REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje vidutinė alga į rankas viršija 1300 eurų, skelbia naujausia Valstybės duomenų agentūros statistika. Per 2023-iuosius šalies gyventojų atlyginimai vidutiniškai ūgtelėjo dešimtadaliu: į rankas žmonės gauna 120 eurų daugiau.

Lietuvoje vidutinė alga į rankas viršija 1300 eurų, skelbia naujausia Valstybės duomenų agentūros statistika. Per 2023-iuosius šalies gyventojų atlyginimai vidutiniškai ūgtelėjo dešimtadaliu: į rankas žmonės gauna 120 eurų daugiau.

REKLAMA

Tiesa, ekonomistai prognozuoja, kad šiemet algos augs kukliau nei pernai. 

Algas kelia kasmet

Valstybinio Šiaulių dramos teatro vadovas pasakoja, kad čia plušantiems darbuotojams atlyginimus kelia kasmet. Esą įprastai per metus algos pakyla nuo 10-ies iki 15-os procentų. Ne išimtis ir 2023-ieji. 

„Jeigu lyginant pernykščius metus su 2022-aisiais, tai atlyginimas pakilo 11–12 procentų. Kadangi mes visiškai priklausomi nuo valstybės, kaip mums valstybė paskiria darbo užmokesčio fondą, taip mes jį stengiamės proporcingai, teisingai paskirstyti“, – dėstė Aurimas Žvinys.

Jei metai sėkmingi ir bilietų parduodama daug, atlyginimų fondas auga greičiau. Vidutiniškai vienas darbuotojas čia uždirba apie 1800-us eurų per mėnesį iki mokesčių, kas sudaro apie 1100-ą eurų į rankas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu kalbam apie 2023-ių, 2024-ų prognozes, tai bus maždaug 14–15 procentų augimas“, – teigė dramos teatro vadovas.

O valstybės duomenų agentūra suskaičiavo, kiek pernai kilo Lietuvos gyventojų atlyginimai. Vidutinis atlyginimas iki mokesčių praėjusių metų pabaigoje siekė 2 110 eurų per mėnesį. Padidėjo kiek daugiau nei 200-ais eurų. Atskaičius mokesčius vidutinis atlyginimas Lietuvoje padidėjo dešimtadaliu, 120-ia eurų.

REKLAMA

Gyventojai nori daugiau

Vilniečių paklausėme, ką jie mano apie dabartinius atlyginimus:

„Ar užtenka tiek? – Jeigu žmogus vienas gal taip. Jeigu šeima – mažai.“ 

„Manau turėtų būti apie pusantro tūkstančio, kad jau taip gyventi oriai.“ 

„Manau, užtenka, galima išgyventi, visada gerai yra daugiau.“ 

„Mažiausiai du tūkstančiai, nes viskas tikrai labai brangsta ir žinokit sunku yra numatyti savo biudžetą, nes vieną dieną tu ateini į parduotuvę bandelė kainavo 12-a centų, rytoj tu ateini jau 14-a.“

Tiesa, ne visi sektoriai Lietuvoje laikosi vienodai. Per metus administravimo ir aptarnavimo sektoriaus darbuotojų algos pakilo penktadaliu, bet dirbančiųjų su nekilnojamuoju turtu algos kilo itin lėtai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Dar praėjusiais metais buvo sektorių, kur įmonės buvo labai neigiamai paveiktos ir aukštesnių palūkanų normų, ir mažesnės paklausos eksporto rinkose. Ten atlyginimų augimas yra sulėtėjęs, arba net sustojęs. Pavyzdžiui, nekilnojamo turto operacijose atlyginimų augimo beveik visai neliko“, – tikino „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Skirtumus atspindi ir tai, kad pernai viešojo sektoriaus darbuotojų algos kilo trimis procentais greičiau nei privataus verslo. 

„Ekonomikos augimas yra lėtesnis, kai privačiam sektoriui yra sudėtingiau. Švietimo sektoriuje algos augo sparčiau negu kituose sektoriuose. Sveikatos sektoriuje algų augimas irgi buvo spartesnis negu šalies vidurkis“, – teigė SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Algų kilimui – atokvėpis

Kaip ir pernai, taip ir šiemet valstybės sektoriaus algos turėtų kilti greičiau nei privačiame versle. 

„Privačiame sektoriuje, ypač kai kuriose įmonėse, kurios susiduria su paklausos sumažėjimu, atlyginimų augimas išsikvepia, bet viešajame sektoriuje dar yra pakankamų išteklių atlyginimų augimui ir atlyginimų vijimuisi“, – pridūrė N. Mačiulis. 

Ekspertai mato pokyčius anksčiau labai spartų atlyginimų augimą demonstravusiame informacinių technologijų sektoriuje, kur algos pernai augo lėčiau nei 2022-aisiais, 7–17 proc. per metus. 

„Tas algų augimas buvo labai spartus 2021-ais, 2022-ais metais ir normalu, kad čia atėjo atokvėpis“, – aiškino T. Povilauskas.

REKLAMA

„Sausį, vasarį buvo apie 400 darbo pasiūlymų informacinių technologijų specialistams. Pernai vidurkis buvo apie 600-ai darbo pasiūlymų, bet ir kitose srityse labai proporcingai sumažėjęs darbo pasiūlymų skaičius“, – kalbėjo „CVonline“ rinkodaros vadovė Rita Karavaitienė.

Ekonomistai prognozuoja, kad 2024-aisiais atlyginimų augimas bus lėtesnis nei 2023-iaisiais, šiemet vidutiniškai sieks apie 8,5 procento.

„Swedbank“ klientų duomenys rodo, kad, jau šiemet atlyginimų augimas nesiekia 10-ies procentų“, – teigė N. Mačiulis.

Valstybės duomenų agentūros duomenys rodo, kad vyrai atlyginimų dydžiu lenkia moteris, kurios vidutiniškai į rankas uždirba 1265-is eurus per mėnesį, vyrai gauna beveik šimtu eurų daugiau.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

kam kilo 120eur. o kam ir tukstanciu o dauguma tokiu algu dudejimo net nesapnavo
Swedbank ekonomistas gal nori papasakoti apie minusines investicijas ?
ekonomistas Mačiulis
ekonomistas Mačiulis
ką ta biuro žiurkė peza čia?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų