REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas pirmadienį neeilinėje sesijoje skubos tvarka pritarė opozicijos siūlymui sudaryti laikinąją tyrimo komisiją dėl banko „Snoras“ ir kitų Lietuvoje veikiančių komercinių bankų priežiūros efektyvumo.

REKLAMA
REKLAMA

(papildyta 15: 30)

Už nutarimą „Dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl Lietuvos Respublikoje veikiančių komercinių bankų priežiūros efektyvumo ir situacijos bankrutuojančioje akcinėje bendrovėje banke „Snoras“ išsiaiškinimo sudarymo“ balsavo 78 Seimo nariai, prieš – 14, susilaikė 19 parlamentarų.

REKLAMA

(papildyta 15:20)

Komisijos pirmininku parlamentarai paskyrė Seimo opozicijos lyderį  „tvarkietį“ V. Mazuronį. Už jį balsavo 59 Seimo nariai. Už alternatyvų pasiūlymą  – kad komisijos pirmininku būtų paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys S. Šedbaras – 58 parlamentarai. Seimo nariai laikinosios komisijos pirmininku siūlė ir V. Bogušį, tačiau pastarasis atsisakė kandidatuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Komisiją sudarytų šie parlamentarai: P. Auštrevičius, V. Bogušis, R. J. Dagys, K. Daukšys, V. Mazuronis, J. Olekas, J. Razma, J. Sabatauskas, S. Šedbaras, Ž.  Šilgalis, A. Anušauskas ir V. Žiemelis.

Darbą baigti komisija turėtų iki birželio 1 dienos, jei neprireiks daugiau laiko.

Komisijai pavesta išsiaiškinti, kas atsakingas dėl aplaidumo, kad laiku nebuvo pastebėtas galimas banko „Snoras“ turto grobstymas, ar nutraukus visų banko „Snoras“ įsipareigojimų vykdymą nebuvo padaryta dar didesnė žala banko kreditoriams ir pačiam bankui, ar Lietuvos banko vykdoma Lietuvoje veikiančių komercinių bankų priežiūra buvo ir yra tinkama bei veiksminga ir kiti klausimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komisija taip pat turės aiškintis, kada pradėtos derybos su banko „Snoras“ administratoriumi S. Freakley ir koks atlyginimas mokėtas laikinajam administratoriui bei bankroto administratoriui ir jų darbuotojams, kiek iš tikrųjų trūksta „Snoro“ turto, ar nebuvo piktnaudžiaujama atsiimant indėlius prieš pat „Snoro“ veiklos sustabdymą.

Seimas taip pat nusprendė, kad komisija turės išsiaiškinti, ar buvo neteisėtų stambiųjų kreditorių bandymų paveikti politikus bei teisėsaugos institucijas po „Snoro“ bankroto paskelbimo,  ar nesiekiama sudaryti sąlygų buvusiems banko savininkams R. Baranauskui ir V. Antonovui išvengti teisinio proceso Lietuvoje. Taip pat bus tiriama, ar bankai turi teisę platinti „indėlių sertifikatais“ pavadintus vertybinius popierius ir kt.

REKLAMA

Tačiau Seimas komisijos neprašys išsiaiškinti, ar parlamentarai, pasirašę prašymą Konstituciniam Teismui, nesulaužė Seimo narių priesaikos ir nepažeidė Konstitucijos, ar jie nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų.

(papildyta 13:43)

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriame siūloma sudaryti laikinąją tyrimo komisiją dėl banko „Snoras“.

Už šį dokumentą po svarstymo balsavo 97 Seimo nariai, prieš buvo 9, susilaikė 15 parlamentarų.

Nusišalinusi nuo šio klausimo svarstymo Seimo Pirmininkė I. Degutienė, atlikdama Statute numatytą pareigą, pasiūlė nutarimą priimti ypatingos skubos tvarka.

REKLAMA

Šiuo metu Seime paskelbta pusės valandos pertrauka, kurios metu turėtų būti suredaguotas, o vėliau – Seimo nariams pateiktas galutinis nutarimo projekto tekstas.

Prieš pertrauką parlamentarai pritarė V. Mazuronio ir J. Razmos pasiūlymams įtraukti į klausimų, į kuriuos turės atsakyti speciali laikinoji komisija sąrašą, visus tiek pozicijos, tiek opozicijos siūlomus  klausimus.

-----------

Diskusijoje dėl laikinosios komisijos sudarymo buvo dėstomi skirtingi argumentai, skambėjo tiek pozicijos, tiek opozicijos kaltinimai politikavimu, keliami vis nauji klausimai, į kuriuos turėtų atsakyti komisija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas frakcijos vardu, S. Šedbaras kvietė nedaryti žaidimo iš rimtų klausimų: „Aš balsuosiu už laikinąją komisiją“, – sakė jis, bet priminė, kad Seimas negali sudaryti tokių laikinųjų tyrimo komisijų, reikia nepamiršti, kad jų tyrimas neturi įsibrauti į kitų institucijų veiklą.

Pasak V. Mazuronio, yra du klausimo aspektai, ir kriminalinius aspektus turi tirti teisėsauga. „Jeigu bankas neturi tiek pinigų, ar dėti 4 mlrd. litų į Garantinį fondą – tai yra politiniai klausimai, į kuriuos turi atsakyti komisija“, – sakė jis. V. Mazuronis pabrėžė, kad dėl paties banko veiklos nėra pradėtas tyrimas – tik dėl jo savininkų galimai nusikalstamos veiklos.

REKLAMA

„Kas atsakingas, kad laiku nepastebėta, jog grobstomas turtas?“, – klausė jis. „Kas davė leidimus platinti obligacijas, kuriomis iš esmės buvo apvagiami žmonės – tai klausimai, į kuriuos gali atsakyti laikinoji komisija, o ne kas nors kitas“, – dėstė vienas laikinosios komisijos sudarymo iniciatorių.

„Mažieji indėlininkai ir taip apdrausti. Jūs neginate verslininkų, savivaldybių, – priekaištavo V.  Žiemelis. Jis sakė besistebintis, kad banko turto trūksta vis daugiau. – Tik šioje komisijoje kiekvienas atėjęs liudyti turi sakyti tiesą“, – lygino jis specialios laikinosios komisijos ir, pavyzdžiui, antikopupcijos komisijos galimybes.

REKLAMA

A. Butkevičius apgailestavo, kad valdantieji opozicijos siekį sudaryti komisiją vadina politikavimu. „Dabar suprantu, kad ribų politikoje beveik nėra“, – sakė jis apibendrindamas kai kurių valdančiosios koalicijos atstovų reakciją po to, kai jis paviešino tam tikrus dokumentus.

LCS frakcijos atstovas A. Melianas kaltino koalicijos partnerius nusileidus opozicijai dėl komisijos sudarymo, nes „žmonėms reikia realių rezultatų, o ne politikavimo“.

„Ar nors viena laikinoji tyrimo komisija davė konkretų rezultatą Lietuvos žmonėms? Visos komisijos iš esmės buvo politikavimas. (...) Šiandien bus didysis politikavimas prieš rinkimus“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Dagys įžvelgė norą padengti visų indėlininkų nuostolius: „Jūs siūlote atsisakyti pensijų grąžinimo ir dar daugiau nurėžti negu buvo? Iš kur paimsite pinigus, 2,5 mlrd? (...) Kam mūsų Seimo nariai atstovauja – ar specialioms grupėms, ar tiems žmonėms, kurie turi būti labiausiai apsaugoti“?

P. Gražulis apgailestavo, kad pozicija vienais ar kitais būdais iš 13 klausimų, kuriuos nagrinėti buvo pasiūlyta laikinajai komisijai, siūlo išmesti 10, tarp jų – atlyginimo administratoriams dydžio: „Jeigu jie paadministruos metus laiko, nieko neliks. (...) Bankrutavo ir kiti bankai ir nereikėjo nei ,,friklių“, nei ,,miklių“, – sakė jis.

REKLAMA

V. Andriukaitis dar kartą klausė, kodėl po to, kai buvo nuspręsta užuot atskyrus vadinamąjį „gerąjį„ ir „blogąjį“ bankus, staiga buvo nuspręsta skelbti banko bankrotą. Laikinoji komisija be kitų turi atsakyti ir į klausimą: „Ką reikia pataisyti ir patobulinti, kad ateityje nepadarytume tokių klaidingų žingsnių, kokius iki šiol padarėme“, – teigė jis. „Jeigu mes norime susigrąžinti pasitikėjimą Lietuvos valstybe, šita komisija turi parodyti kas kalti“, – teigė B. Vėsaitė.

Tuo metu K. Daukšys pabrėžė, kad komisijos uždavinys išsiaiškinti „kas valstybėje blogai sutvarkyta, kad toks atvejis galėjo atsitikti. (...) Kas atsitiko per 8 dienas, kad bankas, kurį buvo galima išgelbėti, tapo banku, kurio negalima išgelbėti. Ir komisija turės tai išsiaiškinti“. Jis kvietė neieškoti kaltų tarp savęs, o išsiaiškinti, kas yra negerai valstybėje.

REKLAMA

„Manau, kad „Snoro„ problemų perkėlimas tiems 2 mln. žmonių, kurie su „Snoru“ nieko bendro neturėjo, yra neleistinas“, – teigė A. Anušauskas, teigdamas, kad klausimų, į kuriuos turės atsakyti laikinoji komisija, yra gerokai daugiau negu buvo įvardinta iš pradžių.

Kad komisija reikalinga, pritarė ir premjeras A. Kubilius. ,,Valstybė patikėjo administratoriui pravesti bankroto procedūrą turto, kurio vertė yra maždaug 4 mlrd. Lt. (...) Tokio turto Lietuva vienu metu per 20 nepriklausomybės metų nėra pardavinėjusi“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarai  pritarė V. Mazuronio ir J. Razmos pasiūlymams įtraukti visus tiek pozicijos, tiek opozicijos siūlomus  klausimus.

(Papildyta 14:44)

Seimo ekonomikos komiteto pirmininkas Dainius Budrys pasišaipė iš parlamento vadovės nusiskundimų dėl nepagrįsto puolimo ir siekio ją nuversti. „Gal ponia pirmininkė norėtų prisiminti, kaip dalyvavo niekuo nemotyvuotame puolime prieš savo pirmtaką, tuometinį Tautos prisikėlimo partijos (dabar prisijungusios prie Liberalų ir Centrų Sąjungos, - Balsas.lt) vadovą Arūną Valinską? Gal galime palyginti situacijas ir paklausti – kada daugiau tokiam puolimui būta pagrindo? Viskas grįžta bumerangu Nepadorus ir negarbingas elgesys bei šleikštokas populizmas – ne išimtis“, - sakė jis portalui Balsas.lt.

Šiuo metu svarstomi atskiri nutarimo ,,Dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl Lietuvos Respublikoje veikiančių komercinių bankų priežiūros efektyvumo ir situacijos bankrutuojančioje akcinėje bendrovėje banke „Snoras“ išsiaiškinimo sudarymo“ projekto straipsniai.

Praėjusį penktadienį valdančioji koalicija nutarė pasisakyti už Seimo laikinosios tyrimo komisijos sudarymą, siekiant išsiaiškinti galimas neteisėtas oligarchines politines įtakas ir galimą politikų dalyvavimą darant įtaką bankroto procedūroms. Tačiau pirmadienį vos prasidėjus neeilinei sesijai seimo pirmininkė I. Degutienė pareiškė nusišalinanti nuo „Snoro“ komisijos tyrimo bei paragino taip pat pasielgti socdemų lyderį A. Butkevičių ir „tvarkiečių“ lyderį V. Mazuronį.

Minėtą Seimo nutarimo projektą buvo numatyta svarstyti pirmojoje neeilinėje sesijoje šiais metais sausio 19 d., bet nepaisant opozicijos prieštaravimo, parlamentarai parėmė konservatorių iniciatyvą ir siūlymą išbraukė iš darbotvarkės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų