• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sutapus kai kurioms aplinkybėms JAV ir Rusija gali pasimainyti tarpusavyje branduoliniais smūgiais be valdžios sankcijų - praėjus beveik dešimčiai metų, kai baigėsi šaltasis karas, trečiadienį (05.21) spaudos konferencijoje pareiškė analitinė organizacija RAND.

REKLAMA
REKLAMA

RAND drauge su grupe "Iniciatyva branduolinei grėsmei mažinti" (Nuclear Threat Initiative, NTI) atliko tyrimą ir priėjo išvadą, kad Rusijos strateginės branduolinio ginklo atsargos kelia abejonių Rusijos ir Amerikos derybų saugumui stiprinti sėkme.

REKLAMA

Pagerėjus santykiams tarp abiejų šalių sumažėjo tiek Vašingtono, tiek Maskvos sąmoningo branduolinio smūgio rizika. Tačiau, kaip mano 24 metus Senate Džordžijos valstijai atstovavęs NTI steigėjas Samas Nunnas (Semas Nanas), "padidėjo atsitiktinio smūgio ar smūgio dėl apskaičiavimų klaidos rizika".

Savo tyrime RAND nagrinėja tris saugumo lygio sumažėjimo priežastis.

Pirma, net ratifikavus naują Susitarimo dėl strateginės branduolinės ginkluotės variantą - vadinamąjį Maskvos susitarimą, numatantį sumažinti tolimojo veikimo nuotolio ginkluotę, JAV ir Rusijoje liktų daug visų parengtų kovai branduolinio ginklo arsenalų. Raketos gali pakilti bet kuriuo laiku ir per valandą sunaikinti abi šalis.

REKLAMA
REKLAMA

Antra, turėdama ekonominių ir socialinių sunkumų Rusija yra priklausoma nuo branduolinių ginklų. Rusijos ginklų, galinčių atremti pirmąjį JAV smūgį, kiekis smarkiai mažėja, o ankstyvojo perspėjimo sistemomis itin pasikliauti neverta, nes tolydžio jos darosi vis mažiau patikimos.

Rusijos povandeninis laivynas išgyvena nuosmukį: vienu metu į jūrą išplaukia ne daugiau kaip du povandeniniai laivai, dislokuota tik nedidelė dalis kilnojamųjų raketų. Daugelio Rusijos laivyno tarpžemyninių balistinių "seniai baigėsi nustatytas tarnybos laikas".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, "prasta tvarka Rusijoje, ekonominiai sunkumai, žemas moralinis karių lygis, organizuoto nusikalstamumo plitimas ir galimi separatistų ekstremistiniai išpuoliai" kelia grėsmę branduolinės ginkluotės saugumui, mano tyrimo autoriai.

Trečia, Rusijos ginkluotė darosi vis labiau pažeidžiama didėjant JAV armijos sugebėjimams smogti tikslius ir griaunamus smūgius, susumuoja tyrimo rezultatus RAND.

REKLAMA

Tyrėjų nuomone, visa tai gali "paskatinti (Maskvą) greičiau paleisti raketą - panaudoti ginklą, kad jis nebūtų prarastas".

RAND numato tris smūgio scenarijus: sąmoningą raketos paleidimą be vyriausybės leidimo, paleistą teroristų arba vado, atsisakiusio klausyti savo vadovybės nurodymų; paleidimą per klaidą; sąmoningą paleidimą, remiantis neteisinga ar ne visa informacija.

REKLAMA

S. Nunno nuomone, ekstremistams lengviausia pagrobti branduolinį ginklą būtent Rusijoje, o ne Irake ar Irane.

JAV prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administracija neteikia pirmaeilės reikšmės branduoliniam saugumui Rusijoje, apgailestauja S. Nunnas. RAND paragino JAV vadovą atkreipti į tai dėmesį per susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu šį birželį Europoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

RAND siūlo priemonių, kaip sumažinti branduolinio smūgio, kurį gali smogti Rusija, riziką: JAV turi padėti tobulinti Rusijos ankstyvojo perspėjimo radarus, išvesti savo atominius povandeninius laivus iš Rusijos vandenų, išmontuoti branduolines kovines galvutes W-88 iš raketų "Trident" ir kai kurias kitas.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų