REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Ar žinote, koks yra pats geriausias vaistas nuo visų ligų? Paklauskite bet kokio gydytojo ir jis jums greitai atsakys, jog gera nuotaika, optimizmas ir dažnas juokas.

Ar žinote, koks yra pats geriausias vaistas nuo visų ligų? Paklauskite bet kokio gydytojo ir jis jums greitai atsakys, jog gera nuotaika, optimizmas ir dažnas juokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gera nuotaika ir juokas sustiprina imunitetą, nes tokioje būsenoje ypač sparčiai dauginasi antikūnus gaminantys baltieji kraujo kūneliai, mažėja vidinė ir raumenų įtampa, gerėja smegenų veikla. Neveltui sakoma, kad optimistai gyvena kur kas ilgiau, nei pesimistai. Bet kaip pagerinti savo nuotaiką, kai gyvenime nesiseka, o ypač, jei užklumpa ligos ir viskas nusidažo pilkomis spalvomis?

REKLAMA

Nuotaiką kuriantys hormonai ir kaip juos veikia šviesa

Tuomet jau gali nepakakti vien pozityvaus mąstymo, organizmui reikia padėti ir išorinėmis priemonėmis, kurios paskatintų tinkamų hormonų gamybą. Nors amžina laimės formulė dar nesukurta, vis tik jau žinome, kad dalį mūsų emocijų paaiškina organizmo gaminami hormonai. Labiausiai žmogaus nuotaiką keičia du hormonai - melatoninas ir serotoninas.

Melatoninas dar žinomas kaip miego hormonas. Jo mūsų organizme padaugėja vakarais. Jis sulėtina medžiagų apykaita ir tarsi „parengia“ mus poilsiui. Melatonino gamybą skatina tamsa - jis formuojasi naktį.

REKLAMA
REKLAMA

Antrasis hormonas, serotoninas, plačiai žinomas kaip „laimės hormonas“, tačiau jis įtakoja ir daugelį kitų organizmo funkcijų: miegą, apetitą, atmintį. Manoma, kad jo trūkumas gali sukelti depresiją, nors tai dar nėra vienareikšmiškai įrodyta.

Gera žinia ta, kad šiuos du hormonus ypatingai stipriai veikia šviesa. O tai reiškia, kad parinkus tinkamą apšvietimą galite gerokai padidinti serotonino kiekį ir taip pagerinti savo nuotaiką net ir tada, kai prie žemės spaudžia sunkios gyvenimo akimirkos.

Juk turbūt pastebėjote, kad ilgai būdami prieblandoje jaučiatės keistai? Tarsi būtumėte nesavas, nors ir negalite tiksliai pasakyti kodėl? O gal priešingai, išėję į saulės nutviekstą gatvę, staiga pajuntate netikėtą energijos antplūdį? Tai ne kofeino perteklius ir ne Jūsų vaizduotė. Šie pojūčiai tikri. Juos sukelia šviesa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, jei sergate, esate prikaustytas prie lovos, neturite jėgų ar laiko kiekvieną dieną išeiti į lauką ir pasilepinti natūralia saulės šviesa, arba šviesus paros metas labai trumpas (o ilgus mėnesius Lietuva kaip tik tuo ir pasižymi), būtina patalpose įdiegti tokius dirbtinius natūralios šviesos pakaitalus, kurie bent dalinai atstotų natūralią Saulės šviesą.

Moksliškai įrodyta, kad net dirbtinė šviesa įtakoja žmogų tiek fiziškai, tiek emociškai. Ji geba sukelti nuovargį, nerimą arba suteikti jėgų, energijos, gerų emocijų. Nuo šviesos negalime atsiriboti, tačiau galime ją protingai išnaudoti. Šviesa dar ne viskas, labai svarbu ir jos intensyvumas!

REKLAMA

Pirmiausia, prisiminkime, kad nuo apšvietos intensyvumo, ryškio ir kokybės priklauso mūsų organizmo aktyvumas ir nuotaikų kaita. Apšvietos intensyvumas matuojamas liuksais (1 lx = 1 lm/m²) ir buityje manoma, kad normaliai apšviestose patalpose užtenka apie 100 lx, tačiau jei kalbame apie poveikį nuotaikai, tai labai mažai! Tiek šviesos pakanka tik orientavimuisi aplinkoje, tačiau net ir paprastam darbui yra per mažai. Štai todėl pagal standartus apšviestose biuro patalpose su langais turėtų būti nuo 300 iki 400 lx. O pagal Vokietijos darbo įstatymą dideliuose biuruose turėtų būti 1000 liuksų šviesa. Nemanykite, kad tai dideli skaičiai - net ir apniukusią dieną lauke saulės šviesa siekia 1500 liuksų, o skaisčią vasaros dieną – net iki 100 000 liuksų!

REKLAMA

Deja, dažnai uždarose patalpose būna per mažas apšvietimo intensyvumas, kartais nesiekiantis net ir tų pačių 500 liuksų. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į tas patalpas, kur ilgą laiką dienomis būna ligoniai ar slaugomi asmenys – jų būklė ir taip sunki, tad dienos metu patalpa turėtų būti itin šviesi, kad skatintų žvalumą, pozityvumą ir optimizmą.

Negana to, kartais apšvietimas pasiekiamas tik staliniais apšvietimo prietaisais, esančiais prie lovų. Tačiau norint sukelti reikiamą biologinį poveikį, yra būtinas visapusiškas akių apšvietimas, kurį leidžia pasiekti tik ant lubų ar aukštai ant sienų kabantys apšvietimo prietaisai. Reikia pripažinti, jog mūsų platumose dirbtinis apšvietimas - itin svarbus savijautos veiksnys. Jei jis nėra kokybiškas ir pakankamai stiprus, tikėtis geros nuotaikos ir optimizmo labai sunku. Ir tai viena iš priežasčių, kodėl ligoninėse ar kitų socialinių įstaigų globotiniai nespinduliuoja gera nuotaika – nors naudojamas apšvietimas ir atitinka higienos normas, bet retai kada jis yra priderintas taip, kad sukurtų veiksmingą biologinį poveikį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad ateina laikas žengti dar vieną žingsnį į priekį – iš esmės atnaujinti apšvietimą. Žinoma, socialinėms įstaigoms tai didelė finansinė našta, tačiau dabar yra puiki galimybė kaip išspręsti šią problema – tereikia pasinaudoti visiškai nemokamu LED šviesos šaltinius gaminančios bendrovės „ELMO light" pasiūlymu.

Neeilinis pasiūlymas socialinėms įstaigoms

Pagrindinė „ELMO light" idėja – savo lėšomis įrengti kokybišką ir taupų LED apšvietimą sunkiai gyvenančios šeimos namuose ar socialinėje įstaigoje. „ELMO light“ specialistai paskaičiuos, kiek ir kokių šviestuvų reikia ir juos ne tik padovanos, bet ir patys atveš bei sumontuos. Viskas bus daroma „ELMO light“ lėšomis – iš visuomenės neprašoma nė vieno cento.

REKLAMA

Visiems, kuriems reikia pagalbos, turėtų užpildyti dalyvio anketą ir galės pretenduoti į naujo apšvietimo įrengimą. Laimėtojus rinks „ELMO light" kartu su TV3 portalo skaitytojais. Įmonės atstovai pabrėžia, kad nėra nusistatę, kad padės tik vieniems laimėtojams – priklauso nuo situacijos ir galimybių, bet galbūt pagalbos sulauks ir keletas šeimų ar įstaigų. Visiems atrinktiems laimėtojams bus parinkti geriausiai jų poreikiams tinkami apšvietimo prietaisai, juos nemokamai atveš ir sumontuos įmonės specialistai.

Tad kviečiame nesidrovėti ir jei pagalbos tikrai reikia, užpildyti paramos paraišką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų