REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalčiams kaustant Lietuvą ima daugėti ir nušalimų. Kai drėgmės kiekis ore pakyla, tikimybė patirti nušalimą, medikų vadinamą šalčio trauma, yra labai didelė.

Šalčiams kaustant Lietuvą ima daugėti ir nušalimų. Kai drėgmės kiekis ore pakyla, tikimybė patirti nušalimą, medikų vadinamą šalčio trauma, yra labai didelė.

REKLAMA

Tad, kaip atpažinti ir kaip sau padėti, patarė Kauno klinikinės ligoninės Priėmimo skubios pagalbos ir traumų skyriaus vedėjas Artūras Šulnius.

Gydytojas prisipažino, kad praktikoje yra susidūręs su daugybe retų ir keistų atvejų. Nors dažniausiai nušalimais skundžiasi benamiai ir asocialus žmonės, tačiau šalčio traumą gali paveikti ir tinkamai savimi nesirūpinančius piliečius.

Svarbu laiku pastebėti

„Kartais nereikia didelių šalčių nušalti, užtenka ir temperatūros šiek tiek žemesnės už 0. Dažniausiai nušalimais skundžiasi benamiai, tie kurie yra pavartoję alkoholio ir nejaučia, kad jų galūnės yra nušalusios“, – pasakojo gydytojas.

Nušalimui įtakos turi oro drėgmė, vėjas, šaltis dažniausiai paveikia tas vietas, kurios nepakankamai apsaugotos: „Nuo šalčio susiaurėja kraujagyslės, audiniai gauna mažiau kraujo ir tas terminis poveikis vystosi toliau. Nušalimas skirstomas į 4 laipsnius.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmas, kai oda pabąla ir atšildžius lieka nežymūs paraudimai. Antras, kai atšildžius lieka pūslės. Trečias laipsnis priklauso stipriems nušalimams, kai atšildžius audinius, lieka kraujingos pūslės, oda tampa melsva. Pats pavojingiausias yra 4 laipsnis – audinių nekrozė.“

REKLAMA

Atskirti, kad nušalote galite pagal du požymius: „Pirmiausia jaučiamas skausmas, bet kada terminis poveikis užsitęsia, tai nervinės galūnėlės užšąla ir skausmas žmogaus nebeveikia.

Jei žmogus nejaučia, kad nušalo galūnes, tai yra prognozuojamas aukštesnis nušalimo laipsnis, nes jaučiama grėsmė odos sluoksniui, nušąla nervinės skaidulėlės. Jei žmogus jaučia skausmą, tai yra paviršinis nušalimas ir prognozės yra geresnės.“

Plūsta nuo lapkričio mėnesio

Didelės reikšmės turi ne tik atitinkama avalynė ir drabužis, bet ir bendra žmogaus būklė. Jei žmogus nepavalgęs, nusilpęs, blogos imuninės sistemos, tai galimybė nušalti galūnes yra didesnė.

REKLAMA
REKLAMA

„Esame turėję pacientą, kurį vakare ėjusį namo primušė ir užpuolė. Netekęs sąmonės ilgėliau pagulėjo šaltyje ant sniego, jo galūnės nušalo, deja, teko amputuoti. Kiekvienas nušalęs žmogus papuolęs į ligoninę iškart pradedamas gydyti.

Labai svarbi pirma pagalba, nukentėjusią kūno dalį atšildyti palaipsniui, jokiu būdu ne iškarto kišti į karštą vandenį ar kažkuo trinti. Pirmiausia reikia atšildyti iš vidaus, gerti šiltus skysčius, nušalusias vietas aprišti ir šiltai laikyti“, – patarė A. Šulnius.

Skyriaus vedėjas patarė, veidą teptis riebiais kremais, tačiau ne drėkinamaisiais, nes šie yra gaminami vandens pagrindu. Panaudojus drėkinamąjį kremą ir išėjus į lauką oda gali labai greitai nušalti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nušalimą gydytojai tikrina tapšnodami pirštu per pažeistas vietas: „Dažniausiai nušalusios vietos skamba lyg beldimas į medį, kai garsas dingsta, reiškia, ta vieta dar nenušalusi. Pradėjus gydymą nušalimo zonos mažėja ir traukiasi, jei laiku pradedamas gydymas pavyksta jas greitai sumažinti ir išvengti amputacijos.“

Į ligonines nušalusieji suplūsta jau nuo lapkričio mėnesio: „Šiai dienai turime penkis pacientus, tačiau po šalčių jų ypač padaugės. Dabar gydome benamius, neturinčius, kur pasislėpti nuo šalčio. Viena moteris yra ruošiama pakartotiniam amputavimui, ši moteris jau buvo nušalusi galūnes, o dabar ruošiama jas dar labiau trumpinti.“

REKLAMA

Batus nuėmė su visą pėda

Taip pat dažnai atkeliauja ir lauke dirbantys darbininkai: „Darbuojasi su bloga avalyne, ši sudrėksta, pajautę skausmą jie jį ignoruoja. Tada skausmas praeina, šaltis dirba toliau, o žmogus nieko nebejaučia. Grįžę namo ir atšilę, pastebi atsiradusias pūsles, kartais net kraujuojančias. Tokius žmones yra lengviau pagydyti, nes jie laiku kreipiasi ir klauso gydytojo nurodymų.“

Gydytojas sako, kad daug sunkiau su benamiais, šie yra neapdrausti, ligonių kasos neapmoka už jų gydymą: „Suteikus pirmąją pagalbą reikalingas ir tolimesnis gydymas, tačiau jie jo negali gauti.“

A. Šulnius yra susidūręs su įvairiais atvejais, tačiau šis nustebino ne vieną tą dieną dirbusį gydytoją: „Balandžio mėnesį į mus kreipėsi benamis, skundėsi, kad kažkas negerai su jo kojomis, sklinda nemalonus kvapas. Nuėmę avalynę visi apstulbome – su batais nusiėmė ir dalis pėdos.

REKLAMA

Matyt, vyras batų nebuvo nusiėmęs porą mėnesių, tačiau svarbiausia, kad viskas gražiausiai sugiję, lyg po gražiausios amputacijos. Stebiuosi, kokie stiprūs tie, kurie gyvena sunkiomis sąlygomis.“

Nors šiuo metu ligoninės skyriuje nuo nušalimų yra gydomi tik keli pacientai, gydytojo teigimu, po šių šalčių ims plūsti daugybę nukentėjusių. Pacientų besiskundžiančių nušalimais antplūdis prasideda jau nuo lapkričio mėnesio ir kartais tęsiasi iki gegužės mėnesio.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų