REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po šešis mėnesius trukusių mūšių pirmadienį sukilėliai Libijoje pasiekė Tripolio centrą. Žaliojoje aikštėje jie kartu su gyventojais šventė sostinės užėmimą. Įvairios televizijos stotys rodė šimtus džiūgaujančių žmonių. Vakarams spaudžiant Muammarą Gaddafį pasiduoti, antradienį iš sukilėlių rankų netikėtai pabėga du diktatoriaus sūnūs. Angola ir Zimbabvė diktatoriui pasiruošusios suteikti politinį prieglobstį.

REKLAMA
REKLAMA

Sukilėliai neišsaugojo M. Gaddafio sūnų

Žygiuojant į sostinę sukilėliams teko įnirtingai kautis su Muammaro Gaddafio šalininkais. Naktį į pirmadienį pasibaigusioje Libijos Vyriausybės atstovo spaudos konferencijoje, kurią tiesiogiai transliavo BBC, pranešta, kad vien sekmadienį Tripolyje žuvo apie 1 300 žmonių, apie 5 000 buvo sužeisti. „Ligoninėse net nebėra vietų“, – sakė Vyriausybės atstovas.

REKLAMA

Jis teigė, kad tai, kas dabar vyksta Tripolyje, yra baisus nusikaltimas prieš šio miesto žmones. Vyriausybės vadovas sakė, kad NATO privalo tuoj pat sustabdyti karinius veiksmus ir kvietė pradėti taikos derybas, priešingu atveju Libijos sostinėje kraujas dar labiau liesis ir „įvyks tragedija“.

Spaudos konferencijos pabaigoje jis sakė, kad Libijos Vyriausybės pajėgose – vis dar tūkstančiai karių, kurie pasiruošę kautis toliau, tad jeigu neįvyks taikos derybos, greitos karo pabaigos negalima laukti.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės bijo to, kas gali atsitikti, jeigu miestą paims sukilėliai“, – sakė jis. Vyriausybės spaudos atstovas pareiškė, kad sukilėliai Tripolyje žudo nekaltus žmones, padega namus, plėšia parduotuves. „Pasaulis tai turi žinoti, ir dabar jūs nebegalėsite sakyti, kad nežinojote, kas čia vyksta“, – sakė jis.

NATO generalinis sekretorius Andersas Fogas Rasmusenas ankstų pirmadienio rytą Briuselyje sakė, kad atėjo metas kurti naują, demokratišką Libiją. Aljansas esą stebės M. Gaddafio pajėgas ir bombarduos, jei jos kels grėsmę civiliams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu sukilėliai pirmadienį paskelbė, kad jų rankose yra trys diktatoriaus sūnūs. Tarptautinio baudžiamojo teismo vyriausiasis prokuroras Luisas Morenas Okampas pirmadienį patvirtino, kad suimti M. Gaddafio sūnūs. Tačiau bent dviems jų pavyko pabėgti.

Ankstų antradienio rytą S. al Islamas atvyko į „Rixos“ viešbutį, kuriame apsistoję daugelis užsienio žurnalistų, ir atrodė labai energingas ir kupinas pasitikėjimo savimi. M. Kadhafi sūnus taip pat pridūrė, kad įsiveržę į Tripolį sukilėliai „pateko į spąstus“.

REKLAMA

Su žurnalistais susitikęs Saifas al Islamas tvirtino, kad jam nerūpi tai, jog Tarptautinis Baudžiamasis Teismas Hagoje dėl nusikaltimų žmoniškumui yra išdavęs jo arešto orderį. Paklaustas, ar pats M. Kadhafi vis dar yra Tripolyje, sūnus atsakė: „savaime suprantama“.

Skelbiama, kad sukilėlių rankose nėra ir kito diktaroriaus sūnaus Mohamedo. Jis paspruko nuo jį saugojusių sukilėlių, Bengazyje patvirtino aukštas M. Gaddafio priešininkų atstovas. Priešingai nei jo brolis, Mohamedas nevaidino politinio vaidmens, jis buvo verslininkas.

REKLAMA

Džiaugsmo kulkos neša mirtį

Vietoje dirbantys žurnalistai praneša, kad sukilėlių pajėgos Tripolio priemiesčiuose buvo sutiktos džiūgaujančių žmonių, o sukilėlių kariai į orą paleido sveikinimo salves.

„Sukilėliai tikėjosi kur kas didesnio pasipriešinimo, – pasakojo iš Tripolio „Sky News“ korespondentas. – Jie yra absoliučiai tikri, kad įveikė M. Gaddafį, ir vienintelis klausimas lieka, kaip jis pasitrauks.“ Sukilėliai šį įsiveržimą į Tripolį vadina „paskutine kova už Libiją“.

BBC susisiekė su Tripolio gyventoju, kuris pasakojo, kokiomis nuotaikomis dabar gyvena Libijos sostinės gyventojai. Jis sakė, kad žmonės džiaugiasi, gatvėse vyksta šventė. „Situacija visiškai kontroliuojama, sukilėliai beveik nesutiko pasipriešinimo“, – pasakojo jis. Vyrui bekalbant fone nuolatos girdėjosi šūviai – Tripolio gyventojas sakė, kad tai pergalės šūviai – žmonės šaudo į orą. Vyriškis išreiškė viltį, kad M. Gaddafi bus sučiuptas ir stos prieš teismą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau specialistai teigia, kad toks džiaugsmo išraiškos būdas yra pavojingas, o dažnai kulkos netgi nužudo žmones. Šaudymas į orą reiškiant triumfą yra pakankamai paplitęs pasaulyje, tai dar kart pademonstravo ir įvykiai Tripolyje. Tačiau šaudantys žmonės dažniausiai net nepagalvoja, kad kulkos kažkur turi nusileisti. Ir dažnai niekuo dėti žmonės būna sužeidžiami ar netgi žūna.

Vakarai: diktatoriaus galas artėja

Libijos sukilėliams užėmus sostinę Tripolį JAV prezidentas Barakas Obama spaudžia diktatorių  pasiduoti.

REKLAMA

„Saugiausias būdas tolesniam kraujo praliejimui sustabdyti yra paprastas: M. Gaddafis ir jo režimas turi suvokti, kad jų viešpatavimas baigėsi“,– pareiškė B. Obama, pabrėždamas, kad diktatorius nebekontroliuoja Libijos. „Jis turi perduoti valdžią– dabar ir visiems laikams“,– kalbėjo JAV vadovas. Vašingtonas ir jo sąjungininkės esą ir toliau gins civilius gyventojus Libijoje bei padės šaliai taikiai pereiti į demokratiją.

Panašiai kalbėjo ir britų vyriausybė. „Įvykiai Tripolyje aiškiai parodo, kad M. Gaddafio galas artėja“,– sakė premjeras Deividas Kameronas. Anot jo, M. el Gaddafis padarė neįtikėtinų nusikaltimų savo tautos atžvilgiu. „Dabar jis turi pasitraukti, kad gyventojams nereikėtų dar daugiau kentėti“,– pažymėjo D. Kameronas.

REKLAMA

„Kuo anksčiau Gaddafis suvoks, kad negali nugalėti savo paties liaudies, tuo geriau. Tokiu atveju Libijos liaudis išvengs naujo kraujo liejimo ir naujų kančių“, – sakoma NATO generalinio sekretoriaus Anderso Fogho Rasmusseno pareiškime.

A. F. Rasmussenas mano, jog „atėjo laikas sukurti naują Libiją. Ši valstybė turi remtis laisve, o ne baime, demokratija, o ne diktatūra.“ Jis patikino, kad aljansas pasirengęs padėti opozicinei Nacionalinei tarybai kurti demokratinę Libiją. Jis vylėsi, kad šalies teritorijos vientisumas bus išsaugotas, kad praeityje gyventojai paliks nesutarimus ir visais atvejais laikysis žmogaus teisių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaimyninis Egiptas sukilėlių tarybą oficialiai pripažino teisėta šalies valdžia. Sukilėlių pergalėmis visai nesidžiaugia pietų kaimynė – Čadas. Šalis atvira padėti diktatoriaus šalininkams.

Karšta pirmadienio naktis

Pirmadienį, 2 val. nakties, BBC pranešė, kad, nepatvirtintais duomenimis, M. Kadhafi suimtas. Tai neva turėtų būti patikslinta artimiausiu metu. Tačiau „Reuters“ šį pranešimą, nors ir buvo patys pranešę, paneigė.

Už pusvalandžio, 2.30 val, CNN praneša, kad viešbutį, kuriame gyvena užsienio žurnalistai, paliko M. Gaddafio kariai, saugoję žiniasklaidos atstovus. Žurnalistai apsirengė neperšaunamas liemenes su užrašais „Presa“, galvodami, kad tokiu būdu pavyks apsisaugoti nuo galimų išpuolių.

REKLAMA

Pirmadienio rytą sukilėliams bandę priešintis M. Gaddafio šalininkai sudėjo ginklus. „Al Jazeera“ rodo kadrus, kuriuose matyti, kaip jaunimas plėšo diktatoriaus nuotraukas, gatvėse nevaldomas džiaugsmas, žmonės šaukia: „Mes laisvi!“.

Naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi televizijos „Al Jazeera“ duomenimis, praneša, kad pirmadienio rytą Libijos sukilėliai jau perėmė praktiškai viso Tripolio kontrolę. Vyriausybinių pajėgų rankose liko tik nedidelis Bab al Azizijos kvartalas, kuriame stovi M. Gaddafio rezidencija.

REKLAMA

Televizijos kanalo „Al Arabiya“ žurnalistas iš Tripolio pranešė, kad M. Kadhafis pirmadienio rytą buvo Tadžuros kardiologijos ligoninėje, esančioje į rytus nuo Tripolio. Ar jis yra gydomas šioje ligoninėje, ar tiesiog nusprendė pasislėpti joje, nėra žinoma.

Tuo pat metu AFP pranešė, kad M. Gaddafio rezidencijos Bab al Azizijos kvartale ir jo apylinkėse girdimi intensyvūs šūviai. Manoma, kad vyksta lemiamas mūšis dėl diktatoriaus tvirtovės.

„Al Jazeera“ pranešė, kad NATO aviacija pastaruoju metu pakeitė taktiką ir virš Tripolio barsto ne tik bombas, bet ir propagandinius lapelius, kuriuose M. Gaddafiui ištikimi kariai raginami sudėti ginklus ir prisijungti prie sukilėlių.

REKLAMA
REKLAMA

Pagalbos ranką tiesia Afrikos šalys

Sukilėliai Libijoje nežino, kur galėtų būti šalies lyderis ir šiuo metu stengiasi išsiaiškinti tai, pranešė Pereinamosios nacionalinės sukilėlių tarybos vadovas Musafas Abdulas Džalilas.

„Niekas nežino, kur jis yra. Mes stengiamės tai išsiaiškinti“,– sakė tarybos vadovas „Al Arabia“ televizijai. Pasak žiniasklaidos, M. Gaddafis vis dar gali būti Tripolyje.

Kaip praneša „Al Jazeera“, politinį prieglobstį M. Gaddafiui pasiruošusios suteikti dvi šalys: Angola ir Zimbabvė. TV kanalas tvirtina, kad tuo pat metu vedamos derybos ir su Pietų Afrikos Respublikos (PAR) vadovybe. Tuo pat metu šios šalies URM neigia tokią galimybę. Vis dėlto PAR vyriausybė tvirtina, kad nepripažins sukilėlių valdžios, jei M. Gaddafis bus sutriuškintas ir nuverstas.

Beje, pastaruosius keletą mėnesių buvo viešai kalbama apie tai, kad kapituliacijos atveju diktatorius gali bėgti į Venesuelą. Šios šalies prezidentas H. Chavesas yra artimas M. Gaddafio bičiulis. Juos sieja karinė praeitis ir įtempti santykiai su JAV.

Įvardijamos ir kitos šalys, į kurias galėtų bėgti M. Gaddafis. Tai Alžyras ir kaimyninis Čadas. Tuo tarpu Rusija skelbia niekada nesuteiksianti Libijos lyderiui saugaus prieglobsčio, informavo Rusijos valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komitetas.

REKLAMA

„Rusija niekada nesuteiks prieglobsčio M. Gaddafiui. Jis prarado mūsų pasitikėjimą tada, kai įsakė kariškiams atakuoti taikius demonstrantus. Mes nepriimsime nei M. Gaddafio, nei kitų, susijusių su nekalto kraujo praliejimu“,– teigė Michailas Margelovas.

Diplomatiniai šaltiniai naujienų agentūrai AFP tvirtina, kad M. Gaddafis tebėra savo rezidencijoje. Pats Libijos lyderis jau kelis mėnesius nesirodė viešai – visuomenei per radiją ir televiziją transliuojamos tik jo su sukilėliais kautis raginančios kalbos.

Vismantas ŽUKLEVIČIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų