REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Interviu su Seimo Tėvynės Sąjungos frakcijos nariu prof. Kęstučiu Masiuliu.

-    Kokia Jūsų nuomonė apie tiesioginius savivaldybių merų rinkimus jau 2011 metų savivaldos rinkimuose?

REKLAMA
REKLAMA

-    Aš pritarčiau tiesioginiams mero rinkimams dėl dviejų aplinkybių. Pirma, to nori piliečiai. Antra, tokie rinkimai plėstų tiesioginės demokratijos galimybes, leistų piliečiams patiems nuspręsti kas bus meras ir tuo pačiu užkrautų atsakomybę už tuos, ką išsirinko.

REKLAMA

-    Ko galime tikėtis iš tiesioginių mero rinkimų?

-    Šis klausimas yra esminis. Visuomenė labiausiai tikisi, kad tiesiogiai išrinktas meras dirbs geriau, labiau visuomenės labui, bus geresnis vadovas, bet nesu tikras, kad visuomenė nori tapti atsakinga už tokį merą, kokį išsirinko. Gali būti, kad viskas bus atvirkščiai: tiesioginiai mero rinkimai negarantuoja valdymo pagerėjimo, nes valdymo pagerinimui reikia geresnio vadovavimo, kurio rinkimai neištaiso. Norint gerinti valdymą reikia mokyti vadovus, kurti kitokį procesų valdymą ir kitaip vadovauti, o ne kitaip rinkti merus. Tačiau vistiek tiesioginiai mero rinkimai paskatins visuomenės pilietiškumą ir savarankiškumą.

REKLAMA
REKLAMA

Bijau, kad visuomenėje šiuo klausimu yra labai daug iliuzijų, kurios gali sudužti. Lenkijoje tiesioginiai mero rinkimai buvo įvesti 2002 metais. Pirmuosius rinkimus lydėjo padidėjęs rinkėjų entuziazmas, o vėlesnius – deja, nuoslūgis ir nusivylimas.

-    Tai ką reikėtų daryti kad panašiai nepasikartotų ir Lietuvoje?

-    Vien tiesioginių mero rinkimų neužtenka, jei norime pagerinti savivaldos situaciją iš esmės. Reikia klausimą spręsti kompleksiškai. Dabar savivalda iš tikro tėra „vietvalda“, nes savivaldybės didžiąja dalimi tik vykdo Vyriausybės deleguotas funkcijas, neturėdamos teisės jas peržiūrėti, pagerinti ar dalies jų atsisakyti. Savarankiškos lėšos ir savarankiška veikla sudaro savivaldoje dabar menkesnę dalį. O reikia padaryti, kad būtų atvirkščiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

-    Ką turite omenyje?

-    Reikėtų sudaryti sąlygas tikrai savivaldai skleistis. Pirmiausia sustiprinti seniūnijas. Seniūnams ir seniūnijų taryboms suteikti daugiau teisių bei finansų tvarkyti seniūnijos reikalus: kelius, aplinką, gamtosaugą, socialinius klausimus. Sustiprėję seniūnai irgi turėtų būti renkami tiesiogiai, o gal būt nuo jų rinkimo ir reiktų pradėti. Savivaldybėms reiktų palikti tik bendrus savivaldos strateginės plėtros, sveikatos apsaugos ir švietimo klausimus. Tačiau ir čia būtina sustiprinti savivaldos teises, suteikiant savivaldybėms teisę nusistatyti savo mokesčius, visų pirma nekilnojamo turto, ir nusprendžiant kokias veiklas ir kokiu mastu jos vykdo. Reiktų naikinti tai kas vadinama „deleguotomis“ funkcijomis. Beveik viskas turėtų tapti savivaldybės valdymo sritimi. Tokią nuomonę aš palaikau dabar vykstančiose diskusijose.

REKLAMA

- O kokia nuomonė formuojasi?

-    Yra du skirtingi požiūriai. Vienas, kad reikia pirmiausia tiesioginių mero rinkimų ir to lyg ir gana. Ir antras, kurį jau pristačiau, kad reikia kompleksiškai padidinti visų savivaldos grandžių savarankiškumą ir atsakomybę. Tokiam požiūriui pritaria ir didžiausia valdančios koalicijos frakcija – Tėvynės Sąjunga. Ar toks požiūris nugalės – dabar dar sunku pasakyti. Tačiau vien tik įvedus tiesioginius mero rinkimus mūsų visuomenės gali laukti nusivylimas, kaip Lenkijoje. Todėl būtų svarbu akcentuoti ne tiek ir ne tik tiesioginius mero rinkimus, kiek būtinybę apskritai rimtai padidinti visuomenės savivaldą. Tuomet ji pati spręstų jai svarbiausius klausimus ir žinoma pati rinktų seniūną ir merą, kurie vykdytų priimtus sprendimus.

REKLAMA

Kadangi tie du požiūriai šiuo metu vis stipriau konfliktuoja, tai nesu tikras, kad tol, kol nepavyks jų suderinti, bus priimtas sprendimas, nes ir tiesioginiams mero rinkimams ir kompleksiniam savivaldos plėtojimui reikia plataus sutarimo Seime. Kol jo nėra, sprendimai negali būti priimti, nes neužteks balsų reikalingų konstitucinėms pataisoms priimti.

-    Taigi ar bus tiesiogiai renkami merai jau kituose savivaldybių tarybų rinkimuose?

-    Abejoju, nes Tėvynės Sąjunga, kuri atstovauja didžiausiai visuomenės daliai ir turi 46 frakcijos narius Seime, kartu norėtų rimtai plėsti ir savivaldybių bei seniūnijų teises, tiesiogiai rinkti seniūnus. Tuo tarpu kitos partijos nori tik užsidirbti politinių taškų, pataikaudamos piliečių nuomonei, tačiau negalvodamos apie pasekmes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų