REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet Lietuvoje grybais apsinuodija nuo 60 iki 200 žmonių ir vis dar pasitaiko mirtinų atvejų. Kad ši nelaimė neatsėlintų į jūsų namus, rinkti reikia tik gerai pažįstamus valgomus grybus.

REKLAMA
REKLAMA

Rizikuoja sveikata ir gyvybe

Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Ramunė Rutkauskaitė įsitikinusi, kad žmonės, visiškai pamiršę savisaugą, renka viską, kas tik nors kiek panašu į grybą.

REKLAMA

„Atrodo, jei jau atvažiavo į mišką, tuščiu krepšiu jokiu būdu negrįš. Neranda pažįstamų grybų, renka viską, kas yra grybo formos. Visada sakau: jau geriau patirkite šiokių tokių finansinių nuostolių (benzinas iš tiesų nepigus), bet nerizikuokite sveikata ir gyvybe“, – sakė ištisą parą telefonu žmones konsultuojančio biuro specialistė.

Pirmi apsinuodijimai tradiciškai fiksuojami jau ankstyvą pavasarį, kai pradeda dygti valgomieji bobausiai. Tai vieninteliai grybai Lietuvoje, kurių nuodingąsiais medžiagas galima pašalinti tinkamai termiškai apdorojus. Keletą kartų juos nuvirus, sunaikinama iki 90 proc. nuodingosios medžiagos giromitrino. Tačiau dalis žmonių, taip pat ir vaikai yra išskirtinai jautrūs bobausiams, todėl visiškai negali jų valgyti. Šiemet jau užfiksuota keletas apsinuodijimo bobausiais atvejų.

REKLAMA
REKLAMA

Visus kitus nuodingus grybus galima kiek nori virti, kepti, sūdyti, marinuoti ar džiovinti – nuodų juose nesumažės.

Apsinuodyti galima ir žaliuokėmis

Pagrindinė taisyklė: į krepšį dėkite tik žinomus grybus.

Tačiau dažniausiai žmonės apsinuodija, nuodingą grybą supainioję su valgomu. Pats nuodingiausias grybas „žudikas“, neabejotinai, yra žalsvoji musmirė, kuriai nuodingumu nė iš tolo negali prilygti taškuotoji raudonoji musmirė. Šį nuodingą grybą žmonės dažniausiai supainioja su žaliąja ūmėde ar žaliuoke. Blyškioji musmirė supainiojama su pievagrybiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apsinuodijus kitais nuodingais grybais (paprastoji ir margoji musmirės, bobausis, mėšlagrybis, nuodingasis nuosėdis, pilkoji meškutė, pilkoji skydabudė) mirtini atvejai retesni, tačiau galimi, ypač mažų vaikų, senyvų ar sunkiomis lėtinėmis ligomis sergančių žmonių.

Kartais grybautojai susigundo rinkti mažai žinomus grybus, pasikliaudami netinkamais patarimais ar blogai juos supratę. Medikams tokie grybautojai net negali paaiškinti, kokius grybus jie rinko ir valgė.

Nuodingos medžiagos amanitino turi ir žvynabūdėlės, kurios panašios į valgomas žvynabūdes. Apsinuodyti, pasak R.Rutkauskaitės, galima ir visų mėgstamomis žaliuokėmis, jei jų valgoma daug kelias dienas iš eilės.

REKLAMA

Požymiai – ne iš karto

R.Rutkauskaitės teigimu, apsinuodijimą nesunku supainioti su paprasčiausiu persivalgymu grybais, nes tiek sutrikusio virškinimo, tiek apsinuodijimo požymiai panašūs: pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Jei šie požymiai pasireiškia per kelias valandas užvalgius grybų, didesnė tikimybė, kad grybų buvo tiesiog padauginta. Sunkų apsinuodijimą galima įtarti, jei pykinimas, vėmimas ir viduriavimas prasideda po paros ar vėliau. Ir kuo vėliau šie simptomai pasireiškia, tuo sunkesnis būna apsinuodijimas.

REKLAMA

Mat, apsinuodijimui būdingas slaptasis periodas, kurio metu žmogus jaučiasi normaliai, o nuodai jau veikia organizmą.

Pavyzdžiui, apsinuodijus žalsvąja musmire, pirmą parą žmogaus savijauta būna normali, antrą – prasideda vėmimas, pilvo skausmai, viduriavimas, trečią – sveikata vėl pagerėja, tačiau laboratoriškai jau fiksuojami sunkaus kepenų pažeidimo požymiai. Ketvirtą dieną prasideda kraujavimas iš virškinimo trakto dėl kepenų pažeidimo, penktą – dėl sutrikusios medžiagų apykaitos pažeidžiamos galvos smegenys, sutrinka sąmonė, šeštą dieną prasideda ūminis inkstų nepakankamumas, o septintą dieną ištinka mirtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl į specialistus būtina kreiptis kuo skubiau, nes nuo to priklauso žmogaus gyvybė. Įtarus apsinuodijimą grybais, neverta bandyti gydytis patiems, plauti skrandį, gerti arbatas – nuodingosios medžiagos į organizmą patenka greičiau nei atsiranda išorinių apsinuodijimo požymių.

Kartais žmonės pavėluoja tik todėl, kad pablogėjus sveikatai laukia, kol panašūs požymiai išryškės ir kitiems grybus valgiusiems šeimos nariams. Tačiau dažniausiai nuodingų grybų keptuvėje ar puode būna vienas ar keli, viso maisto jie neapnuodija, o tenka tik vienam kuriam valgytojui.

 

Aušra POCIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų