REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Greito aptarnavimo restoranų tinklo „McDonald‘s“ gaminamas mėsainis „Big Mac“ yra technologinis triumfas, teigia ekspertai. Tai tarptautinis ekonominio aktyvumo barometras, rašo „BusinessInsider“.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę pristatęs tyrimo rezultatus Prinstono atstovas Orley‘us C. Ashenfelteris nuveikė šį tą stebinančio su „Big Mac“ mėsainiu, teigia ekspertai: jis panaudojo garsiausią pasaulyje sumuštinį, kad padėtų atsakyti į patį sudėtingiausią klausimą ekonomikoje – kaip skurdžios šalys tampa turtingomis?

REKLAMA

Įvairios tautos yra skirtingos, bet bent jau 118 jų turi kai ką panašaus – tai „McDonald‘s“. Kiekvienoje šio tinklo užkandinėje pasaulyje, darbuotojai atlieka panašias užduotis, atvežtus panašius produktus laiko panašiuose šaldikliuose ir paruošia maistą pagal panašų tarptautinį protokolą. Tai svarbu ekonomistams, nes „McDonald‘s“ gali pateikti pakankamai tikslų atlyginimų ir kainų palyginimą.

O. Ashenfelteris sugalvojo gudrų būdą, kaip išmatuoti algos augimą arba perkamosios galios paritetą visame pasaulyje. Tam tikrą laiką fiksuodamas algas ir „Big Mac“ kainas, jis apskaičiuoja, kiek šių mėsainių galima nupirkti už vienos valandos atlygį JAV ir palygina šį skaičių su Vakarų Europa arba besivystančiomis rinkomis.

REKLAMA
REKLAMA

Anot tyrimo, šalys turtėja, nes tampa vis labiau išsilavinusios tam tikrose pramonės srityse, o tai jos gali iškeisti į pinigus. Atotrūkis tarp skurdžių ir turtingų valstybių dešimtmečius nedavė ramybės ekonomistams. Bet Balassa-Samuelson hipotezė teigia, kad tai priklauso nuo darbininko produktyvumo iš to sektoriaus, kuris gali išmainyti savo gėrybes ir paslaugas užsienyje.

Pavyzdžiui, jei šalis tobulėja gamindama automobilius, ji gali juos parduoti užsieniečiams ir taip praturtėti. Kai tų įplaukų ir investicijų srautas paskirstomas valstybėje, žmonės turi daugiau pinigų nusipirkti mėsainiams. Pastarųjų kaina auga, o juos gaminančių darbuotojų algos taip pat.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimas atskleidė, kad JAV, Kanados, Japonijos, Vakarų Europos „McDonald‘s“ užkandinių darbuotojai gauna panašias algas: jie gali nusipirkti du-tris „Big Mac“ mėsainius už savo valandinį uždarbį.Tačiau kai kuriose Vidurio Rytų, Lotynų Amerikos ir Indijos dalyse, valandos darbas vargu ar galės uždirbti pinigų bent trečdaliui šio mėsainio.

Kiekvienais metais „Economist“ skaičiuoja „Big Mac indeksą“ tam, kad įvertintų, kurios valiutos yra pervertintos, lyginant su JAV. Šiemet kaip pervertintomis įvardintos Šveicarija bei Brazilija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų