• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar vienoje iš Lietuvos televizijų per ryto laidą parodytas reportažas sukėlė ant kojų beveik visą Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) ir privertė nerimauti lietuviško midaus gamintojus.

REKLAMA
REKLAMA

Žiūrovams buvo pasakojama, jog lenkai kreipėsi į Europos Sąjungos institucijas su prašymu leisti įregistruoti lenkišką midų, kaip tradicinį nacionalinį lenkų gėrimą. Anotkalbėjusio lenkų gamintojų atstovo, midų esą galės gaminti išskirtinai tik lenkai, o kitų šalių gamintojai neteks teisės į šio svaigaus gėrimo pavadinimą.

REKLAMA

Reportažą mačiusi ŽŪM Tautinio paveldo produktų skyriaus vedėja Rasita Kraujalytė-Noreikienė dienraščiui teigė, jog taip ir nesuprato, ar lenkai ketina patentuoti pavadinimą "midus", ar tai jau yra padarę.



("Vakarų ekspreso" nuotr.)

„Nuo pat ryto pradėjau domėtis, nes iš Europos Komisijos tikrai negavome jokių žinių, kad Lietuvos gamintojai netenka teisės į šio gėrimo pavadinimą. Iš kur atkeliavo tokia informacija, susidomėjo ir ministerijos Kokybės departamentas“, - apie sumaištį ministerijoje kalbėjo skyriaus vedėja.

REKLAMA
REKLAMA

Patentuoti negali niekas

Bendrovės „Lietuviškas midus“ vadovas Egidijus Valiukevičius „Vakarų ekspresui“ teigė, kad buvo paviešinta melaginga ir nepatikrinta informacija.

„Pats ryte mačiau tą laidą ir klausantis vos kąsnis gerklėje neužstrigo. Papiktino tai, jog į mus dėl šios neva naujienos niekas nesikreipė, nebuvo pakalbinti ir jokių Lietuvos institucijų atstovai, informacija nepatikrinta. Juk čia skandalas, kuris žaibu apskriejo Lietuvą ir pakenkė ne tik gamintojams, bet ir vartotojams, nes buvo kalbama esą tikrą midų gamina tik lenkai“, - emocijų neslėpė bendrovės direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Valiukevičiaus teigimu, jam paskambinus į televiziją, šios vadovai bendrovės atsiprašė ir pažadėjo išsiaiškinti, kaip klaidinga informacija pasiekė eterį.

Pokalbininkas sakė žinąs, kad lenkiško midaus gamintojai iš tiesų pateikė paraišką Europos Komisijai norėdami įregistruoti Lenkijoje gaminamo tradicinio midaus „Trojniak“ ir „Dvojniak“ pavadinimus, tačiau užpatentuoti paties gėrimo pavadinimo Lenkija negali dėl paprastos priežasties - midus yra toks senas gėrimas, jog iki šiol neaišku, kurioje šalyje jis gimė.

REKLAMA

„Tai seniausias pasaulyje alkoholis, kurį pagamino pati gamta. Šis gėrimas atsiranda fermentacijos būdu iš vandens ir medaus. Archeologinių tyrimų duomenys liudija, jog midus buvo gaminamas ir vartojamas seniausiose žmonijos civilizacijose, Artimuosiuose Rytuose ir Rytų Azijoje. Atskiros šalys gali tik įregistruoti originalius savo receptus ir jiems sugalvotus pavadinimus. Mes į Europos Komisiją taip pat kreipėmės dėl lietuviško midaus pavadinimo įregistravimo“, - pasakojo E. Valiukevičius.

REKLAMA

Įtaria konkurentus

Bendrovės „Lietuviškas midus“ direktorius E. Valiukevičius spėja, kad sumaištį tyčia galėjo sukelti ir Lenkijos gamintojai - mat į šią šalį eksportuojamas lietuviškas midus yra perkamas ir populiarus.

„Mes užėmėme Lenkijoje dalį rinkos, o lenkai savojo midaus Lietuvoje neparduoda, nes mūsiškis labai populiarus. Gal čia ir pakastas šuo - štai įregistravo pavadinimus ir nori atsiimti rinką. Kai lenkai pateikė paraišką Europos Komisijai dėl pavadinimų registravimo, visos Europos Sąjungos šalys turėjo parašyti savo pastabas. Aš dar pasveikinau kaimynus su tuo, kad stengiasi išlaikyti savo tradicijas, nors vėliau sužinojau, jog jie savo midų spirituoja, o tai - jau ne autentiškas midus. Šio gėrimo gamybai derėtų naudoti tik medų, net cukraus netinka“, - aiškino E. Valiukevičius.

Šiuo metu Lietuvoje gaminamas trijų rūšių midus, vienos rūšies balzamas ir keturių rūšių midaus nektarai. Visus gėrimus gamina viena bendrovė. Lietuvoje midaus pardavimas kasmet didėja vidutiniškai apie 30 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų