REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Teismo nuosprendžiu eksteisėjams tam tikrą laiką atimta teisė dirbti darbą teisminėse, teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijose.
Buvusiam Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkui Arvydui Gudui tokia teisė atimta 4 metams, buvusiai Biržų rajono apylinkės teismo teisėjai Palmirai Linkevičienei - 1 metams ir 3 mėnesiams, o buvusiam Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkui Dariui Japertui - 2 metams 3 mėnesiams.
Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
"Konstatavimas, kad buvę teisėjai padarė piktnaudžiavimą tarnyba, turės ir bendrosios prevencijos reikšmę", - po nutarties paskelbimo žurnalistams sakė šią bylą tyręs ir valstybinį kaltinimą teismuose nagrinėjant ją palaikęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo prokuroras Justas Laucius. Jis teigė, kad pastarasis teismo sprendimas yra išmintingas, atsakyta į daugelį klausimų ir tai bus vertinga informacija kitiems teismams nagrinėjant panašias bylas.
Aukščiausiasis Teismas atmetė ir nuteistų eksteisėjų, ir Generalinės prokuratūros skundą, kuriuo buvo prašoma sugriežtinti bausmę V.Karaliui, nes griežtinti nėra pagrindo.
Kasaciniais skundais Aukščiausiajam Teismui P.Linkevičienė prašė palikti galioti jai palankų išteisinamąjį Vilniaus apygardos teismo nuosprendį, o A.Gudas, D.Japertas ir V.Karalius - panaikinti juos kaltais pripažinusį ir nuteisusį Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendį ir bylą nutraukti.
Tuo tarpu Generalinės prokuratūros kasaciniame skunde teismo buvo prašoma V.Karaliui panaikinti laisvės atėmimo bausmės atidėjimą ir jį nuteisti laisvės atėmimu 5 metams.
Kontrabandos "karaliumi" tituluotam buvusiam policininkui Viliui Karaliui, su kuriuo teisėjai įtariami turėję korupcinių ryšių, teismas skyrė 2 metus 6 mėnesius laisvės atėmimo. Bausmės vykdymas atidėtas 2 metams. Per šį laikotarpį nuteistasis be bausmės vykdymą prižiūrinčio pareigūno žinios negali pasišalinti iš gyvenamosios vietos ilgiau nei 7 dienoms.
A.Gudą ir V.Karalių teismas pripažino kaltais organizavus piktnaudžiavimą tarnyba siekiant asmeninės naudos ir nuteisė už visus epizodus, kuriuos inkriminavo prokuratūra.
D.Japertą ir P.Linkevičienę teismas pripažino kaltais piktnaudžiavus tarnyba, siekiant asmeninės naudos.
Aukščiausiasis Teismas paskelbė, kad V.Karalius teisėtai ir pagrįstai nuteistas už piktnaudžiavimo organizavimą, A.Gudas - organizavimą ir vykdymą, D.Japertas ir P.Linkevičienė - už piktnaudžiavimo vykdymą, tiriant baudžiamąją bylą dėl kontrabandos stambiu mastu.
V.Karaliui kreipusis į A.Gudą, šiam - į D.Japertą, pastarajam - į P.Linkevičienę tam, kad nusikalstamai pasinaudojus teisėjams įstatymų suteiktomis teisėmis, būtų padaryta neteisėta įtaka teisėjams, sprendusiems klausimą dėl įtariamųjų kontrabandos byloje suėmimo, ir šie nebūtų suimti.
"Savo atliktais veiksmais buvę teisėjai A.Gudas, D.Japertas ir P.Linkevičienė sulaužė teisėjo priesaiką, pažeidė Konstitucijos nuostatas, numatančias, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs, o teisėjai, nagrinėdami bylas, klauso tik įstatymo", - paskelbė teismas.
Aukščiausiojo Teismo nutartyje taip pat skelbiama, kad dėl šių teisėjų veiksmų žalos patyrė valstybė, nes buvo bandoma apsunkinti ar apsunkintas nusikaltimą padariusių asmenų išaiškinimas ir patraukimas baudžiamojon atsakomybėn, trukdoma normali teismo, teisėsaugos institucijų ir prokuratūros veikla, pažemintas teisminės valdžios autoritetas ir diskredituotas Lietuvos teisėjo vardas.
Įtarus korupciniais ryšiais su V.Karaliaus cigarečių kontrabandininkų grupuote, 2003 metų liepos 22-sios tuometinio prezidento Rolando Pakso dekretu D.Japertas, A.Gudas ir P.Linkevičienė buvo atleisti iš pareigų.
Buvę teisėjai tvirtino, kad juos atleidžiant buvo pažeista procedūra - kadangi teisėjai buvo atleisti drausmine tvarka, juos visų pirma esą turėjęs svarstyti Teisėjų garbės teismas.
Neseniai Konstitucinis Teismas paskelbė, kad nėra nustatyta, kad tik esant Garbės teismo siūlymui galima atleisti teisėjus.
Prezidentas pagal įstatymus, gali atleisti teisėjus iš pareigų, nežiūrint į tai, kad nėra iškelta drausmės byla ar Garbės teismo siūlymo.
Teisėsaugos pareigūnų duomenimis, itin stambaus masto kontrabanda besivertęs V.Karalius 2002-iais kreipdavosi į savo žmonos, tuomet - dar tik sugyventinės Kristinos Gudaitės tėvą, kad šis padėtų išvengti suėmimo už kontrabandos gabenimą įkliuvusiems jo bendrams.
Bylos duomenimis, 2002 metų liepą pareigūnams sulaikius kontrabandinių cigarečių gabenimu įtariamus brolius Ralius, V.Karalius išsigando, kad į nelaisvę patekę broliai nepapasakotų pareigūnams apie kontrabandos organizatorius. Todėl V.Karalius kreipėsi į savo sugyventinės tėvą, tuo metu ėjusį Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko pareigas, kad šis padėtų Raliams išvengti suėmimo.
A.Gudas kreipėsi į tuometinį Panevėžio miesto apylinkės teismo vadovą D.Japertą, o šis prašymą dėl Ralių perdavė tuometinei Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkei P.Linkevičienei.
Būtent ši teisėja ir nagrinėjo prokuroro prašymą skirti Raliams suėmimą. Posėdžio metu ji nusprendė nesuimti vilkikais kontrabandines cigaretes gabenusių Ralių, ir prokuroro pareiškimas buvo atmestas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų