REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krymas nesantaikos obuoliu buvo daugelį amžių, dėl jo kovėsi Osmanų imperija, rusai, britai ir net prancūzai, o pusiasalyje nuo seno gyvenę Krymo totoriai patyrė ne vieną tremtį ir persekiojimus. Štai ir dabar Kryme jo gyventojams totoriams jau nebelieka vietos, o ukrainiečiai ir rusai susirėmė dėl pusiasalio. Krymas Rusijai priklausė nuo 1783 m., kai carinė imperija jį aneksavo praėjus dešimtmečiui po Osmanų pajėgų nugalėjimo Kozludzos mūšyje, iki 1954 m., kai sovietų valdžia perdavė Krymą Ukrainos Socialistinei Respublika, rašo Wilsono centro tyrėjai. 

Krymas nesantaikos obuoliu buvo daugelį amžių, dėl jo kovėsi Osmanų imperija, rusai, britai ir net prancūzai, o pusiasalyje nuo seno gyvenę Krymo totoriai patyrė ne vieną tremtį ir persekiojimus. Štai ir dabar Kryme jo gyventojams totoriams jau nebelieka vietos, o ukrainiečiai ir rusai susirėmė dėl pusiasalio. Krymas Rusijai priklausė nuo 1783 m., kai carinė imperija jį aneksavo praėjus dešimtmečiui po Osmanų pajėgų nugalėjimo Kozludzos mūšyje, iki 1954 m., kai sovietų valdžia perdavė Krymą Ukrainos Socialistinei Respublika, rašo Wilsono centro tyrėjai. 

REKLAMA

Apie šį perkėlimą sovietų spaudoje buvo pranešta 1954 m. vasario pabaigoje, praėjus aštuonioms dienoms po to, kai SSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas vasario 19 d. priėmė nutarimą, leidžiantį atlikti Krymo perdavimą Ukrainai. Kartu su labai trumpu pranešimu buvo paskelbtas nutarimo tekstas ir kai kurios ištraukos iš SSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo posėdžio. Nieko daugiau apie perdavimą tuo metu nebuvo atskleista, o per likusį sovietmečio laikotarpį nebuvo pateikta jokios papildomos informacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Tik 1992 m., iširus Sovietų Sąjungai, apie šį epizodą atsirado papildomos medžiagos. Istorinis-archyvinis žurnalas Istoricheskii arkhiv (Istorijos archyvas), kuris SSRS buvo leidžiamas nuo 1955 m. iki 1962 m., 1992 m. vėl buvo pradėtas leisti su išslaptintų dokumentų iš buvusių sovietinių archyvų nuorašomis.

REKLAMA

Pirmajame 1992 m. atgaivinto „Istoricheskii arkhiv“ numeryje buvo skyrius apie Krymo perdavimą, kuriame buvo pateikti dokumentai iš Rusijos prezidento archyvo ir keleto kitų archyvų. Deja, šie dokumentai neprideda nieko reikšmingo prie to, kas buvo paskelbta sovietinėje spaudoje prieš 38 metus. Jie tik patvirtina, kad šis žingsnis buvo iš pradžių 1954 m. sausio 25 d. patvirtintas Sovietų Sąjungos Komunistų partijos (TSKP) Prezidiumo, o po trijų savaičių  vyko perdavimas. Tačiau išslaptintos bylos nieko daugiau neatskleidžia apie perdavimo motyvus, todėl lieka tik du oficialūs motyvai, kurie buvo paskelbti 1954 m.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis motyvas tas, kad Krymo perleidimas buvo „kilnus Rusijos žmonių veiksmas“, skirtas „Ukrainos susijungimo su Rusija“ 300-osioms metinėms paminėti (nuoroda į Perejaslavo sutartį, kurią 1654 m. pasirašė Ukrainos atstovai, Kazokų Hetmanatas ir Maskvos caras Aleksejus I) ir „įrodyti beribį pasitikėjimą ir meilę, kurią Rusijos žmonės jaučia Ukrainos žmonėms“.

Ir antra priežastis, esą perkėlimas buvo natūrali „Krymo teritorinio artumo Ukrainai, jų ekonomikų bendrų bruožų ir glaudžių Krymo srities ir Ukrainos žemės ūkio bei kultūrinių ryšių išauga“.

Nė vienas iš šių tariamų pateisinimų negali būti tikras. Nors 1954 m. buvo 300-osios Perejaslavo sutarties metinės, nėra jokio ryšio tarp šios sutarties ir Krymo pusiasalio. Perejaslavas, esantis centrinėje Ukrainoje, netoli nuo Kijevo, nėra šalia Krymo, o sutartis neturėjo nieko bendra su pusiasaliu, kuris Rusijai atiteko tik po 130 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, sutarties apibūdinimas kaip „Rusijos ir Ukrainos suvienijimas“ yra hiperboliškas. Sutartis buvo svarbus žingsnis ta kryptimi, tačiau iki visiško susivienijimo dar vyko daug karų ir kovų. Žvelgiant atgal, Perejaslavo sutartis dažnai (netiksliai) siejama su Rusijos ir Ukrainos vienybe, tačiau sunku suprasti, kodėl kas nors SSRS būtų pasiūlęs švęsti dokumento 300-ąsias metines, perduodant Krymą iš Sovietų Sąjungos į Ukrainos globą.

Nuomonė, esą perdavimą galima pateisinti Krymo kultūrinių ir ekonominių ryšių su Ukraina artumu, taip pat yra netiksli. 

XX a. šeštajame dešimtmetyje iš visų Krymo gyventojų – maždaug 1,1 milijono – maždaug 75 procentai buvo etniniai rusai ir 25 procentai ukrainiečiai. Didelė totorių populiacija Kryme gyveno šimtmečius iki 1944 m. gegužės mėn., kai stalininis režimas juos masiškai ištrėmė į nederlingas vietas Vidurinėje Azijoje, kur jie buvo priversti gyventi daugiau nei keturis dešimtmečius ir jiems buvo uždrausta grįžti į savo namus.

REKLAMA

Stalinas taip pat jėga deportavo iš Krymo mažesnes armėnų, bulgarų ir graikų populiacijas, užbaigdamas pusiasalio etninį valymą. Taigi 1954 m. Krymas buvo labiau „rusiškas“ nei šimtmečius prieš tai. Nors Krymas per Perekopo sąsmauką trumpam ribojasi su pietų Ukraina, didelis rytinis Krymo Kerčės regionas yra labai arti Rusijos.

Pusiasalis turėjo svarbių ekonominių ir infrastruktūrinių ryšių su Ukraina, tačiau kultūriniai ryšiai su Rusija buvo daug stipresni nei su Ukraina, o Krymas nuo caro laikų buvo didelių karinių bazių vieta, tapęs imperatoriškosios Rusijos karinės galios simboliu. 

Nors viešai išsakytas Krymo perdavimo Ukrainai pagrindimas buvo mažai tikėtinas, kai kurie 1954 m. paskelbti komentarai ir kita nuo to laiko pasirodžiusi informacija leidžia įvertinti, kodėl sovietų valdžia ryžosi tokiam veiksmui.

REKLAMA

Ypač svarbus buvo Nikitos Chruščiovo vaidmuo. Chruščiovas 1953 m. rugsėjį buvo pakeltas į TSKP pirmuoju sekretoriumi, tačiau 1954 m. pradžioje vis dar nesijautė tvirtai savo poste.  Anksčiau jis ėjo Ukrainos komunistų partijos vadovo pareigas. Sovietinei Ukrainai jis vadovavo nuo XX amžiaus trečiojo dešimtmečio pabaigos iki 1949 m. pabaigos (išskyrus pusantrų metų per Antrąjį pasaulinį karą, kai buvo paskirtas politiniu komisaru į frontą).

Per pastaruosius keletą metų, kai Chruščiovas vadovavo sovietinei Ukrainai, jis buvo atsakingas už Ukrainos partizanų sutriuškinimą šalies vakaruose. Partizaninis judėjimas Ukrainoje buvo itin gausus, o aukų ir žiaurumų būta tikrai didelių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant vėlesnio Chruščiovo vaidmens smerkiant stalinizmą ir įgyvendinant reformas SSRS, jis pasitikėjo negailestingu, nenumaldomu smurtu, kad sustiprintų sovietų kontrolę Vakarų Ukrainoje.

Retkarčiais pasitaikydavo ginkluotų susirėmimų ir šeštojo dešimtmečio viduryje, tačiau 1954 m. vasario mėn., kai Krymas buvo perduotas Ukrainai karas buvo pasibaigęs. Vasario 19 d. SSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo posėdyje kartojasi užuominos apie „rusų ir ukrainiečių vienybę“ ir „didžią ir neišardomą draugystę“ tarp dviejų tautų ir patvirtinimą, kad perkėlimas parodys, kaip išmintinga buvo Ukrainą „vadovaujant komunistų partijai ir sovietų vyriausybei“, rodo, kad Chruščiovas matė perdavimą, kaip būdą sustiprinti ir įamžinti sovietų kontrolę Ukrainoje dabar, kai pagaliau buvo laimėtas karas prieš partizanus. Apie 860 000 etninių rusų po Krymo prisijungimo prisijungė prie jau ir taip didelės rusų mažumos Ukrainoje.

REKLAMA

Šiek tiek panašus metodas buvo taikomas trijose naujai aneksuotose Baltijos respublikose, ypač Latvijoje ir Estijoje, kurios abiejose iki XX amžiaus ketvirtojo dešimtmečio buvo labai mažai rusų gyventojų. Stalininis režimas skatino etninius rusus įsikurti tose respublikose nuo 1940-ųjų pabaigos, ir ši politika tęsėsi valdant Chruščiovui ir Leonidui Brežnevui. Proporcingai rusų perkėlimas į Baltijos respublikas buvo didesnis nei Ukrainoje, tačiau absoliučiais skaičiais Krymo perkėlimas į Ukrainą atnešė daug daugiau rusų ir regioną, glaudžiai susietą su Rusija. Taip buvo sustiprinta sovietų kontrolė. 

Krymo perdavimas sovietinei Ukrainai taip pat buvo politiškai naudingas Chruščiovui, nes jis siekė gauti paramos vis dar vykstančioje kovoje dėl valdžios su Sovietų Sąjungos ministru pirmininku Georgijumi Malenkovu, kuris tapo iškiliausiu SSRS lyderiu po Josifo Stalino mirties.

REKLAMA

Iškart po Stalino mirties atsidūręs nepalankioje padėtyje, Chruščiovas nuosekliai nusileido Malenkovo ​​pozicijoms ir įgijo didelį pranašumą tik 1953 m. rugsėjį pakilęs į TSKP pirmojo sekretoriaus postą. Vis dėlto kova dėl valdžios po Stalino mirties jokiu būdu nebuvo baigta ir 1954 m. pradžioje, o Chruščiovas stengėsi suburti kuo daugiau paramos TSKP prezidiume, siekdamas pašalinti Malenkovą iš ministro pirmininko posto.

Tarp tų, kurių paramos tikėjosi prisitraukti Chruščiovas, buvo Oleksijus Kyryčenka, kuris 1953 m. birželio pradžioje tapo Ukrainos komunistų partijos pirmuoju sekretoriumi ir netrukus po to buvo paskirtas tikruoju TSKP prezidiumo nariu. 1944 m., kai pats Chruščiovas dar buvo komunistų partijos lyderis Ukrainoje, jis, kaip pranešama, pasiūlė Stalinui, kad Krymo perdavimas Ukrainai būtų naudingas būdas užsitikrinti vietos Ukrainos elito paramą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepriklausomai nuo to, ar Chruščiovas iš tikrųjų iškėlė šį klausimą Stalinui, tai greičiausiai atspindi paties Chruščiovo nuojautą dar 1944 m., kad Ukrainos teritorijos išplėtimas bus būdas įgyti elito paramą respublikoje.

Visų pirma, Chruščiovas beveik neabejotinai laikė Krymo perdavimą priemone užsitikrinti Kyryčenko paramą. Chruščiovas žinojo, kad negali automatiškai tikėtis Kyryčenko paramos, nes jiedu smarkiai nesutarė dar 1953 m. birželio mėn., kai Kyryčenka pritarė griežtai Lavrentijaus Berijos kritikai dėl padėties Vakarų Ukrainoje – kritikai, kuri netiesiogiai buvo skirta Chruščiovui.

Chruščiovas tikėjosi, kad Krymo perdavimas Ukrainai išsklaidys po šio epizodo tvyrojusią įtampą ir  padės sustiprinti Kyryčenko palaikymą būsimame susidūrime su Malenkovu.

REKLAMA

Anksčiau paskelbtuose dokumentuose ir pastaruoju metu pasirodžiusioje medžiagoje aiškiai matyti, kad Krymo perdavimas buvo atliktas pagal 1936 m. Sovietų Sąjungos Konstituciją, kurios 18 straipsnyje buvo nustatyta, kad „Sąjunginės Respublikos teritorija negali būti keičiami be jos sutikimo“. SSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo posėdžio medžiaga rodo, kad tiek RSFSR, tiek Ukraina sutikimą davė per savo respublikų parlamentus.

Vienas iš Vasario 19 d. sesijoje dalyvavusių pareigūnų Otto Kuusinenas netgi gyrėsi, kad „tik mūsų šalyje įmanoma, kad būtų sprendžiami tokie itin svarbūs klausimai, kaip atskirų sričių teritorinis perdavimas konkrečiai respublikai, be jokių sunkumų“.

REKLAMA

Galima ginčytis, kad 1954 m perdavimas buvo reikalingas ar ne, bet kad Krymas buvo perduotas nekonstituciškai arba neteisėtai, sakyti negalima. Sovietų Sąjungos teisinė sistema dažniausiai buvo fikcija, tačiau perkėlimas įvyko pagal tuo metu galiojusias taisykles.

Be to, nepaisant to, kaip buvo atliktas perdavimas, Rusijos Federacija aiškiai sutiko su 1991 m. Ukrainos sienomis pagal 1991 m. gruodžio mėn. Belovežo Puščios susitarimą (tai buvo susitarimai, kurie paskatino ir kodifikavo Sovietų Sąjungos iširimą).

Krymas iš pradžių buvo Sovietų Sąjungos „autonominė respublika“ (avtonomnaya respublika), tačiau 1945 m. jo statusas buvo pakeistas į „oblast“ (provinciją). Po to, kai 1954 m. Krymo sritis buvo perduota Ukrainai,  ji 37 metus išlaikė srities statusą Sovietų Ukrainoje.

REKLAMA
REKLAMA

1991 m. pradžioje, Ukrainoje surengus referendumą Krymo statusas buvo padidintas iki „autonominės respublikos“. Po Sovietų Sąjungos subyrėjimo Krymas išlaikė šį pavadinimą Ukrainoje. Tačiau Rusijos Federacijoje „autonominės respublikos“ kategorija neegzistuoja.

2014 m. kovo 18 d. Rusijos ir Krymo vyriausybių pasirašytoje aneksijos sutartyje pusiasalio statusas buvo pakeistas į tiesiog „respubliką“ (Krym Respublika), prisijungiant prie kitos 21 Rusijos Federacijos „respublikos“, ten dabar yra 85 federaliniai subjektai, o Krymas ir Sevastopolio miestas pridedami kaip atskiri subjektai.

Viena iš Krymo perdavimo Ukrainai 1954 m. ironijų yra ta, kad kai SSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo pirmininkas Klimentas Vorošilovas 1954 m. vasario 19 d. posėdyje pasakė baigiamąjį žodį, jis pareiškė, kad „Rusijos priešai“ „ne ​​kartą bandė atimti iš Rusijos Krymo pusiasalį ir panaudoti jį Rusijos žemėms pavogti ir niokoti“. Jis gyrė „bendras kovas“, kurias vedė „Rusijos ir Ukrainos tautos“, nes jos sukėlė „griežtą atkirtį įžūliems uzurpatoriams“.

Vorošilovo apibūdinimas Rusijos praeities „priešams“ šiandien atrodo labai tinkamas apibūdinant pačios Rusijos veiksmus Ukrainos atžvilgiu. Dar viena tragiška Krymo perdavimo ironija yra ta, kad prieš šešiasdešimt metų šis Maskvos veiksmas buvo siekis sustiprinti savo kontrolę Ukrainoje, šiandien ji ir vėl persekioja Ukrainą.

Konegsbergas ( Kaliningradas) priklausė Vokietijai po 2 pasaulinio karo perėmė Rusai. Tai dabar Vokietija turi jėga sau vėl atsiimti.
Na, troliai, jau atsivėmėt, palengvėjo? Palinksminsiu: Po to, kai ukrainiečių tankai išmals Krasnają Ploščadj grindinį ir Himars.ais raketomis nuvers kelis Kremliaus bokštus, jums jau nerūpės, kieno Krymas, Karaliaučius ar Klaipėda. Kuris išliksit gyvas, versitės per galvą kur pasislėpt nuo Karo nusikaltėlių paieškos grupių ar tiesiog eilinių ruselių, kurie už nedidelį atlygį jus gaudys ir žviegiančius bei staugiančius surištus pridavinės. Patarsiu mokytis kokios nors užsienio kalbos ir stengtis pamiršti ne tik rusų kalbą, bet ir galvot rusiškai. Kitaip išsiduosit ir tada...apyrankės-teismas-kartuvės.
Dar ir trečdalį Lenkijos...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų