Jovita OŽENECKIENĖ
Pastaruoju metu daug svarstoma apie žiniasklaidos ir kitų masinės informacijos priemonių kartais neva peržengiamas etikos ribas nušviečiamuose kriminaliniuose šalies įvykiuose. Šia ir kitomis temomis buvo aktyviai diskutuojama ir Teisės universiteto, Žurnalistų etikos inspektoriaus Romo Gudaičio bei Žurnalistų sąjungos organizuotame forume "Kriminogeniškumas-viešoji informacija-teisinė valstybė".
Seimo nario, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Aloyzo Sakalo nuomone, leidėjai ir žurnalistai neturėtų pamiršti kelių pagrindinių dalykų.
- Teismas dar neįvykęs, o žurnalistas jau nuteisė, - tuos "pagrindinius dalykus" vardijo Seimo narys. - Parašoma tik pusė pašnekovo pareikštų minčių, ir to pakanka, kad kalbėjusiojo mintis būtų iškraipyta, apversta aukštyn kojomis; neišklausoma antroji pusė; nevalia viešinti žinių apie dar tik planuojamus pareigūnų veiksmus - tokios operacijos pasmerktos žlugti; duomenys apie nusikaltimų aukas, ypač smurtą patyrusius vaikus, turi būti šykštūs - kad nebūtų įmanoma asmenų identifikuoti ir t. t.
Teisės universiteto rektoriaus A. Pumpučio žodžiais, nusikaltimą įvykdęs asmuo, aišku, yra suinteresuotas, kad apie jį būtų paskleista kuo mažiau informacijos. Tačiau teisėsaugininkai turi ir kitų interesų. Kuomet dar tik sekama įtariamųjų pėdsakais, žinoma, niekas iš pareigūnų nepuls pasakoti žiniasklaidai apie planuojamus veiksmus. Tačiau kai operacija pavyksta, kodėl tuo viešai nepasidžiaugti, kodėl nepasinaudoti proga pakelti ne itin aukštą pareigūnų autoritetą?
Dažniau turbūt pasitaiko priešingai - viešai išsakytos problemos greičiau ir sprendžiamos. Antai neseniai visuose spaudos leidiniuose buvo plačiai aprašytas šiurpus nusikaltimas - Raseinių rajone gyvenanti motina vieną savo vaiką nužudė, o kitą sunkiai sužalojo. Jei apie šį nusikaltimą būtų buvusios parašytos tik kelios eilutės, vargu ar įvykiu būtų susidomėjęs šalies prezidentas. O dabar Valdo Adamkaus rūpesčiu buvo skubiai sudaryta komisija, kuri įvertino socialinių darbuotojų, nesuskubusių tragedijai užkirsti kelio, darbo trūkumus, už nusikalstamą aplaidumą minėtiems darbuotojams pasiūlė skirti nuobaudas.
Forume žodį taręs šalies generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius piktinosi žurnalistų landumu ir įkyrumu, tačiau nelabai norėjo sutikti su tuo, jog "labai slapta" informacija apie planuojamas svarbias įtariamųjų sulaikymo operacijas ar kitus pareigūnų veiksmus žurnalistams paprastai "atiteka" iš tų pačių pareigūnų...