REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kyšiai policijai - amžina problema

Policijos pareigūnams pernai kyšius siūlė mažiau vairuotojų nei užpernai. Tai tik sausa statistika, nes užkietėję pažeidėjai neslepia, kad pinigus mokėjo, moka ir mokės, rašo „Kauno diena“.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos duomenimis, pernai Kelių eismo taisykles pažeidę vairuotojai patruliams kyšį siūlė 259 kartus. 2006 metais tokių atvejų užregistruota 317.

REKLAMA

Kauno mieste praėjusiais metais dėl kyšininkavimo pradėti 34 ikiteisminiai tyrimai. Rajone užregistruoti šeši tokie atvejai. Du kartus tokiu būdu administracinės atsakomybės už padarytus pažeidimus bandė išvengti užsienio piliečiai.

Pareigūnams pažeidėjai siūlo pačias įvairiausias sumas – nuo dvidešimties iki kelių šimtų litų. Kyšius siūlė asmenys, kurių amžius svyruoja nuo 18 iki 65 metų.

Pasak policijos patrulių, dažniausiai kyšius siūlo jauni, neseniai vairuotojo pažymėjimą gavę miestiečiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal Baudžiamojo kodekso 227 straipsnį pareigūnui kyšį siūlęs pažeidėjas, gali būti nubaustas bauda, areštu ar dvejiems metams atsidurti už grotų. Kaune dažniausiai skiriamos baudos nuo dviejų šimtų iki tūkstančio ir daugiau litų.

Kyšininkų teisti neskubama

Kaip rašo „Kauno diena“, ikiteisminiai tyrimai dėl kyšininkavimo pradedami tik tada, kai pažeidėjas kyšį siūlo ypač įžūliai ir primygtinai.

„Kai pradeda siūlyti pinigus, pirmiausia reikia įspėti, kad už tokius veiksmus numatyta baudžiamoji atsakomybė. Po tokio paaiškinimo didžioji dalis vairuotojų susipranta“,– „Kauno dienai“ pasakojo Kauno rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Valdemaras Čyvas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su kyšininkavimu policijoje griežčiau pradėta kovoti prieš dvejus metus. Anot V.Čyvo, nuo tada siūlančių pinigų pažeidėjų gal ir nesumažėjo, tačiau jie vis dažniau baiminasi tai daryti.

„Dabar kyšius dažniausiai siūlo arba girti, nieko nesuvokiantys piliečiai, arba galvojantys, kad už pinigus viską galima nusipirkti“,– aiškino V.Čyvas.

Pareigūnai prasitarė, kad dažnai prieš kyšininkavimo faktą užsimerkiama, nes užtrunka, kol užpildomi visi dokumentai. Praėjusiais metais Kaune pasitaikė atvejis, kai kyšininkavimo byloje vienam kauniečiui pavyko išsisukti. „Nutrauktas ikiteisminis tyrimas, kuriame buvo kaltinamas Kirgizijos pilietis. Jam pavyko teismui įrodyti, kad jis davė pinigus, nes ne taip suprato pareigūnus“,– prisiminė Kauno patrulių rinktinės vado pavaduotojas Linas Jankauskas.

REKLAMA

Derasi kaip turguje

Anot „Kauno dienos“, vairuotojų akyse policijos patruliai labai dažnai asocijuojasi su korumpuotais pareigūnais.

Keturiasdešimtmetis kaunietis vadybininkas pasakojo, kad per metus už greičio viršijimą jį patruliai sulaiko vidutiniškai 10 kartų, o administracinę baudą teko mokėti vos porą kartų. Paprasčiausiai tuo metu jis neturėjo pinigų.

Kaunietis taip pat neigia tarp vairuotojų sklandančias kalbas, kad pareigūnams, siūlant kyšį, reikia sumokėti pusę oficialios baudos.

„Visada duodavau 50 litų. Dabar, kai baudos padidėjo, mokėsiu 100“, – įsitikinęs vadybininkas.

REKLAMA

Vairuotojai kalba, kad siūlant kyšį su policijos pareigūnais galima derėtis vos ne kaip turguje.

Žinoma atvejų, kada kyšiui pinigų neturintiems vairuotojams buvo leidžiama važiuoti jų pasiimti iš namų ar bankomato arba neturintieji smulkaus nominalo banknotų patrulių duoti grąžos.

Kovos rezultatų teks palaukti

Praėjusių metų pabaigoje patvirtinta Policijos pareigūnų tarnybinių nusižengimų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos 2008-2011 metų programa. Numatyta, kaip kovoti su korupcija, tačiau pirmųjų rezultatų gali tekti dar palaukti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pirmiausia reikia tobulinti kai kuriuos teisės aktus ir tikėtis, kad policija sulauks didesnio finansavimo“, – užsiminė Lietuvos policijos Vidaus tyrimų valdybos viršininkas Aleksandras Katinas.

Pasak A.Katino, strategijos įgyvendinimo planuose numatoma patrulių automobiliuose įrengti vaizdo kameras, visus pokalbius įrašyti. Pagalbos tikimasi ir iš bendruomenių, kurios būtų skatinamos pranešti policijai apie galimus kyšininkavimo atvejus.

Kyšininkavimo problema labai paprastai ir be didelių lėšų bei laiko sąnaudų išspręsta Vokietijoje, rašo „Kauno diena“.

Korumpuotus patrulius gaudę pareigūnai patys apsimesdavo pažeidėjais ir siūlydavo kyšius. Tokie reidai greitai davė rezultatų. Apie galimybę pasinaudoti kolegų iš Vokietijos patirtimi A.Katinas neprasitarė.

Tadas Širvinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų