereikia norėti, kad kasmet tie mėnesiai būtų tokie pat, kaip pernai, arba, kad kiekvienais metais būtų vis karščiau. Taip ko gero nebūna, jeigu taip būtų, tai jau reikštų kažką katastrofiško, o tas svyravimas, kad tai karščiau, tai kitą vasarą vėsiau truputį, tai nelabai turėtų stebinti”, – kalbėjo kliamtologas Donatas Valiukas.

„Cirkuliacija buvo tokia, kad vis ciklonai keliavo ir jie vis su lietumi, jie šiek tiek užsitęsę buvo, jų būna tikrai ne visada. Bet negalėtume sakyti, kad kažkas čia stebėtino. Reiktų prisiminti, kad pagal mūsų klimato normą – temperatūra liepą atitiko vidutinę”, – kalba D.Valiukas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų