REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau esu rašęs, kodėl verta investuoti Kinijoje ir kaip tai padaryti. O šioje straipsnių serijoje apžvelgsiu atskirus Kinijos pramonės sektorius, kurie gali sudominti investuotojus.

REKLAMA
REKLAMA

Ieškodamas įdomesnių sektorių supratau, kad sunku nuspręsti, kuris galėtų būti neįdomus. Žinoma, kai kurios pramonės šakos šiuo metu yra nepatrauklios, tačiau žvelgiant į ateitį perspektyvų yra beveik visur, nes šalies ekonomika plečiasi visomis kryptimis.

REKLAMA

Artimiausiu metu buvę Kinijos ekonomikos varikliai – metalo gamintojai, sunkioji pramonė, tekstilė ir nekilnojamasis turtas nebus labai patrauklūs. Tačiau ateityje, atsikračiusios silpnesnių dalyvių, atsigaus ir šios sritys. Rizikingai atrodo ir bankų sektorius, kurių augimą turėtų sustabdyti į eksportą orientuotos pramonės problemos, bet, žvelgiant į tolimesnę ateitį, per 5-10 metų laikotarpį kinų bankai turėtų užimti vietą tarp didžiausių pasaulio bankų. Panaši situacija buvo Japonijos ekonomikos augimo metu, kai didžiausių bankų dešimtuke dominavo japonų bankai.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie saugias investicijas išskyriau farmacijos pramonę. Ne išimtis ir kinų vaistų gamintojai. Sveikatos apsauga Kinijoje yra prioritetinė ir intensyviai vystoma šaka.  Jau keletą metų kinų išlaidų lyginamoji dalis BVP sparčiai augo, tačiau vis dar yra šiek tiek mažesnės nei išsivysčiusiose šalyse, todėl valdžia yra nusiteikusi toliau jas didinti. Be to, ir pats Kinijos BVP gan sparčiai auga, tad rinka plečiasi net ir nekintant santykinei daliai. Sveikatos apsauga yra įtraukta ir į Kinijos ekonomikos gaivinimo planą – planuojama statyti daugiau ligoninių, atnaujinti jų įrangą, taigi medicininių paslaugų tiekėjai, medicinos įrangos ir vaistų gamintojai neabejotinai atsirieks milijardinio pyrago dalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sėkmė Kinijoje laukia ir medicinos centrų bei ligoninių. Gydymas šioje šalyje yra mokamas, tik dalis žmonių, daugiausia miestų gyventojų, turi tam tikrą sveikatos draudimą. Todėl kiekviena Kinijos ligoninė pacientus pasitinka kainų suvestine, kurią peržvelgus galima nuspręsti, ar verta čia gydytis. Dažnas kinas dėl aukštų kainų į gydytojus iš viso nesikreipia, todėl turtėjanti valstybė turės spręsti šią problemą, didinti medicinos paslaugų prieinamumą. O tai – dar vienas pelno šaltinis medicinos ir farmacijos pramonei. Kinijoje veikia nemažai vakariečių valdomų medicinos centrų, kurių akcijomis prekiaujama JAV ir kitose Vakarų biržose. Be to, šalyje labai populiari tradicinė medicina, gydytojai prieš rašydami receptą visuomet paklausia, kokių – vakarietiškų ar tradicinės medicinos – preparatų pacientas norėtų. Be abejo, tradiciniai vaistai yra pigesni.

REKLAMA

Indijos ir Kinijos verslai jau senokai pasuko skirtingais keliais. Kinams nusprendus tapti pasaulio gamintojais, indai pasirinko paslaugų teikėjų vaidmenį. Ypač suklestėjo verslo procesų perkėlimo (angl. „business process outsourcing“) verslas. Indų įmonės perėmė Vakarų bankų, draudėjų ir kitų bendrovių apskaitos tvarkymą, klientų aptarnavimą elektroniniais kanalais. Į Indiją buvo perkelti skambučių, sąskaitų išrašymo, programavimo, kompiuterių priežiūros, tyrimų ir analizės centrai – daug žmogiškųjų išteklių reikalaujantys procesai. Mokėdami anglų kalbą ir turėdami daug aukštųjų mokyklų absolventų indai įgijo didžiulį konkurencinį pranašumą, o tokios įmonės kaip „Wipro technologies“, „Infosys“, „Tata Consultancy Services“ tapo pasaulinio lygio žaidėjais.

REKLAMA

Šioje srityje Kinija gerokai atsiliko. Didžiausia kliūtimi tapo problemos mokantis anglų kalbos, tačiau dabar dedama daug pastangų bandant pasivyti kaimynus. Kinų valdžia, labai rimtai žiūrėdama į nedeklaruojamas, bet akivaizdžiai matomas Kinijos – Indijos varžytuves dėl Azijos ekonomikos lyderio titulo, atvirai padeda paslaugų srityje besispecializuojančioms įmonėms. Viena sričių, kur pasiekta nemenka pažanga – farmacijos tyrimų ir analizės centrai, kurie sugeba pasiūlyti tokią pačią kokybę už mažesnę, nei kitose šalyse, kainą. Tokios įmonės turi visus reikalingus sertifikatus teikti produktus į užsienio rinkas, todėl gauna vis daugiau užsakymų. Labai tikėtina, kad jau netrukus bus žengtas dar vienas žingsnelis ir tokios laboratorijos imsis pačios kurti vaistus, todėl ir šios šakos potencialas – didžiulis.

Kitame straipsnyje toliau analizuosime Kinijos verslo sektorius.

Rokas Masiulis yra ISP fondo valdytojas, [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų