REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Septynioliktųjų Konstitucijos priėmimo ir jos gyvavimo metinių proga Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Kęstutis Lapinskas pripažino, kad dar stokojame pagarbos Konstitucijai, asmens teisėms, valdžios institucijų sprendimams pritrūksta skaidrumo, nesugebama tinkamai atstovauti viešajam interesui ir jį ginti.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, nagrinėdami konstitucinės justicijos bylas negalime nepastebėti, kad kartais akį rėžia konstitucinių vertybių ignoravimo faktai, valstybės institucijų, politikų ir kitų asmenų nenoras ar nesugebėjimas Konstitucijoje deklaruojamų vertybių paversti faktine tikrove.

REKLAMA

"Turėtume gyventi ir dirbti taip, kad visuomenėje formuotųsi nepakantumas bet kokiems teisės pažeidimams. Labai svarbu, kad visuomenė neabejotų Konstitucijos galia, suvoktų konstitucinius imperatyvus kaip aukščiausią vertybę, visuotinai reikšmingą socialinį gėrį, nusimanytų apie Konstitucijoje įtvirtintus bendro gyvenimo pagrindus", - savo kalboje ragino KT pirmininkas.

Jo teigimu, svarbu pabrėžti, kad konstitucinius ginčus sprendžiančio Konstitucinio Teismo viena svarbiausių priedermių - argumentuotai ir nuosekliai, byla po bylos, įrodyti, kad Konstitucija nėra tolimas ar sunkiai pasiekiamas idealas, nėra vien gražių, bet sunkiai įgyvendinamų teisinių deklaracijų ir įmantrių konstrukcijų visuma. Konstitucijoje nėra numatyta neįmanomų dalykų. Viskas, kas skelbiama Konstitucijoje, yra realybė arba gali ja tapti.

REKLAMA
REKLAMA

K. Lapinskas pabrėžė, kad Konstitucijos aiškinimas ir taikymas yra gyvosios Konstitucijos požymis, kuriuo, be kita ko, grindžiamas šio dokumento veiksmingumas. Praėjus 17 metų po Konstitucijos priėmimo jos pirminį tekstą papildė Konstitucijos nuostatų turinį aiškinančiuose KT sprendimuose įtvirtinta oficialioji konstitucinė doktrina, laiduojanti "gyvosios" Konstitucijos idėjos įsitvirtinimą.

"Konstitucinis Teismas, spręsdamas klausimus dėl įstatymo ar kito teisės akto atitikties Konstitucijai, byla po bylos atskleidžia ir plėtoja Konstitucijos principų ir normų turinį. Ši Konstitucinio Teismo veikla kartu su Konstitucijoje įtvirtinta Teismo priimtų baigiamųjų aktų savybe, kad jie yra galutiniai ir neskundžiami, tampa patikima garantija, kad Konstitucija nebus statiškas deklaratyvios teisės paminklas, kad ji iš tiesų yra dinamiškas, gyvybingas ir aktualus šiuolaikiniam valstybės ir visuomenės gyvenimui aukščiausios teisinės galios teisės aktas", - sakė K. Lapinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pripažino, kad ne vienas gyvenimo išbandymų išvargintas Lietuvos pilietis kartais sako, kad Konstitucija tam tikrose gyvenimo srityse apskritai neveikia. Neretai girdimos ir įvairios kalbos apie būtinumą keisti Konstituciją. Būta ir kontroversiškų pasiūlymų, kurių ypač padaugėja prieš rinkimus. "Tokių siūlymų autoriams reikėtų atsakyti, kad Konstitucija - tai ne rinkimų pažadų arba kokių nors asmeninių ar grupinių pageidavimų dokumentas; Konstitucija - tai Tautos dokumentas. (...) Nepagrįsti ir neargumentuoti teiginiai apie "blogą Konstituciją" akivaizdžiai liudija, kad vis dar stokojame konstitucinės kultūros", - pabrėžė K. Lapinskas.

KT pirmininkas pažymėjo, kad šiandien galima drąsiai teigti, jog mūsų Konstitucija yra pakankamai kokybiška. Septyniolikos metų gyvenimo su šia Konstitucija patirtis parodė, kad ji tenkina šiandienos lūkesčius ir kad galime toliau gyventi pagal šiandieninę Konstituciją. Konstitucijos keitimas yra galimas ir reikalingas tik tuomet, kai tai visuomenės bei valstybės gyvenime yra būtina ir neišvengiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų