• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos prezidento rinkimų antrasis turas kvepia intriga. Ką pasirinks mūsų kaimynai lenkai - Jaroslovą Kačinskį (Jaroslaw Kaczynski) ar Bronislovą Komorovskį (Bronislaw Komorowski)? Mums, lietuviams, tai nė kiek ne mažiau svarbu negu lenkams.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas pirmasis rinkimų turas parodė, jog galutinis taškas rinkimuose dar toli gražu nepadėtas. O juk dar visai neseniai kalbėta, kad laikinasis Lenkijos prezidentas B.Komorovskis jau per pirmąjį rinkimų turą nušluos J.Kačinskį nuo kelio. Dabar šnekama, kad J.Kačinskis, net ir nelaimėjęs prezidento rinkimų, jau gali jaustis nugalėtoju.

REKLAMA

Žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kačinskio brolis dvynys per rekordiškai trumpą laiką sugebėjo pelnyti milijonų lenkų simpatijas. Ir ne tik tų, kurie balsavo už J.Kačinskį todėl, kad dar mena kraupią tragediją prie Smolensko ir savo balsu tarsi užjautė J.Kačinskį. Bet ir tų, kuriems J.Kačinskis, kaip ir jo brolis Lechas, visų pirma simbolizuoja pagarbą Lenkijos tradicijoms, vertybėms ir teisingumui.

REKLAMA
REKLAMA

Akivaizdu - kaimynai lenkai aklai rinktis iš vieno kandidato B.Komorovskio neketina. Ir tą jie įrodė sekmadienį.

Matyt, teisūs tie, kurie sako, jog į Europą besilygiuojantiems lenkų politikams pritrūko sėkmės. Esą jie nesugebėjo įtikinti tautos, jog elgtis Europoje dera kitaip, nei elgėsi broliai Kačinskiai. Kitaip tariant, būti nuolankiems, draugauti su tais, su kuriais naudinga draugauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vargu ar tai įmanoma. Lenkai taip lengvai neišsižadės savigarbos, kurią pajuto pastaraisiais metais, ir artimos bičiulystės su tais, kurie yra seni draugai. Ar tai būtų čekai, ar lietuviai. Be abejo, svarbi lenkams rusų, vokiečių ir prancūzų parama. Tačiau L.Kačinskis dėl šios paramos niekuomet neperžengė mažųjų draugų interesų. Tikiu, kad neperžengs ir jo brolis.

REKLAMA

J.Kačinskio ir jo žuvusio brolio idėjos, kitaip nei buvo bandoma teigti prieš rinkimus, visuomenėje gyvos. Ir jų tikslas - ne kiršinti Lenkiją su Europa, kaip kalba Kačinskių kritikai, o visų pirma ugdyti ir stiprinti savo tradicijas, tada ieškoti savo vietos Europoje. Tik ne kažkur užkampyje...

Vadovaujant L.Kačinskiui Lenkija pagaliau išmoko pakovoti už save Europoje: kartu su čekais sugebėjo išsiderėti nuolaidų Lisabonos sutartyje, strimgalviais nepuolė į euro traukinį. Ekspertai tvirtina, kad būtent dėl to jie puikiai susitvarkė su ekonomikos krize ir dabar gyvena geriau nei kiti europiečiai.

REKLAMA

Galiausiai Lenkija vėl veidu atsigręžė į savo istoriją ir tradicijas. Kartu ir į savo kaimynus, su kuriais sieja šimtamečiai ryšiai. Lietuva, valdant L.Kačinskiui, neretai buvo ta, kurios nuomonė Lenkijai buvo net svarbesnė nei Vokietijos ar Prancūzijos.

Tad žmogaus, vadovausiančio Lenkijai, pozicija itin svarbi Lietuvai. Svarbi visam regionui. Kad pagaliau Vidurio Europa būtų vadinama ne Senojo žemyno periferija, o savitu regionu. Suvokiančiu savo teises regionu. To siekė L.Kačinskis, to galėtume palinkėti ir jo broliui.

Rinkimų pirmasis turas parodė, kad lenkai liepos 4 dieną spręs sudėtingą klausimą. Prognozuoti rinkimų baigties nesiima niekas. Persvara minimali - vos kelių procentų.

Valentinas BERŽIŪNAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų