REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmonija jau seniai atkreipė dėmesį į ryšį tarp protinės sveikatos (o tiksliau - nesveikatos) ir kūrybinių gebėjimų. Panašu, jog toks ryšys egzistuoja netgi smegenų fiziologijos lygmenyje.

REKLAMA
REKLAMA

Per visą psichologijos mokslo istoriją yra atlikta nemažai kūrybiškumui tirti skirtų tyrimų. Išties, remiantis paprasčiausiais stebėjimais, akivaizdu, jog stipriai išvystyti kūrybiniai gebėjimai dažniau būdingi tiems asmenims, kurių giminėje yra pasitaikę psichinių susirgimų. Laikoma, jog itin kūrybiški žmonės pasižymi aukštesne nei įprasta šizofrenijos ir bipolinių asmenybės sutrikimų išsivystymo rizika. Ir apskritai, kai kurie psichologiniai ypatumai, tokie kaip netikėtų asociacijų formavimas, yra būdingi tiek žmonėms su padidinta „menine gyslele“, tiek sergantiems šizofrenija. Dabar toks ryšys patvirtintas ir biocheminiais tyrimais.

REKLAMA

Profesoriaus Frederiko Uleno (Fredrik Ullén) vadovaujami Švedijos mokslininkai tyrė dopaminą - neuromediatorių, kuris yra vienas svarbiausių psichologinę pusiausvyrą įtakojančių komponentų. Paprastai tariant, ši medžiaga sukelia teigiamus išgyvenimus, ir smegenų liaukos ją išskiria siekiant sukelti teigiamas reakcijas į įvairiausius veiksnius. Tai veikia tarsi gyvūnų maitinimas juos dresuojant - už gerai atliktą veiksmą duodamas „apdovanojimas“. Beje, būtent dopamino gamybos sistemą veikia daugelis narkotikų, kurie arba patys jungiasi su dopamino receptoriais ir juos stimuliuoja (pavyzdžiui, amfetaminas), arba palaiko nenatūraliai aukštą dopamino gamybos lygį (pavyzdžiui, kokainas).

REKLAMA
REKLAMA

Smegenyse vykstantis dopamino „apykaitos ciklas“ vyksta 5 skirtingais kanalais. Nustatyta, jog sergančiųjų šizofrenija smegenyse sutrinka normalus šių kanalų funkcionavimas, be to, atsiranda vieno iš penkių dopamino receptorių - D2 - patologija. Kaip tik šis receptorius yra atsakingas už psichologinės pusiausvyros užtikrinimą.

Švedijos mokslininkai sugebėjo pademonstruoti, jog D2 receptorių veiklos sutrikimai būdingi ne tik sergantiesiems, bet ir sveikiems didesnių kūrybinių gebėjimų žmonėms. Kūrybiškumo gebėjimai buvo vertinami vadinamaisiais divergentinio mąstymo testais, kurių metu tyrimo dalyvis turėjo rasti kaip galima daugiau skirtingų vienos problemos sprendimo būdų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aukščiausius įvertinimus testo metu gavusių asmenų smegenų pogumburio sritis (hypothalamus) pasižymi mažesniu D2 receptorių išsidėstymo tankiu, lyginant su  mažiau kūrybiškais žmonėmis. Kaip tik šis ypatumas yra būdingas ir sergantiesiems šizofrenija. Tačiau kaip tiksliai šis aspektas yra susijęs su sergamumu, kol kas visiškai neaišku.

Pati pogumburinė smegenų sritis atlieka informacijos surinkimo centro ir pirminio jos apdorojimo funkcijas. Į ją sueina nervų galūnės iš pojūčių organų, ir jomis ateinantys signalai paskirstomi į reikiamas smegenų dalis. Laikoma, kad pogumburinė sritis vaidina lemiamą vaidmenį formuojantis atminčiai, kadangi pažeidus šią dalį, žmogus praranda gebėjimą įsiminti naują informaciją.

Profesorius Ulenas išsakė prielaidą, jog sumažėjęs D2 receptorių skaičius pogumburyje sąlygoja „mažesnio efektyvumo" priimamos išorinės informacijos filtravimą. Tai gali lemti tai, kad smegenys pradeda formuoti tokias asociacijas, kurios kitiems atrodo visiškai netikėtos, nes ne visus „pasiekia" tokioms asociacijoms savarankiškai sudaryti reikalinga informacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų