• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kompensacijoms už negrąžintą nekilnojamąjį turtą skirtos "Lietuvos telekomo", Rytų ir Vakarų skirstomųjų tinklų bendrovių bei "Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJL) akcijos žmonėms perduodamos pamažu ir nesukėlė pasiūlos šoko finansų rinkoje.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės turto fonde (VTF) dabar dirbama su gautais prašymais, tvarkomi reikalingi formalumai. Pirmajam kompensavimo etapui, kuris truks iki birželio pabaigos, fondas yra gavęs 1,252 tūkst. prašymų kompensuoti akcijomis turėtą nekilnojamąjį turtą už 22,562 mln. litų.

REKLAMA

Ažiotažą sukėlusios privatizuojamos LJL akcijos kol kas yra vienintelės, dėl kurių perrašymo į bendrovės vertybinius popierius tvarkančią FMĮ "Jūsų tarpininkas" kol kas niekas nesikreipė.

"Tiesiog dar vyksta formalumų tvarkymo procesas", - “Eltai” sakė "Jūsų tarpininko" finansų makleris Aurimas Launikonis.

Jo nuomone, gautas LJL akcijas dabar ar kai įmonė bus privatizuota reikėtų parduoti, kadangi didelį akcijų paketą perkantis pirkėjas visuomet moka premiją ir nepasinaudoti tuo, neparduodant savo akcijų kartu su didžiausiu akcininku - valstybe, tikriausiai būtų neprotinga.

REKLAMA
REKLAMA

"Be abejo, niekas nežino, kaip bus ateityje ir kiek kainuos tuomet laivininkystės akcijos, tačiau dabar jas pardavus finansų makleriai patartų, kur gautas lėšas geriau reinvestuoti", - sakė A. Launikonis.

Gyventojai pateikė 173 prašymus kompensuoti 3,542 mln. litų LJL akcijomis, kurių kiekvienos nominalas yra litas, o įvertinta - 0,15 lito. Iš viso kompensacijoms skirta 6,58 proc. įstatinio laivininkystės kapitalo, o kontrolinį 66,66 proc. akcijų paketą šiuo metu bandoma privatizuoti. Geriausią pasiūlymą pateikęs Danijos "Rederiet Fabricius" ir Norvegijos "Continental Ship Management" konsorciumas už kiekvieną laivininkystės akciją pasirengęs mokėti po 0,17 lito.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus banko Emitentų aptarnavimo skyriaus viršininkas Irmantas Burokas patvirtino, kad "Lietuvos telekomo" akcijų perrašymo procesas jau yra prasidėjęs, tačiau jis nėra intensyvus ir sutarčių dar nėra daug.

"Situaciją galima vertinti dvejopai. Minusas, kad žmonės akcijas ne taip greitai atgauna, kaip norėtų, tačiau pliusas, kad nėra panikos rinkoje, kadangi anksčiau kai kurie makleriai prognozavo, jog žmonėms perduotos akcijos pateks į rinką ir sukels šoką", - “Eltai” sakė jis. Pasak I. Buroko, pakankamai ilgas laiko tarpas lemia, kad akcijos rinkoje yra geriau "sugeriamos" ir nesijaučia neigiamo poveikio.

REKLAMA

Kompensacijoms yra paskirta 10,03 proc. "Lietuvos telekomo" akcijų, kurių viena įvertinta 1,3 lito. Yra pateikti 537 prašymai kompensuoti telekomunikacijų bendrovės akcijomis - 9,875 mln. litų sumą.

Privatizavimui ruošiamų Rytų ir Vakarų skirstomųjų tinklų bendrovių akcijos taip pat perrašomos po truputį. Kompensacijoms yra skirta po 5 proc. abiejų įmonių akcijų, kurios įvertintos po 1,05 lito.

REKLAMA

"Biržoje gali atsirasti didžiulė šių akcijų pasiūla po 1,05 lito. Jei žmonės pasirinko akcijas, vadinasi, jie pasirinko pinigus - ne žemę. Todėl galima prognozuoti, kad dauguma akcijas gavusių žmonių jas nuspręs parduoti, klausimas - tik kaina", - “Eltai” prognozavo FMĮ "Finasta" finansų makleris Algimantas Variakojis. Pasak jo, tokia situacija greičiausiai susiklostys ne tik su skirstomųjų tinklų, bet ir telekomo bei laivininkystės akcijomis, kadangi už jas žmonės norės gauti pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prašymus kompensuoti "Rytų skirstomųjų tinklų" akcijomis pateikė 315 gyventojų, prašymų suma sudaro 4,696 mln. litų. Kompensacijas "Vakarų skirstomųjų tinklų" akcijomis už 4,448 mln. litų nori gauti 325 asmenys.

Visos keturios bendrovės, kurių akcijomis kompensuojama už turėtą nekilnojamąjį turtą, pernai dirbo pelningai ir savo akcininkams numato išmokėti dividendus.

REKLAMA

Pirmojo kompensavimo akcijomis etapo trukmė - nuo šių metų pradžios iki birželio pabaigos. Antrasis atlyginimo piliečiams akcijomis etapas vyks rugpjūčio 1- gruodžio 31 dienomis, o trečiasis - kitų metų vasario 1-birželio 30 dieną.

Praėjusių metų pavasarį buvo apskaičiuota, kad kompensacijoms už valstybės išperkamą žemę, miškus ir vandens telkinius, gyvenamuosius namus, jų dalis ir butus bei Valstybės garantijų nuomininkams programai įgyvendinti 2002-2010 metais reikia daugiau kaip 2 mlrd. litų. 2000-aisiais valstybės biudžete kompensacijų mokėjimui lėšų nebuvo numatyta, 2001-aisiais jų skirta po keletą milijonų litų.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų