Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Įdomu ir man.

Tik iš kur žYnias (informaciją) susirinkote?
Jei iš savo patirties, tai Jums dabar, sakykime, 93 (25 keturiasdeimtaisiais+68). Sudėtinga susigaudyti tokiam amžiuje.

O jei remiatės faktais, tai prikabinkite juos čia. Tada patikėsiu, ypatingai "neturtingo žmogaus" atžvilgiu Suomijos politika.
ponas Valiušaitis tyčia ar ne, bet kalbėdamas apie Suomijos karą užkalba dantis kad nusuktų kalbą į šalį nuo tikrųjų Lietuvos problemų. Smetoninė Lietuva geriausiu partneriu laikė Sovietų Sąjungą, balsavo palaikydami Sovietus prieš Suomiją. Suomijai tas karas kainavo labai daug. Vien tai, kiek visuomenei kainavo priimti tūkstančius išvarytų Karelijos ūkininkų. Negano to, po visų karų teko susimokėti TSRS kontribucijas. Kalbant apie Suomijos karą pirmiausia reikėtų įvertinti Lietuvos to meto vyriausybės laikyseną Suomijo satžvilgiu. Antra, kitaip nei Lietuvoje, Suomijos politinė išmintis niekada neleido reikštis priešiškumui rusamas. Taip ir šiandien Suomija, Helsinkis išmintingai priima ir bendradarbiauja su trijų milijonų megapoliu Sankt Peterburgu. Trečia, kitaip nei Lietuva Suomija turi kultūrą, kurioje valdžios atstovai vertina neturtingo žmogaus pastangas. Nesuprantu Valiušaičio. Ima temą, kuri gali daug ko pamokyti, bet rašo kaip visažinis iš kaimo vidurio.
Tai juk dabar miškai, stuksoję 1940 metais mūšio vietose, iškirsti,- juk tai rusijos pasienis. Rusai puolė ŽIEMA per šalčius per nepraeinamus apsnigtus miškus 4 KOLONOMIS, o ne plačiu frontu. Tankai miške ir sniegynuose per šalčius NEGALĖJO EFEKTYVIAI pasirodyti. Vokiečius per 1941 metų žiemos šalčius prie Maskvos ištiko dar baisesnis likimas negu rusus 1940 Suomijoje. O kaip tokias, net ir galingiausia technika ginkluotas kolonas sustabdyti, parodo mokėję ne tik suomiai, bet ir čečėnai. Tam nereikia milžiniškų pajėgų. Strateginiu požiūriu Ladogos sąsmauką, kurią atakuoja priešas GINTI ĮMANOMA. O kur galima išstatyti gynybos liniją prieš į Lietuvą iš visų pusių plustančius rusų tankus? Vokiečių tankai per Olandiją pervažiavo per 5 dienas, nežiūrint į begales Olandijos kanalų ir Olandijoje dislokuotas sąjungininkų divizijas. Grynai strateginiu atžvilgiu ir šiandien Lietuva nuo rusų tanku apsaugoti neįmanoma (jei jie pajudėtų ir išKaliningrado iriš Belarusijos) Kitas dalykas moralinis tautos nusiteikimas priešintis,-pas Suomius jis buvo. Pas estus dabar taip pat yra.Pas lietuvius jo nėra. Tai faktas. Aš nemanau, kad ir šiandien kas nors iš lietuvių karinių generolų ryžtusi priešintis rusams su ginklų rankose ir tai nežiūrint, kad Lietuva NATO narė. Generolai ir "elitariniai bachurėliai",-visi kaip vienas bėgtų į kalifornijas, kur įsteigtų begales vaduotojų komitetų. Štai toks ir būtų visas "pasipriešinimas"
Modernioji šiuolaikinė, vakarietiška, demokratiška ir laisva "Mannerheimo linija" yra "Balse.lt." Pažiūrėkite- "KTU studentai viešai demonstravo savo "grožybes". 2008.o5.15. 17. 58. Tik nerašykite, kad nėra ryšio.Gaila jei kas to nemato.
Visos diskusijos veda į matomą dalį. Nematoma dalis yra "šaknys". Demokratija neturėtų užbraukti žodį "negalima". Negalima vogti, meluoti, šmeižti, paleistuvauti... ir dar daug negalima. Už tuos dalykus reikalinga bausmė. Jeigu demokratija ir laisvė platina tas nuodėmes, tai tokia demokratija ir modernizmas, ir skatina visuomenės ir valstybės ištižimą ir dvasinę degradaciją. Tas vyksta visame pasaulyje, bet senesnės Vakarų valstybės tam labiau atsparios, nes turi susiformavusį "imunitetą" iš ankstesnės demokratijos suvokimo. Dabartiniame demokratijos, laisvės ir modernizmo suvokime, ypač tarp jaunimo, visiškai nėra garbės, sąžinės , orumo, padorumo, kultūros, šeimos, meilės, Tėvynės meilės... ir dar daug kitų būtiniausių , žmogiškų vertybių. Dabartinis modernizmas veda prie žmogaus "nužmogėjimo", kai apsiribojama fiziniu (turtas) ir emociniu (seksas) planu, ir tik nedidelė dalis visuomenės dar supranta mentalinį planą, o apie dvasinį - jie net nežino. Todėl dabartinį modernizmą ir demokratiją aš vertinu kaip žmogaus dvasinio plano sunaikinimą. Tai apie kokias "Mannerheimo linijas" dar galima fantazuoti?
> Patria : ..Kokia didvyriska buvo suomiu tautos kova palyginus su musu misko broliu pokarij metu "zygdarbiais" , zudant savo trautiecius

???
dedu dideles viltis į internetą, į šiuos straipsnius ir komentarus; ieškokite ir rasite; tv jau seniai palaidojau, išskyrus kelias laidas; o juk didelis procentas žmonių gyvena tv prietemoje, todėl tie, kas ieško ir randa, tegu dalinasi su tais, kurie pavargę , paklydę ir neturi jėgų ieškoti
Straipsnis labai prasmingas ir teisingas.Tarpukario Lietuvoje Mannerheimo liniją lietuvių širdyse kūrė šalies patriotai su prelatu Krupavičium priešakyje.Dorų ir darbščių žemdirbių krašte ,per labai trumpą laiką,atsirado apie 300 tūkst. ūkių ,dirbančių krašto ir pasaulio rinkoms.Platus kooperatinis judėjimas padėjo išstumti iš vidaus rinkos įvairius pasaulio perėjūnus ir sustiprinti krašto valiutą iki pasaulinio lygio.Nors jauna valstybė savo kūrimąsį turėjo pradėti nuo nulio,ji, vis dėl to surado,lėšų ir jėgų sukurti savo ginkluotąsias pajėgas,kurių ,dėl įvairių priežąsčių,nesugebėjo protingai panaudoti . Bet "tautinės Mannerheimo linijos "statyba davė savo vaisius ir juos pasaulis pamatė Pasaulis dramatiškoje mūsų partizanų kovoje su okupantu.Tokiu būdu lietuviai irgi pakartojo antikinių spartiečių fenomeną,tačiau mums nepavyko išgelbėti TAUTOS ŽIEDO ir šiandien turime tai-ką turime...
Na, Jūs vėl metate į diskusijų laužą tokį glėbį "šakalių", kad "liepsna jau vėl aukšta", reikia naujo straipsnio, nes Jūsų pagrindimas svarus. Apie laiką galiu pasakyti tik tiek. Kaip laiko tėkmę suvokė ir išgyveno, tarkime, mūsų tėvų kartą, išsiųsta kirsti Sibiro taigos, vilkti katorgą Džezkazgano, Kengyro ir kituose lageriuose? Ko jie galėjo tikėtis ateities ir ką galvojo apie "divergenzijos procesus"? Dabar kaip tik skaitau laiškus iš tremties ir kalinimo vietų. Pribloškiantis tikėjimas prisikėlimų, jokių aimanų, jokių nuoskaudų, jokio vekšlenimo. Ar galime palyginti savo dabartines sąlygas? Užteks ką veikti čia ir kartoms po mūsų. Mūsų pareiga, man atrodo, daryti tai, kas yra galima padaryti mūsų sąlygomis ir nenaikinti savęs savigrauža dėl to, kad, tarkim, suomiai ar japonai daugeliu atžvilgiu mus yra pranokę. Bet sutinku su Jumis, kad tai, ką Jūs čia iškėlėte, yra medžiaga labai rimtoms refleksijoms ir atitinkamoms išvadoms.
Branginu Jūsų vertinimus.
Bet dar patikslinimas apie Ml. Straipsnis paskatino prisiminti tą mažą suomių-rusų karą. Mums tada aiškino, kad tai smulkmena, nedidelis rusų pralaimėjimas.
O dabar aiškėja*, kad suomiai laimėjo dėl savo novatoriškumo (sumanumo, įgimtos narsos IMTIS uždavinio ir jį išspręsti): NEstabili fronto linija, mobilūs veiksmai, šaudymas paraleliai fronto linijai, pistoletai kulkosvaidžiai...

O šiandien? Šiandien Suomija giriama pasaulyje taip pat už novatoriškumą, mokėjimą kurti vertę (TURTĄ jo pagrindu: 34000 dol/dūšiai), teisinga valdžios politika tą turtą paskirstyti (GINI inndex), efektyvus naujų kartų ugdymas (HDI index).
NOKIA...
Net M-1 geriausi pilotai.
Seniai žaviuosi suomiais.
Ir prislėgtas esu, kodėl lietuviai jais neseka. Iš pavydo (pagal E.Kantą)?

Pirma žodis? Taip.
Bet LAIKU ištartas žodis. Kad suspėti užbėgti spartėjatiems divergencijos procesams už akių.
Apie laiką ("ir per tūkstantį su viršumi metų") pagalvoju, kai prisimmenu archeol. Marijos Gimbutienės tyrimų išvadas:

"lietuviai nesugeba demokratiškai tvarkytis, konsoliduotis didesniems uždaviniams, nes iš vidaus veikia užkerėtos destrukcijos jėgos. Mūsų tautos augimui didžiausios kliūtys - vertinimas savo parapijos masteliu, pavydas... vienu žodžiu, trūkumas šviesos, neišsikapstymas iš baudžiauninko kiauto, trypinėjimas vietoje." ...., "lietuviai giliai myli savo žemę, bet pamiršta, kad yra nariai didelio pasaulio, kuriame vyksta amžina kova dėl būvio. Šitoje kovoje būtina būti stipriam, kad išliktum. Jei ne kiekybiškai, tai kokybiškai. Tautą, kuri skundžiasi nelaimingu likimu ir per tūkstantį su viršumi metų vien tik nustoja savo žemių ir žmonių, gali išgelbėti nebent tik labai didelis ryžtas stiprėti, šviestis, kultūrėti. Idant įgytų bent moralinį svorį tautų bendruomenėje."



--------------------------------
*)Karo metodai
Svarbiausia sėkmingų suomių veiksmų priežastimi tapo tam metui revoliucingos, pačių suomių sukurtos kariavimo metodikos. Skirtingai nuo daugelio Vakarų šalių, Suomija nebandė tobulinti XIX a. pabaigos – XX a. pradžios tranšėjinio karo metodų, Suomijos pastatyta Manerheimo linija buvo orientuota ne į stabilią fronto liniją, o į mobilius veiksmus, kai priešui leidžiama užimti teritoriją, o paskui jis išnaikinamas, naudojant mobilius padalinius bei užmaskuotus dotus. Manerheimo linijos dotai buvo slepiami už kalvų, šaudymo kryptys buvo nukreipiamos paraleliai fronto linijai arba netgi šiek tiek į Suomijos teritorijos gilumą, todėl rusų vykdyti artileriniai parengimai būdavo neefektyvūs. Dar labiau karo eigą pakeitė suomių naudoti ginklai: apginklavusi karius Pistoletais-kulkosvaidžiais, Suomija karių efektyvumą artimoje kovoje padidino keleriopai, o suomių dalinių mobilumas bei naktinės operacijos tarybinei kariuomenei atnešdavo didžiulius nuostolius. Tarybinių tankų puolimus efektyviai sustabdydavo itin mobilūs suomių tankų padaliniai.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų