REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieną pavasarį daugelis savivaldybių dėl polaidžių keliuose apriboja važiavimą jais sunkiasvore technika. Žemdirbiai tampa savotiškais įkaitais: norintieji pasiekti savo sklypus priversti nepaisyti draudimų. „Nemažai ūkininkų už Kelių eismo taisyklių pažeidimus jau sumokėjo baudas. Tačiau jiems žemę vis tiek dirbti reikia. Jei žemdirbiai nesės, nebus ko pjauti. O jei nebus ko pjauti, tai ir kelių nereikės“, – sakė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Važiuoja rizikuodami

Biržų ir Panevėžio rajono ūkininkai, nenorėję viešinti savo pavardžių, sakė, kad kiekvieną pavasarį šalia jų laukų atsiranda ženklai, draudžiantys važiuoti sunkesnėms nei 8 t transporto priemonėms. „Mes jokiais kitais aplinkiniais maršrutais savo laukų pasiekti negalime. Darbus turime padaryti laiku. Reikia ir tręšti, ir sėti. Todėl kaskart rizikuojame, mokame baudas“, – pasakojo pašnekovai. Kad ūkininkams nepavyksta išvengti baudų, patvirtino Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R.Karbauskis. Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius sakė, kad ir jų rajono ūkininkus slegia ši problema. „Nors ūkininkai nėra masiškai baudžiami, tačiau nemalonu, kai sustabdo policija ir tenka aiškintis“, – pridūrė R.Juknevičius. Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkui taip pat tenka pažeidinėti Kelių eismo taisykles. „Važiuodamas savo lauko link, privalau nuvažiuoti kelio atkarpą tarp kolektyvinių sodų. Šiame keliuke mane stabdo žmonės, grūmoja kumščiais, rodo į ženklą. Tačiau kitais keliais privažiuoti prie savo lauko negaliu“, – apie konfliktines situacijas pasakojo R.Juknevičius. 

REKLAMA

Neskuba nuimti

Pasak Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko, dėl ūkininkams nepalankios situacijos buvo susisiekta su Žemės ūkio ministerijos atstovais, kad jie kuo skubiau kalbėtų su susisiekimo ministru ir tuoj pat nuimtų ženklus nuo kelių. „Ženklus, draudžiančius važiuoti sunkesnėmis nei 8 tonos transporto priemonėmis, turėjo nuimti nuo gegužės 1 dienos. Buvo tartasi ir su kelių transporto inspekcija, kad nebaustų ūkininkų, nes polaidžio pabaiga sutapo su sėja“, – sakė R.Karbauskis. Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas atviravo, kad per polaidį pastatyti riboženkliai dažnai laiku nenuimami ir stovi per visą vasarą. „Tikimės, kad šios problemos neliks, nes į ją atkreipė dėmesį ne tik mūsų rajono valdžia, bet ir ministerijų valdininkai. Jie pažadėjo ūkininkų nebausti ir nuimti ženklus, todėl tikimės, kad reikalai klostysis į gerąją pusę“, – kalbėjo R.Juknevičius. Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas pridūrė, kad kaimo keliai iš tiesų yra labai prasti. Todėl laikinai sustatyti ženklai problemos neišsprendžia. „Žemdirbių gyvenimas verda. Niekas nevažinėja savo malonumui, juk dirbti reikia. Todėl pastebime, kad problemų kelia ženklai, bet keliai, ir šią įsisenėjusią problemą reikia spręsti“, – dėstė Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Keliams menkas indėlis

Pasak R.Juknevičiaus, jei nebus tinkamai sutvarkyti keliai, ūkininkų, bendruomenių ir valdžios konfliktas tęsis. „Šiais metais mokėsime didesnius žemės mokesčius. Todėl savo rajone išsiderėjome, kad 170 tūkst. Lt būtų išdalyti seniūnijoms kelių priežiūrai. Ar tai dideli pinigai vienuolikai seniūnijų, turinčių 400 km blogų kelių? Tai tarsi drambliui saldainiai, kurie nieko nepakeis“, – dėstė pašnekovas. Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas tikisi, kad Seimas priims Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo pakeitimus, numatančius didinti finansavimą vietinės reikšmės kelių priežiūrai. „Jei Kelių priežiūros ir plėtros programoje vietinės reikšmės kelių bei gatvių priežiūrai bus skiriama ne 20, bet 30 proc. programos lėšų, tai bus rimta investicija“, – mintimis dalijosi R.Juknevičius. Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas viliasi, kad įstatyme turėtų įsivyrauti pataisos, leidžiančios ir ūkininkams dalyvauti konkursuose ir atlikti kelių priežiūros darbus. „Tuomet už tuos pačius pinigus būtų galima padaryti kur kas daugiau darbų“, – pridūrė pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialūs leidimai

R.Karbauskis minėjo, kad kelių būklė toliau prastėja. „Mes su ūkininkais šiuo klausimu diskutuojame. Rodos, darome viską, kas nuo mūsų priklauso. Tačiau pastebime, kad didžiausias dėmesys skiriamas tik magistraliniams keliams, o regioniniai keliai ir kaimo žvyrkeliai lieka nuošalyje. Laukiame naujojo ES paramos laikotarpio ir tikimės, kad kaimo keliai taip pat bus sutvarkyti“, – sakė R.Karbauskis. Kol parama negauta ir keliai nesutvarkyti, ženklai ir toliau bus statomi, todėl Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas mano, kad žemdirbiams turi būti išduodami specialūs leidimai privažiuoti prie savo laukų.

REKLAMA

Laukia pasiūlymų

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Petras Čimbaras sakė, kad ūkininkai nelinkę operatyviai spręsti savo problemų. „Raginčiau raštu kreiptis į mane. Gautą prašymą įtrauksime į Kaimo reikalų komiteto darbotvarkę, kalbėsime su specialistais ir spręsime. Tai ne vieno ūkininko, o visos Lietuvos problema. Todėl ją turime spręsti visi kartu. Gaila, kad kalbėti išdrįsta pavieniai ūkininkai, kurie dažniausiai laukia, kad raštą už jį parašytų kaimynai. Taip negali būti. Sulauksiu kreipimosi, tuomet bus ir atsakymas“, – apie pavasarį ūkininkus užklupusias problemas kalbėjo Seimo narys P.Čimbaras. Kaimo reikalų komiteto narys sakė, kad Seimas pradėjo svarstyti Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo pakeitimus. Siūloma nustatyti, kad metinėse Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų naudojimo sąmatose būtų numatyta 30 proc. (vietoje 20 proc.) vietinės reikšmės kelių bei gatvių priežiūrai. „Lėšas būtina skirti regioniniams ir vietiniams keliams. Reikia keisti finansavimo sistemą. Todėl dar kartą primenu, kad ūkininkai visas problemas turi viešinti. Tik tuomet jas galėsime pateikti Vyriausybei“, – ragino ūkininkus aktyviau bendrauti Seimo narys P.Čimbaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų