REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei jums pabodo standartiniai Europos miestai ir norite patirti aštresnių pojūčių, privalote nukeliauti į Amsterdamą, kurį daugelis vadina nuodėmių sostine, tačiau išties – tai laisvės miestas. Laisvės, kurios metu mes darome nuodėmes. Palyginti nedidelis Amsterdamas slepia daugybę paslapčių, kanalų, į aukštį šokančių namų ir mažyčių gatvelių. „Makalius.lt“ gidas jums padės nepasiklysti ir papasakos, kaip nebrangiai ar netgi nemokamai paatostogauti Amsterdame, aplenkiant standartines ir dėmesio nevertas vietas. Tad kur tikrai neiti ir ko tikrai nedaryti būnant Amsterdame?

REKLAMA
REKLAMA

Turistiniai kanalų kruizai. Jei esate su draugų kompanija, geriau išsinuomokite atskirą valtį ar laivelį su kapitonu. Jie nėra brangūs, kai kurie – nelegalūs (plaukioja tik sutemus), o kainuos tiek pat, kiek bilietas į turistų ir automatinių gidų prigrūstus kruizinius laivus. Arba keliaukite į centrinę stotį, už kurios rasite nemokamus keltus į šiaurinę Amsterdamo dalį. Sulaukite paties kairiausio NDSM Wharf kelto ir geras 10 minučių plauksite išties įsimintinu maršrutu, kurio metu pamatysite Amsterdamo pakrantes, viešbutį ant vandens ir netgi povandeninį laivą. Atplaukę NDSM irgi turėsite ką veikti – buvusi industrinė Amsterdamo dalis išties fotogeniška, pilna loftų, milžiniškų kranų ir hipiškų autobusų.

REKLAMA

Viešasis transportas. Pirmas dalykas, kurį turite padaryti atvykę į Amsterdamą, tai išsinuomoti dviratį. Juo važiuodami pajusite tikrą miesto dvasią, suprasite, kas yra įstrigti dviračių kamščiuose ir greitai nukaksite į bet kurią Amsterdamo vietą. Dviračio nuoma parai svyruoja nuo 7 iki 15 eurų (plius užstatas). Jei nenorite per daug blaškytis, stotyje rasite specialių raudonų dviračių nuomos punktus, tačiau jei norite pigesnio varianto, eikite į prie pat stoties esančią „Recycledrentals“ (Spuistraat 84A), kur už 5 eurus (plius grąžinamas 50 eurų užstatas) parai išsinuomosite neturistinį miesto dviratį. Jei nenorite palikti užstato, netoliese rasite „Discount bike rental“ (Nieuwe Nieuwstraat 19), kur už 8,5 euro parai išsinuomosite pedalais stabdomą dviratį, o vietoj užstato galima palikti ir kreditinės kortelės specialią pasirašytą kopiją. Dviratis sutaupys jums daug pinigų, kuriuos išleistumėte viešojo transporto bilietėliams. Svarbiausias patarimas: važiuodami dviračiu nepamirškite posūkių rodyti rankomis ir saugokitės vagių, kurie dviračius vagia kaip saldainius parduotuvėje. Vakarais juos pamatysite gatvėse, siūlančius pirkti dviratį vos už keliolika eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, kažkas suskaičiavo, kad Amsterdame dviračių yra daugiau nei žmonių ar automobilių. Vienas turistas iš Portugalijos straipsnio autorės paklausė, ar prie stoties esanti triaukštė dviračių stovėjimo aikštelė nėra dviračių muziejus. Vietiniai gyventojai dviračių skaičių didina dėl savo užmaršumo ir tingumo. Ne vienas, po audringos nakties pamiršęs, kur paliko dviratį, paprasčiausiai nusiperka naują, o sprogus dviračio padangai, daugelis taip pat perka naują dviratį.

Hop On Hop autobusai. Nėra nieko nuobodžiau, nei turistiniai miestų autobusai su robotais gidais. Amsterdame vietoj visur kursuojančių Hop On Hop raudonųjų autobusų, geriau rinkitės NEMO technologijų muziejaus stogą. Nuo jo atsiveria nuostabi miesto panorama su miesto kanalais, centrine stotimi, bažnyčių stogais ir dviračių kalnais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buldog“ ženklo barai ir „coffe shopai“. Visi turistai ten eina, tačiau retai pamatysi vietinių. Kainos, kaip galima numanyti, taip pat didesnės nei kituose „coffe shopuose“. Vietoj buldoginių rinkitės, pavyzdžiui, Haarlemmerstraat esantį puikiai dekoruotą „Barney’s“ coffe shopą, o jei apsilankysite „Museumplein“, būtinai užsukite į netoli esantį „Katsu“. Visi Amsterdamo coffe shopai dirba iki 1 valandos nakties, beje, kai kuriuose baruose leidžiama rūkyti ir viduje.

Anne Frank namas-muziejus. Eilėje stovėsite pora valandų, sumokėsite beveik 10 eurų ir pateksite į ne ypač didelį namą, kuriame kažkada gyveno Anne Frank. Kažkas suskaičiavo, kad visame Amsterdame ir jo apylinkėse yra per 60 muziejų. Tad vietoj Anne Frank muziejaus atrasite daugybę kitų, dėmesio vertų vietų. Dauguma jų susitelkę vienoje vietoje – „Museumplein“, kurį su dviračiu važiuodami nuo stoties pasieksite per 15 minučių. Būtent ten yra Van Gogho muziejus, netoli jo – neseniai po remonto atidarytas didžiulis modernaus meno ir dizaino „Stedelijk“ muziejus. Netoli įsikūręs taip pat po ilgo remonto tik šį pavasarį atidarytas Nacionalinis Olandijos muziejus („Rijksmuseum“). Dėmesio vertas ir NEMO – mokslo ir technologijų muziejus, kuris išsiskiria laivo forma ir žalia spalva. NEMO ypač patiks vaikams, kuriems žaidimo forma pateikiama žmonių vystymosi, fizikinių dėsnių schema. Šis muziejus – puikus pavyzdys, kaip tikslusis mokslas gali sudominti net ir didžiausius humanitarus bei mažuosius lankytojus. Jei esate muziejų mėgėjas, patariame už 50 eurų įsigyti metinę kortelę „Museumkaart“, su kuria į daugelį muziejų įėjimas yra nemokamas. Prieš išvykdami į Lietuvą šią kortelę parduokite internetu už perpus mažesnę kainą. Nors ant kortelės bus užrašytas jūsų vardas, jį muziejuose tikrina labai retai.

REKLAMA

„Heineken“ muziejus-gamykla. Turistinė atrakcija, kainuojanti beveik 20 eurų, už kuriuos gausite keletą stiklinių alaus ir reklamines ekskursijas. Vietoj to siūlome 15 minučių dviračiu paminti į pietus, kur rasite didžiulio vėjo malūno apačioje įsikūrusį, gausiai lankomą barą-alaus daryklą „Brouwerij’t IJ“, kuri ne tik siūlo gerą alų, jo ragavimą, bet ir rengia trumpas ekskursijas po gamyklą. Už ekskursiją sumokėsite apie 5 eurus, į kainą įeina ir alaus bokalas.

Kalverstraat gatvė. Tai pagrindinė Amsterdamo apsipirkinėjimo vieta (prie pat Damo), pilna drabužių ir įvairių prekių parduotuvių, kurias galite rasti visuose Europos didmiesčiuose. Savaitgaliais ten tiek žmonių, kad kol pereisite visą gatvę, nieko nebenorėsite. Vietoj Kalverstraat apsilankykite žymiausiame Amsterdamo turguje – „Waterlooplein“, kuris veikia kiekvieną dieną, išskyrus sekmadienį. „Waterlooplein“ rasite visko – pradedant ant žemės sumestais drabužiais, lietuviškai vadinamu skudurynu, iki dviračių, sendaikčių ir muzikos instrumentų. Jei esate prisiekęs sendaikčių mėgėjas, kiekvieną pirmadienį vykstantis didžiulis sendaikčių turgus Noordermarkt tikrai patiks. Nežinantiems, kokių lauktuvių parvežti iš Amsterdamo, siūlome apsilankyti gėlių turguje, kuriame rasite daugybę nebrangių gėlių daigų ir sėklų.

REKLAMA

Turistiniai barai. Beveik visi olandai puikiai kalba angliškai, todėl neikite tik į turistinius barus, kuriuose alaus kainos daug didesnės. Mėgstantieji lengvą roko muziką ir gyvus koncertus, „Leidsepleine“ turi aplankyti „Waterhole“ barą, kuriame gyva muzika skamba kas vakarą, o įėjimas simboliškas – 1 euras. Bliuzo mėgėjai netoli „Leidseplein“ ras legendinį bliuzo barą „Maloe Melo“, kuriame gyvo garso koncertai vyksta beveik kas vakarą. Džiazo mėgėjai tame pačiame „Leidseplein“ eina į seniausią ir garsiausią Amsterdamo džiazo barą – „Jazz Café Alto“. Gero belgiško alaus mėgėjai renkasi „Café Belgique“ (prie pat Damo). Tai turbūt vienas mažiausių barų Amsterdame, siūlantis daugybę belgiško alaus rūšių. Jauki baro atmosfera kas vakarą pritraukia daugybę vietinių, tad jei ieškote naujų pažinčių, eikite ten.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Negerkite alaus iš 0,5 l bokalų. Didžiausias šokas lietuviško alaus mėgėjams yra alaus bokalai. Bare paprašę alaus, dažniausiai gausite 0,25 ml bokalą. Tačiau jei norite pasijusti vietiniu, alų gerkite iš mažų bokalų.

Sekso muziejai. Dauguma atvykusiųjų eina ir į sekso bei erotikos muziejus, kurie prisirūkusius turistus nuteikia išties smagiai. O nenorintiems leisti pinigų, siūlome erotikos muziejų po atviru dangumi – Raudonųjų žibintų kvartalą, kuriame veiksmas vyksta ištisą parą. Raudonieji žibintai dega ne tik šioje gatvėje, bet ir kai kuriose kitose Amsterdamo centrinėse vietose.

REKLAMA

Argentinietiški „Steakhouse“ restoranai. Tradicinio olandiško maisto siūlančių vietų Amsterdame lengvai nerasite, nes mieste karaliauja argentinietiškų steikų restoranai (vienoje pagrindinėje gatvėje jų suskaičiavau gal 10), daugumą jų valdo arabai, nieko bendro neturintys su Argentina. Taigi verta išsukti iš centrinių gatvių ir paragauti ko nors olandiško. Olandų virtuvė nėra kuo nors ypatinga, neoficialiai skelbiama, kad esminis jos bruožas – viską apkepti su aliejumi. Todėl privalote paragauti frikandelių, kroketų ir garsiųjų „Bitterbal“ rutuliukų, valgomų su garstyčiomis. Vienas įdomiausių olandiško maisto restoranų yra truputį toliau nuo centro, kanalų ir senovinių namų pilname Jordaan kvartale. „Moeders“ (liet. „mamos“) pateisina savo vardą – restorano viduje ant sienų rasite šimtus mamų nuotraukų, kurias atneša vietiniai (tą galite padaryti ir jūs). Nes geriausias maistas – paruoštas mamos.

REKLAMA

Nevalgykite greito maisto restoranuose. Vietoj makdonaldų, KFC ir kitų standartinių greitukų geriau rinkitės amsterdamiškus. Amsterdame ant kiekvieno kampo rasite keptų bulvyčių, kebabų, picų, olandiškų žuvų kioskų ir hogdogų. Kažkas net pajuokavo, kad keptos bulvytės (vadinamos fri) yra Nyderlandų nacionalinis užkandis.

Pabaigoje – Amsterdamas yra tolerantiškas miestas, kurio grožis susideda iš daugybės smulkių detalių. Tad net sumuštinio valgymas sėdint ant kanalo kranto, pasiklydimas klaidžiose gatvėse ir dažnas lietus bei blogas oras – viena iš Amsterdamo mozaikų, kurią kiekvienas sudėlioja savaip.

Straipsnis iš žurnalo “Makaliaus kelionės”, Rasa Barčaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų