Lygiai penkis mėnesius trukęs 2014-2015 metų BEKO-LKL reguliarus sezonas baigėsi* drama iki paskutinės sekundės – nors visi atkrintamųjų varžybų dalyviai paaiškėjo kiek anksčiau, „Šiauliai“ ir Panevėžio „Lietkabelis“ savo varžovus sužinojo tik po paskutinio Jameso Andersono atlikto metimo. Šeštadienį tapo aišku, kad serijose iki trijų pergalių susitiks Kauno „Žalgiris“ ir „Lietkabelis“, Vilniaus „Lietuvos rytas“ ir „Šiauliai“, Klaipėdos „Neptūnas“ ir Alytaus „Dzūkija“ bei Pasvalio „Pieno žvaigždės“ ir Utenos „Juventus“.

Prieš prasidedant atkrintamųjų varžybų kovoms, krepšinio analitikas Erildas Budraitis sudėliojo kiekvienos poros svarbiausius akcentus ir išskyrė įdomiausius klausimus, į kuriuos atsakymus BEKO-LKL lygos gerbėjai sužinos jau netrukus.

1. Ar „Lietkabelis“ pelnys daugau nei 68 taškus?

Dar lapkričio mėnesį „Žalgirio“ ir „Lietkabelio“ ketvirtfinalio serija būtų atrodžiusi kur kas įdomesnė, ypač prisimenant daug dėmesio sulaukusį „Lietkabelio“ pralaimėjimą „Žalgiriui“ po pratęsimo (83:91). Tačiau šiandien trijų rezultatyviausiai tame mače žaidusių „Lietkabelio“ žaidėjų Panevėžyje jau nebėra, o iš viso Gintaro Kadžiulio komandoje liko vos devyni žaidėjai.

Kauno ir Panevėžio ekipų lyginimas – bevertis. „Žalgiris“ lenkia „Lietkabelį“ visose dvylika statistinių kategorijų ir greičiausiai pergalės ketvirtfinalyje nebus vienintelis vyriausiojo trenerio Gintaro Krapiko tikslas – „Žalgiris“ turėtų užbaigti seriją iki gegužės 5 dienos, neleisti varžovams įmesti daugiau nei „Žalgirio“ sezono praleidžiamų taškų vidurkis (68, be „Lietuvos ryto“ niekam nepavyko to padaryti balandžio mėnesį), suteikti poilsio vyresniems žaidėjams ir nepatirti traumų.

Šioje serijoje motyvacijos turėtų netrūkti nuo sezono vidurio sėkmingai rungtyniauti pradėjusiam „Lietkabelio“ lyderiui Evaldui Žabui, kuris per ketverias žaistas rungtynes su „Žalgiriu“ tik kartą peržengė 10 pelnytų taškų ribą. Geras pasirodymas atkrintamųjų varžybų serijoje su Lietuvos čempionais E. Žabui padėtų pagerinti savo pozicijas ieškant komandos 2015-2016 metų sezonui.

2. Rezultatyviausių BEKO-LKL žaidėjų dvikova.

Per ketverias sezone tarpusavyje sužaistas rungtynes „Šiauliams“ tik dukart pavyko rimčiau pasipriešinti būsimiems atkrintamųjų varžybų varžovams ir abukart kai „Lietuvos rytui“ dar vadovavo Virginijus Šeškus. Spalio viduryje vykusiose rungtynėse prasidedant 39-ąjai minutei rezultatas dar buvo lygus (90:90), tačiau tąkart atkarpą 8:2 sužaidę vilniečiai iškovojo pergalę namuose (98:92). Antrosiose sezono rungtynėse 33-ią minutę ekipas skyrė keturi taškai (69:65), tačiau tuomet ir vėl pabaigoje „Lietuvos rytas“ žaidė užtikrinčiau, per likusias septynias minutes pelnė 18 taškų ir iškovojo antrąją pergalę. Per kitas dvejas rungtynes vadovaujant Marcelo Nikolai intrigos nelikdavo jau trečiojo kėlinio pradžioje.

Toks pat scenarijus turėtų klostysis ir atkrintamosiose varžybose, tad „Šiauliams“ gerbėjai turėtų būti dėkingi, jei šiauliečiai sugebėtų padaryti tai, ko nepavyko reguliariajame sezone – bent dvejose rungtynėse neatsilikti dviženkliu taškų skirtumu likus, pavyzdžiui, penkioms minutėms iki ketvirtojo kėlinio pabaigos.

Serijoje intriga nekvepia, tačiau vis vien bus įdomu stebėti kelis individualių žaidėjų pasirodymus. Pastovaus naudingiausio BEKO-LKL žaidėjų reitingo lyderio Gedimino Oreliko vaidmuo „Lietuvos ryto“ komandoje pastebimai sumažėjo išvykus V. Šeškui – balandį G. Oreliko rezultatyvo rodikliai krito žemyn jau ketvirtą mėnesį iš eilės (nuo 17,5 taško sausį iki 11,1 taško balandį). Rezultatyviausių žaidėjų sąraše neseniai G. Oreliką aplenkė kitais metais prie „Lietuvos ryto“ prisijungsiantis Rokas Giedraitis, tad dviejų būsimų komandos draugų, vienų rezultatyviausių BEKO-LKL žaidėjų netiesioginė mikrodvikova turėtų būti viena iš dviejų įdomiausių atkrintamosiose varžybose.

3. „Neptūno“ snaiperiai prieš „Dzūkijos“ gynybą.

Šiuo metu duobėje esantys klaipėdiečiai šį sezoną tik dukart rungtynėse neperžengė 65 pelnytų taškų ribos ir aplenkusi „Žalgirį“, yra antra geriausiai reguliariajame sezone puolusi komanda lygoje (vid. 85,4 taško). Pirmąkart „Neptūno“ puolimas užstrigo lapkričio pradžioje, kai į „Žalgirio“ krepšį klaipėdiečiai įmetė vos 48 taškus ir patyrė pralaimėjimą 38 taškų skirtumu (48:86). Antrąkart „Neptūną“ sustabdė būsimi ketvirtfinalio varžovai, „Dzūkija“, kuri visai neseniai, balandžio viduryje į savo krepšį BEKO-LKL vicečempionams leido įmesti 62 taškus, išprovokuodama 26 klaidas ir iškovodama pergalę, rezultatu 70:62.

Tai neturėtų stebinti, kadangi gynybą akcentuojanti „Dzūkija“ BEKO-LKL lygoje yra trečia mažiausiai taškų į savo krepšį praleidžianti komanda (72,2) ir antra pagal varžovų klaidų procentą (19,2 proc.) – tai reiškia, kad „Dzūkijos“ varžovai šį sezoną prarasdavo kamuolį kas penktoje atakoje (palyginimui, praėjusį sezoną pagal šį rodiklį „Dzūkija“ buvo trečia nuo galo).

Pavyzdžiui, per keturis mačus su rečiausiai BEKO-LKl lygoje klydusia „Lietuvos ryto“ komanda, „Dzūkija“ varžovus privertė suklysti atitinkamai 19, 24, 21 ir 18 kartų. Artūras Jomantas, Adamas Lapeta, Martynas Paliukėnas nėra vieni iš rezultatyviausių „Dzūkijos“ žaidėjų, tačiau yra kertiniai Alytaus komandos žaidėjai gynyboje. „Dzūkijos“ potencialas puolime – ribotas, tempas – antras lėčiausias lygoje, tad mažai tikėtina, kad atkrintamosiose varžybose iš esmės keisis Alytaus komandos žaidimo stilius ir „Dzūkija“ velsis į taškų lenktynes su „Neptūnu“.

4. M. Dixono ir R. Broaduso mikrodvikova.

„Pieno žvaigdžių“ ir „Juventus“ lenktynės turnyrinėje lentelėje buvo vienas įdomiausių BEKO-LKL sezono finišo akcentų, o kovos persikėlimas į atkrintamąsias varžybas lėmė, kad ši serija turėtų sulaukti daugiausiai gerbėjų dėmesio. Abi komandos šį sezoną iškovojo po 24 pergales, tačiau jų siekė skirtingais stiliais – „Pieno žvaigždės“ žaidžia laisvesnį, aukštesnio tempo krepšinį, o „Juventus“ dažniau ir ilgiau įžaidžia kamuolį, aukodama abejotinas progas dėl vadinamų „tikrų metimų“. Dėl šių priežasčių įprastai „Pieno žvaigždžių“ rezultatyvumas buvo aukštesnis nei „Juventus“, kaip ir praleidžiamų taškų rezultatai.

Kova baudos aikštelėje serijoje taip pat gali tapti lemiamu faktoriumi – sezono metu tris pergales per keturias tarpusavio dvikovas iškovojo „Pieno žvaigždės“ ir visose ketveriose rungtynėse pergalę pasiekdavo tie, kurie atkovodavo daugiau atšokusių kamuolių. „Pieno žvaigždės“ taip pat sulaukdavo daugiau pagalbos iš atsarginių žaidėjų, kurių indėlis dažniausiai būdavo pastebimai didesnis nei „Juventus“.

Kol „Pieno žvaigždės“ ir „Juventus“ varžėsi turnyro lentelėje, Mike’as Dixonas ir Rashaunas Broadusas buvo konkurentai naudingiausių BEKO-LKL žaidėjų reitinge. Būtent dviejų įžaidėjų, dviejų komandų lyderių, vidutiniškai 14 taškų renkančio M. Dixono ir 14,5 taško pelnydavusio R. Broaduso akistata turėtų būti įdomiausia pirmojo atkrintamųjų varžybų etapo mikrodvikova.

*Oficialiai reguliarusis sezonas baigsis kartu su atkrintamųjų varžybų pradžia, balandžio 29 d.

Krepšinio analitiką Erildą Budraitį galite sekti „Facebook“.