REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2006 m. birželio 23 d. Europos Komisija paskelbė komunikatą Europos Parlamentui ir Tarybai „Dėl veiksmų saugesnės Europos labui“ ir pasiūlymus ES Tarybos rekomendacijai dėl nelaimingų atsitikimų ir traumų prevencijos. Šis straipsnis parengtas Europos Parlamento narės dr. Laimos Andrikienės kalbos per „Žinių radiją“ laidoje „Dienos klausimas“ (2006 06 27) pagrindu.

REKLAMA
REKLAMA

Komunikato ir rekomendacijos esmė

Europos Komisijos komunikato ir pasiūlymų ES Tarybos rekomendacijai tikslas – sumažinti nelaimingų atsitikimų ir traumų skaičių ES valstybėse, taip pat sumažinti sveikatos ir socialinės apsaugos sistemų išlaidas traumoms ir jų padariniams. Tai, mano supratimu, dar vienas įrodymas, kad kai Lietuvos valdžia tiesiog nemato problemos arba neranda laiko ir lėšų ją spręsti, į pagalbą ateina Europos Sąjunga, parodydama, kur yra problema, palyginimui pademonstruodama kitų šalių pasiekimus, patyrimą ir gerus pavyzdžius, kaip turėtų ir galėtų būti, ir dar pasiūlydama finansinę paramą problemai spręsti. Šiuo atveju tai traumos ir nelaimingi atsitikimai, reportažų apie kuriuos apstu Lietuvos žiniasklaidoje, tačiau priemonių plano, Vyriausybės politikos šioms problemoms spręsti arba nėra, arba jos neveikia.

REKLAMA

Europos Komisijos komunikate tvirtinama, kad kiekvienais metais dėl nelaimingų atsitikimų arba smurto miršta apie 235 000 ES valstybių piliečių. Traumos yra ketvirtoji dažniausia žmonių mirties priežastis ES valstybėse narėse po širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio ir kvėpavimo takų ligų. Taip pat pažymima, kad traumos yra pagrindinė vaikų, paauglių ir jaunų suaugusių žmonių mirties priežastis. Daugelis tų, kurie išgyvena po sunkių traumų, visą gyvenimą kenčia dėl pablogėjusios sveikatos, o nelaimingi atsitikimai ir traumos yra pagrindinė jaunų žmonių nuolatinės negalios priežastis. Europos Komisijos Komunikate taip pat pabrėžiama, kad dėl traumų į ligonines kasmet paguldoma vidutiniškai apie 6,8 mln. žmonių. Traumos yra didžiulė finansinė našta sveikatos ir socialinio aprūpinimo sistemoms.

REKLAMA
REKLAMA

Dokumentuose yra ir labai liūdnos statistikos apie Lietuvą, mūsų valstybė juose minima ne kartą. Pavyzdžiui, teigiama, kad mirtingumas dėl traumų Europos Sąjungoje mažiausias yra Jungtinėje Karalystėje ir Olandijoje (27 mirtys 100 000 gyventojų), o didžiausias - Lietuvoje, kur 100 000 gyventojų tenka 143 mirtys (Latvijoje ir Estijoje – 129).

ES prioritetai

Be to, nurodyta, kad Bendrijos (ES) veiksmų plane Komisija nustatė svarbiausias prioritetines sritis, kurioms taikytinos traumų prevencijos priemonės, ir tos prioritetinės sritys yra šios: vaikų ir paauglių saugumas, pagyvenusių žmonių saugumas, pažeidžiamų eismo dalyvių (vaikai, pagyvenę žmonės, žmonės su negalia, dviratininkai, riedutininkai, pėstieji) saugumas, sporto traumų prevencija, savižalos, įskaitant savižudybes, prevencija ir smurto prevencija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuva turės parengti ir įgyvendinti nacionalinį veiksmų planą

Europos Komisija ir Taryba turės atlikti savo darbo dalį (įskaitant tai, kad praėjus ketveriems metams po šios rekomendacijos priėmimo bus parengta vertinimo ataskaita, kurioje bus nustatyta, ar pasiūlytos priemonės yra veiksmingos ir ar reikalingi tolesni veiksmai), o visos valstybių narių vyriausybės, taip pat ir Lietuvos Vyriausybė turės parengti nacionalinį veiksmų planą ir jį įgyvendinti prižiūrima Europos Komisijos. Reikės keistis informacija su kitomis šalimis per bendrą informacinę sistemą, sukurtą šiam tikslui, taip pat perimti pažangiąją patirtį iš kitų valstybių, kurios turėjo panašių problemų ir su jomis sėkmingai susitvarkė.

REKLAMA

Kas toliau?

Nors mano minėtuose dokumentuose apie tai nekalbama, neabejoju, kad Lietuvoje turėsime susirūpinti ir mūsų alkoholio vartojimo įpročiais, nes daugeliu atvejų smurtauja, kitus ir save žaloja neblaivūs žmonės. Jeigu norėsime nebūti pirmieji Europos Sąjungoje pagal traumų ir nelaimingų atsitikimų skaičių, norėsime nebūti nesaugiausia ES valstybe, kokia dabar esame, tuomet turėsime užleisti savo pozicijas ir pagal alkoholio vartojimą, turėsime keisti savo alkoholio vartojimo įpročius. Nelengva užduotis, bet kita išeitis vargu ar yra.

Laima Andrikienė yra Europos Parlamento narė.

„Omni.lt“ redakcija publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų