• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atėnuose trečiadienį (04.16) vyksiančio pirmojo nuo karo Irake pradžios Europos Sąjungos lyderių susitikime visų akys bus nukreiptos į Didžiosios Britanijos ministrą pirmininką Tony Blairą (Tonį Blerą) ir Prancūzijos prezidentą Jacques'ą Chiracą (Žaką Širaką), tikintis pamatyti, ar jau užgesinta dėl konflikto Irake tarp jų įsiplieskusi nesantaika.

REKLAMA
REKLAMA

Akropolio papėdėje vyksiančio simbolinio viršūnių susitikimo, kuriame dalyvaus maždaug 40 šalių atstovai, sėkmė gali priklausyti nuo vieno rankos paspaudimo - T. Blairo, pagrindinio Jungtinių Valstijų sąjungininko Irako kare, ir J. Chiraco, aršiausio šių karinių veiksmų oponento.

REKLAMA

Nors nuo tada, kai prieš mėnesį buvo pradėta operacija Irake, Prancūzijos ir Britanijos lyderiai jau kalbėjosi telefonu, Atėnų susitikime jie pirmą kartą per karinių veiksmų laikotarpį susitiks akis į akį.

"Rankos paspaudimas ar bent jau pozityvi kūno kalba jiems susitikus leistų mums lengviau atsikvėpti", - sakė susitikimą organizuojančios Graikijos, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Pranašingi ženklai - geri

Penkiolikos dabartinių ES valstybių narių lyderiai trečiadienį susirinks Atėnuose pasirašyti istorinės sutarties dėl dešimties naujų narių priėmimo į šią demokratinių Europos valstybių bendriją. Šiame renginyje, be kitų valstybių atstovų, dalyvaus ir Rusijos delegacija.

Šio svarbaus susitikimo išvakarėse pasirodė gerų pranašingų tarp T. Blairo ir J. Chiraco tvyrojusios įtampos mažėjimo ženklų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antradienį Prancūzijos lyderis ir JAV vadovas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) nutraukė du mėnesius tarp jų tvyrojusią nemalonią tylą dėl Paryžiaus pastangų Jungtinėse Tautose užkirsti kelią Vašingtono mėginimams gauti JT Saugumo Tarybos pritarimą karinei operacijai Irake.

J. Chiraco iniciatyva jie 20 minučių kalbėjosi telefonu, o Paryžius šią diskusiją pavadino "pozityvia".

REKLAMA

Kaip pranešė Prancūzijos prezidento atstovė spaudai Catherine Colonna (Katrin Kolona), J. Chiracas sakė G. W. Bushui esąs patenkintas Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimo žlugimu, taip pat tuo, kad karas buvo trumpas. Tačiau prezidentas ir toliau laikosi savo neigiamo požiūrio į karinės jėgos panaudojimą, sakė ji.

"Prancūzija mano, kad tarptautinė bendrija turi daryti viską, kas jau naudinga, ir kiek įmanoma greičiau įtraukti Jungtines Tautas", - sakė C. Colonna, pakartodama J. Chiraco argumentus dėl būtinybės Jungtinėms Tautoms skirti svarbiausią vaidmenį atstatant Irake.

REKLAMA

G. W. Bushas savo ruožtu atmetė Prancūzijos poziciją ir sakė, kad Jungtinėms Tautoms Irako atstatymo procese bus skirtas "esminis", bet ribotas vaidmuo, kuris greičiausiai apsiribos tik humanitarinės pagalbos teikimu.

C. Colonna sakė, kad J. Chiracas informavo G. W. Bushą apie Prancūzijos norą imtis tam tikro vaidmens Irake ir "pragmatiškai, žingsnis po žingsnio" spręsti klausimus, susijusius su Irako nuginklavimu, sankcijomis, laikinąja administracija, naftos ištekliais ir šalies atstatymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mūsų pozicijose egzistuoja tam tikrų skirtumų. Yra klausimų, dėl kurių mes vis dar nesutariame. Tačiau tai ne kliūtis prezidentui dalykiškai ir profesionaliai dirbti su tokiomis sąjungininkėmis kaip Prancūzija", - sakė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Ari Fleischeris (Aris Fleišeris).

Tuo tarpu Britanijos ministras pirmininkas susitiko su Vokietijos kancleriu Gerhardu Schroederiu (Gerhardu Šrėderiu), kuris drauge su J. Chiracu aktyviai priešinosi kariniams veiksmams Irake, ir pareiškė, kad atėjo laikas žvelgti į ateitį, o ne žiūrėti praeitin.

REKLAMA

"Mūsų dėmesio centre yra taikos ir (Irako) atstatymo strategijos įgyvendinimas", - po susitikimo Hanoveryje sakė T. Blairo atstovas spaudai.

"Turime padaryti viską [...], kad stiprėtų transatlantinis dialogas ir būtų išvengta bet kokio santykių tarp Jungtinių Valstijų ir Europos blogėjimo, - savo ruožtu pareiškė Graikijos vyriausybės vadovas Costas Simitis (Kostas Simitis). - Ilgalaikėje perspektyvoje niekas negali vienas valdyti pasaulio".

REKLAMA

Prie karo priešininkių stovyklos prisijungusios Rusijos užsienio reikalų ministras Igoris Ivanovas sakė, kad tarptautinė bendrija "turi būti vieninga, o ne susiskaldžiusi" sprendžiant pokario Irako problemas.

"Svarbu nesutelkti dėmesio į nesutarimus tarp karo Irake priešininkų ir jo iniciatorių", - sakė jis žurnalistams, atvykęs į Atėnus.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų