102
Istorinės Lietuvos-Portugalijos rungtynės (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)

Lietuvos vyrų futbolo rinktinė sulaukė bene daugiausiai aplodismentų per pastaruosius dvejus metus, bet tuomet atėjo antroji rungtynių pusė. Cristiano Ronaldo įvarčių lietaus Vilniuje neatlaikę lietuviai buvo sutriuškinti Europos čempionų, Portugalijos futbolininkų.

102

Portugalų, o tiksliau ryškiausios jų žvaigždės C. Ronaldo šėlsmo neatlaikiusi Lietuvos rinktinė krito 1:5 (1:1). Tai, beje, tapo ir rekordiniu vakaru pačiam portugalų lyderiui.

Keturis įvarčius Vilniuje pelnęs C. Ronaldo tapo pačiu rezultatyviausiu visų laikų Europos čempionato atrankos futbolininku.

Milžinišką ažiotažą sukėlusi dvikova dirbtinės dangos Lietuvos futbolo federacijos (LFF) stadione užkūrė tokią „pirtelę”, kokios šalies futbolo bendruomenė nematė labai seniai. Galbūt ir niekada.

Jau 6-ą minutę Mindaugas Palionis sužaidė ranka baudos aikštelėje, teisėjas skyrė baudinį, o jį galingu smūgiu į dešinį vartų kampą realizavo palaikymo šūksnių sulaukęs Turino „Juventus” lyderis.

„Ūūūūū”, – firminį C. Ronaldo įvarčio šventimą tuomet stadione palydėjo bent pora tūkstančių vietinių gerbėjų.

Tačiau tai buvo tik liūdnos pasakos pradžia.

28-ą minutę lietuviai sukūrė greitą kontrataką ir susikūrė progą kelti kampinį. Virš portugalų galvų aukščiausiai iššokęs Vytautas Andriuškevičius smūgiavo galva, kamuolys atsimušė nuo virpso ir rezultatas tapo lygus 1:1.

LFF stadione susirinkusi minia pašėlo, sirgaliai ėmė sprogdinti pirotechniką, o lietuviai futbolininkai tarsi įgavo antrą kvėpavimą.

Į ilgąją pertrauką Lietuvos rinktinė buvo palydėta taip, tarsi ji būtų iškovojusi vieną įsimintinesnių pergaių šalies futbolo istorijoje. Bet vos po 15 minučių prasidėjo antroji rungtynių pusė.

Vieną po kito efektingus Portugalijos žvaigždyno smūgius pirmajame kėlinyje „traukęs” Ernestas Šetkus, atrodė, jau rytoj sulauks itin pelningo pasiūlymo ir naujos sutarties su klubu.

Įspūdingas E. Šetkaus vakaras, kaip paaiškėjo vėliau, baigėsi jau 62 rungtynių minutę. Sąlyginai silpną smūgį vartų link paleidęs C. Ronaldo turbūt net pats nesitikėjo, kad netrukus atsidurs komandos draugų glėbyje, bet didvyriškai vartus gynęs E. Šetkus grubiai suklydo ir nukreipė kamuolį į vartus nuo savo galvos.

O tuomet prasidėjo ir didieji Lietuvos rinktinės vargai, kuriuos sukūrė vienas pats C. Ronaldo.

Jau po trijų minučių, 65-ąją, viena ryškiausių futbolo figūrų pasaulyje šventė trečią savo įvartį. Skyle gynyboje pasinaudojęs saugas atsidūrė vienas prieš vartininką ir vienu lietimu nukreipė kamuolį į tinklą.

Laikas bėgo, lietuvių sirgalių balsai slobo, bet C. Ronaldo žaidimo kreivė tik kilo aukštyn.

76-ą minutę staigi portugalų kontrataka baigėsi žvaigždės smūgiu į tolimąjį apatinį vartų kampą.

Netrukus po ketvirto savo įvarčio Turino „Juventus” lyderis paliko aikštę, jį gausiais aplodismentais palydėjo visi stadione susirinkę gerbėjai, o vienas jų netgi išbėgo ant vejos, atsiklaupė ant kelių ir paprašė nuotraukos.

Tiesa, planas neišdegė. Nors pats C. Ronaldo su sirgaliumi nusifotografuoti sutiko, jam to padaryti neleido apsaugos darbuotojai.

Nuo tos akimirkos, kai ryškiausia žvaigždė paliko aikštę, stadiono tribūnos ėmė tuštėti. Intrigos rungtynėse nebeliko, o ir akis paganyti vietiniams lietuviams nebebuvo į ką.

Tačiau futbolas vyko toliau.

Kelis pusėtinus išpuolius dar spėję surengti lietuviai vis tik liko nubausti dar kartą. 90-ą minutę penktą Europos čempionų įvartį pelnė ir visišką lietuvių sutriuškinimą užbaigė vidurio saugas Williamas Carvalho.

Po kelių akimirkų rungtynių teisėjas paskelbė apie dvikovos pabaigą.

Portugalai iš Vilniaus išsiveža tris taškus, lieka antroje B grupės vietoje, o Lietuvos rinktinė savo ruožtu po penkerių dvikovų ir toliau tenkinasi vienu tašku ir lieka grupės dugne.

ANTRAS KĖLINYS: (1:5)

90. ĮVARTIS. Williamas Carvalho deda riebų tašką ir pelno penktą portugalų įvartį paskutinę rungtynių minutę.

76. ĮVARTIS. C. Ronaldo pelno ir ketvirtą savo įvartį. Staigi portugalų ataka baigiasi taikliu ryškiausios žvaigždės įvarčiu į tolimąjį vartų kampą.

65 min. ĮVARTIS. C. Ronaldo pelno hattricką. Skyle gynyboje pasinaudojęs saugas lieka vienas prieš E. Šetkų ir vienu lietimu skandina lietuvių laivą.

62 min. ĮVARTIS. C. Ronaldo pelno ir antrą savo įvartį. TIesa, įvartis krenta po itin apmaudžios E. Šetkaus klaidos. Portugalų žvaigždės smūgiuotą kamuolį mūsų vartininkas į vartus nukreipia nuo savo galvos.

56 min. Portugalai atlieka pirmą keitimą. B. Fernandesą keičia R. SIlva.

PIRMAS KĖLINYS: (1:1)

45 min. Per pirmą kėlinį garbingai kovoję lietuviai į ilgąją pertrauką žengia švieslentėje degant lygiam rezultatui (1:1). Smūgių link vartų portugalai atliko 14, lietuviai 4, bet vaizdas kol kas akiai malonus.

35 min. Tenka pripažinti, kad rezultatas seniai nebebūtų lygus, jei ne begalinės vartininko Ernesto Šetkaus pastangos. Vartų sargas kol kas dirba nepriekaištingai.

25 min. ĮVARTIS. Rezultatą smūgiu galva po kampinio lygina Vytautas Andriuškevičius!

15 min. Žaidimo tempas, ritmas ir kontrolė toliau priklauso portugalams. Tiesa, lietuviai kairiuoju atakos kraštu surengė kelis mini spurtus.

6 min. ĮVARTIS. M. Palionis baudos aikštelėje žaidžia ranka, teisėjas skiria baudinį, jį sėkmingai į dešinį apatinį vartų kampą realizuoja ne kas kitas, o C. Ronaldo. Tiesa, sirgalių nuotaikos šis įvartis toli gražu nesugadina. Net ir besidžiaugiantį CR palaikė dauguma Lietuvos komandos gerbėjų.

Atnaujinta 21:45 val. Rungtynės prasidėjo.

Atnaujinta 21:20 val. Stadionas likus 25 min. iki rungtynių jau sausakimšas. Įdomu tai, kad portugalų rinktinės futbolininkai iš lietuvių sirgalių nesulaukė nė minimalaus švilpimo. Atvirkščiai, iš persirengimo kambario į aikštę išbėgusius portugalus pasitiko palaikymo šūksniai.

Atnaujinta 21:00 val. Apie 300 portugalų triukšmingai šturmuoja stadioną. Vietiniai, t.y, lietuviai skanduotėmis neatsako. Vietoje to jie traukia fotoaparatus ir mobiliuosius telefonus.

Startinės komandų sudėtys:

Lietuva: Ernestas Šetkus, Markus Palionis, Edvinas Girdvainis, Karolis Laukžemis, Domantas Šimkus, Saulius Mikoliūnas, Vykintas Slivka, Mantas Kuklys, Ovidijus Verbickas, Vytaytas Andriuškevičius, Modestas Vorobjovas

Portugalija: Rui Patricio, Rubenas Diasas, Raphaelis Guerreiro, Jose Fonte, Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva, Bruno Fernandesas, Williamas Carvalho, Rubenas Navasas, Joao Cancelo, Joao Felixas.