REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos epidemiologinis žemėlapis ir toliau dažosi juoda spalva. Koronaviruso plitimas atsiliepia ir kultūriniams renginiams – teatrams tenka atšaukti suplanuotus spektaklius. Apie renginio atšaukimą vos ne paskutinę sekundę sužinojusi mergina piktinosi, kad pandemija sujaukė jos vakaro planus, o teatrų atstovas atskleidė, kad su baime laukia, kol įsibėgės rudens sezonas.

Lietuvos epidemiologinis žemėlapis ir toliau dažosi juoda spalva. Koronaviruso plitimas atsiliepia ir kultūriniams renginiams – teatrams tenka atšaukti suplanuotus spektaklius. Apie renginio atšaukimą vos ne paskutinę sekundę sužinojusi mergina piktinosi, kad pandemija sujaukė jos vakaro planus, o teatrų atstovas atskleidė, kad su baime laukia, kol įsibėgės rudens sezonas.

REKLAMA

Teatro kritikė atskleidė, kad Lietuvoje nepriimtina taip paprastai imti ir atšaukti kultūrinius renginius, tačiau dėl to gali nukentėti turinio kokybė. Ji papildė, kad iš sąstingio bundanti kultūrinė erdvė neturėtų užsidaryti dėl pandemijos, o jei ir durys užsivers, menininkai jau pasimokė, kaip pasiekti žiūrovą ir per nuotolį.

Apmaudu dėl atšaukto spektaklio

Su portalu tv3.lt susisiekė skaitytoja Marija (tikrasis vardas ir pavardė žinoma – aut. past.) ir papasakojo, kaip Vilniuje turėjęs vykti spektaklis buvo atšauktas likus 3 valandoms iki renginio pradžios. Pagrindinė priežastis – COVID-19 pasekmės, t. y. aktoriai buvo priversti izoliuotis.

REKLAMA
REKLAMA

Mergina sakė suvokianti, kad sveikatos saugumas per pandemiją yra pagrindinis prioritetas, tačiau ji vis vien liko nusivylusi. Marijos teigimu, apie neįvyksiantį kultūrinį renginį buvo galima pranešti iš anksto, o ne pačią paskutinę minutę. Dėl gauto pranešimo iš renginio organizatorių, jos šeštadienio vakaro planai nuėjo „šuniui ant uodegos“, skundėsi skaitytoja.

REKLAMA

Nors pinigai už bilietus buvo grąžinti, vilnietė sakė patyrusi nepatogumų. „Su draugu sėdomės į automobilį, kai atėjo elektroninis laiškas, kad spektaklis nutraukiamas. O mes – jau pasipuošę, apsivilkę šventiškai, pasiruošę vakarą praleisti teatre. Pasijaučiau lyg palikta ant „ledo“, negi nebuvo galima pranešti anksčiau? Juk žmogus nesuserga akimirksniu, juo labiau likus kelioms valandoms iki spektaklio“, – patirtį pasakojo ji.

Marija sakė, kad po šio įvykio nepuls pirkti bilietų į kitą spektaklį dėl nerimo, kad ateityje dar ne vienas renginys gali būti atšauktas lygiai taip pat netikėtai ir nemaloniai.

REKLAMA
REKLAMA

„Šimtą metų nebuvau teatre dėl nelemtos pandemijos. Ir dabar netekau galimybės pamatyti spektaklį, nors naiviai tikėjausi, kad kultūrinis gyvenimas nebestos dėl vakcinų ir galimybių pasų. Deja, klydau“, – apibendrino Marija.

Portalas tv3.lt teiravosi kultūrinių renginių ir teatro gerbėjų, ar jiems teko susidurti su panašia situacija, kai pandemija sujaukia planus paskutinę akimirką. Keletas žmonių sutiko pasidalinti nuomone apie renginių atšaukimą dėl COVID-19.

Štai teatru besižavinčiai Rasai atrodė, kad yra kvaila piktintis dėl atšaukto renginio. Jos nuomone, apsikrėsti galima netikėtai, o teatrai patirtus nuostolius žiūrovams atlygina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei susirgo artistas, o spektaklyje jo niekas nedubliuoja, tai kokios pretenzijos? Teatras visada nukelia spektaklį arba grąžina pinigus už bilietus. Kaip gali žinoti, kada susirgsi? Galiausiai, kada turėsi kontaktą“, – dalijosi moteris.

Būtinybė atšaukti spektaklį skaudina ir aktorius

Portalo tv3.lt žiniomis, Vilniaus mažasis teatras (VMT) atšaukė pastaruoju metu atšaukė 3 spektaklius dėl aktorių saviizoliacijos. Teatro vadovas Simonas Keblas teigė, kad šį sezoną tai buvo pirmieji atšaukti spektakliai, o iki tol viskas vyko pagal suplanuotą repertuarą.

Nors Vilniaus mažajame teatre yra beveik 100 proc. pasiskiepijusių darbuotojų, bet, kaip žinia, virusas klastingas, pridūrė jis. Portalas tv3.lt teiravosi, per kiek laiko teatras praneša bilietus nusipirkusiems žiūrovams, kad spektaklis yra atšaukiamas.

REKLAMA

„Vos tik įvertinę situaciją, viską deriname su bilietų platintoju ir nedelsdami pranešame visais įmanomais būdais: internetiniame teatro puslapyje, socialiniuose tinkluose. Bilietų platintojai taip pat informuoja apie esamą padėtį“, – sakė S. Keblas.

VMT vadovas dalijosi, kad žiūrovai į renginio atšaukimą reaguoja geranoriškai, domisi esama padėtimi. Tačiau labiausiai nukenčia menininkai, negalintys pasirodyti ant scenos, akcentavo jis.

„Nors neįgyvendinti vakaro planai trikdo, bet labiausiai ir skaudžiausiai nukenčia teatro aktoriai tiek kūrybine, tiek finansine prasme. Grąžinus pinigus už bilietus, teatras praranda pajamas, o ir visi pasiruošimo darbai nueina veltui“, – tv3.lt portalui sakė jis.

REKLAMA

Renginį gali nutraukti net likus 2 minutėms iki pradžios

Tuo tarpu teatru besidomintis Andrejus svarstė, per kiek laiko renginio organizatoriams derėtų įspėti lankytoją, kad renginys atšauktas.

„Manau, etiška pranešti iš karto, kai buvo priimtas toks sprendimas. Šiaip sau renginių niekas neatšaukia, o apie rizikas sužino arba iš vidaus (susirgo darbuotojai), arba iš išorės (Vyriausybės nutarimas). Nemanau, kad renginio organizatoriai specialiai laukia iki paskutinės minutės“, – svarstė vyras.

Jis papildė, kad visiškai kitas klausimas, kiek COVID-19 rizika yra tikra ir kiek primesta.

„Pavyzdžiui, jei Vyriausybės nutarime pasakyta, kad susirgus bent vienam darbuotojui reikia nutraukti visą renginį – ar tai nėra primestas, moksliniais faktais nepatvirtintas sprendimas? (Kaip ir kaukių dėvėjimas lauke). Tad čia kaltinti organizatorius galima tik tada, kai jie patys tyčia laukia iki paskutinės minutės ir nepraneša apie sprendimą iš karto. Tada toks elgesys yra neetiškas“, – dėstė mintis Andrejus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Scenos meno kritikų asociacijos vadovė Kristina Steiblytė paantrino, kad renginys gali būti nutrauktas dėl įvairiausių, tačiau svarių priežasčių netgi tada, kai žiūrovai jau susirinko.

„Kartais nutinka kokia nors nelaimė prieš 2 minutes iki pakeliant uždangą. Negali pykti ant teatro, jei jie atšaukia spektaklį žiūrovams jau susėdus salėje, jeigu nutiko kokia nors nelaimė. Reikia žmogišką santykį turėti tiek teatralams su žiūrovais, tiek žiūrovams su teatralais“, – sakė ji.

Tačiau renginio organizatoriai privalo prisiimti atsakomybę ir apie atšaukimą pranešti kaip įmanoma anksčiau, tvirtino ji.

„Yra kitas atvejis, kai būna žinoma, kad yra sudėtinga situacija ir greičiausiai nepavyks parodyti spektaklio, bet laukiama iki paskutinės minutės, siekiant įsitikinti, kad tikrai tikrai nepavyks jo parodyti. Tada iš teatralų pusės yra apmaudu, kad nesiima veiksmų iš anksčiau perspėti žmones ir padėti jiems planuoti laiką, o laukiama, kad išsispręs savaime“, – tv3.lt pasakojo K. Steiblytė.

REKLAMA

Verčiau atšaukti nei rodyti nekokybišką kūrinį

Scenos menų kritikei šį teatro sezoną dar neteko susidurti su situacija, kai spektaklis atšaukiamas, tačiau ji pasidalijo, ką patyrė užsienio menų festivalyje.

„Šį rudenį buvau Estijoje, festivalyje, ir jau ten būnant buvo pora spektaklių atšaukta dėl aktorių ligos. Liga buvo nepatikslinta, bet šiais laikais, kaip ir visi, dažniausiai įtariame tą pačią vieną ligą – koronavirusą“, – teigė moteris.

Dar viena teatro kritikė Aušra Kaminskaitė sakė susidūrusi su situacija, kai buvo atšauktas Mariaus Repšio monospektaklis, nes kažkas kitas iš teatro darbuotojų, o ne pats aktorius turėjo izoliuotis. Tačiau ji papildė, kad dabar vaidinimai atšaukiami gana retai, palyginus su 2020 m. kovo viduriu, kai užklupo pandemija ir daugelis renginių buvo atšaukti paskutinę minutę.

REKLAMA

K. Steiblytės teigimu, labai tikėtina, kad Lietuvoje palaipsniui prastėjant COVID-19 padėčiai, bus atšaukiama vis daugiau kultūrinių renginių dėl saugumo sumetimų. Tačiau iš šio iššūkio galima ir pasimokyti, tikino teatro kritikė.

„Apskritai Lietuvos teatro kultūroje labai neįprasta atšaukti spektaklius, nes visi stengiasi iš paskutiniųjų ką nors padaryti. <...> Stengiasi suorganizuoti, kad renginys vis tiek įvyktų, o atšaukimas yra kraštutinis, paskutinis žingsnis, kurio imamasi. Galbūt truputėlį išmoksime pasakyti: vis dėlto negalime kokybiškai parodyti šio darbo dabar, ieškokime galimybių tai padaryti vėliau, o ne pulkime įvedinėti aktorių staiga per dvi dienas, nes kažkas susirgo“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

K. Steiblytės teigimu, karštligiškas noras neatšaukti renginio gali vėliau atsiliepti kūrinio kokybei, todėl neretai verta palaukti ir atidėti spektaklio rodymą. „Iš dalies gaila renginių prarandamų, iš kitos pusės galbūt pradėsime labiau saugoti save ir saugoti kūrinius“, – pridūrė ji.

Teatrai toli į ateitį neplanuoja – baiminasi

Lietuvos teatro sąjungos pirmininkas Ramutis Rimeikis portalui tv3.lt pasakojo, kad ši organizacija renginių kol kas neatšaukia, bet griežtai laikosi visų saugumo reikalavimų: kaukių dėvėjimo ir atstumų, prašo galimybių pasų.

„Laikomės saugumo priemonių, tačiau pas mus ir taip mažai telpą į salę žiūrovų, tad užsikrėtimų ir neturėtų būti“, – sakė pašnekovas. Ir pridūrė, kad Lietuvos teatro sąjungos salėje telpa 120 žiūrovų.

REKLAMA

Jo teigimu, dėl pandemijos ženkliai sumažėjo spektaklių lankomumas, o renginių organizatoriai į ateitį žvelgia atsargiai.

„Pas mus ateina jau nebe tiek, kiek ateidavo anksčiau. Skaičiai sumažėję, saugosi žmonės. Taip ir gyvename spalio mėnesį, o lapkritį kas bus, nežinome. Per daug į priekį neplanuojame. Kaip čia planuoti gali. Kaip sakoma, žmogus planuoja, o velnias už kampo juokiasi“, – minėjo R. Rimeikis.

Pašnekovas prisiminė, kad prasidėjus pandemijai kultūrinių renginių sektorius skaudžiai nukentėjo. „Praeitas kai karantinas buvo, tai baisu: absoliučiai nieko negalėjome daryti. Tik filmuoti renginį kažkaip. Bet žinote, tas filmavimas toks – nei šis, nei tas gaunasi. Šiemet kol kas mes veiklą vykdome įprastu būdu, tik naudojame apsaugos priemones“, – sakė jis.

REKLAMA

VMT vadovas pažymėjo, kad nors imamasi visų atsargumo priemonių, tolimesnė pandemijos eiga kelia nerimą būsimam teatro gyvenimui.

„Esant tokiai COVID-19 situacijai, visuomet yra pagrindo baimintis. Kaip žinia, virusas mutuoja, užsikrečia ir skiepyti žmonės. Teatro darbuotojai yra atsargūs, nuolat tikrinasi, bet net ir tokiais atvejais kartais tenka izoliuotis. Didžiausias nuostolis – sustoję darbai ir aktoriai be žiūrovų. Šiuo laikotarpiu visiems labiausiai norėčiau palinkėti skiepytis ir įgyti visuotinį imunitetą, saugotis, dėvėti kaukes, kad mums taip reikalingi susitikimai nenutrūktų“, – apibendrino S. Keblas.

Savo ruožtu teatro kritikė K. Steiblytė žvelgė kiek optimistiškiau. Jos teigimu, kultūrinių renginių sustabdymo neverta baimintis, nes kūrėjai jau įgudo dirbti karantino sąlygomis.

„Net jei nebebūtų galima eiti į teatrą, menininkai įgijo labai daug priverstinės patirties, kaip reaguoti į tokias situacijas, kai negali fiziškai būti scenoje. <...> Yra išbandę ir žino, kaip veikia nuotolinis teatras, transliacijos, kaip galima organizuoti kitas veiklas teatre. Net jei ir pasikartotų visiškas uždarymas, dabar teatralai turėtų saugiau jaustis, nes yra daugiau galimybių užsiimti kūryba, net jei uždarytas teatras ir nėra galimybės tiesiogiai su žiūrovais susitikti“, – apibendrino ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų