• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šventinės klasikos festivalis “Salve Musica” šiemet prasidės provokuojančiai ir paslaptingai. Gruodžio 5 dieną, trečiadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje skambės “Intymi muzika” - baritono Vytauto Juozapaičio, pianisto Petro Geniušo ir kompozitoriaus Lino Rimšos bendras projektas.

REKLAMA
REKLAMA

Klausysimės meilės motyvais persmelktos klasikos (Gustavo Mahlerio „Keliaujančio pameistrio dainos“, Maurice’o Ravelio „Trys Don Kichoto dainas Dulsinėjai“). Pasak V. Juozapaičio, “dabar, sulaukus tam tikro amžiaus ir brandos, Mahleris darosi „įkandamas“. Tai nemari muzika. Gali paskęsti vien tose intonacijose! Jei Dievas duos, mes toliau bendrausime su P. Geniušu.” (ši ir kitos citatos paimtos iš Daivos Tamošaitytės straipsnio “Intymumas”).

REKLAMA

Žymusis dainininkas, kurį dabar dažniau regime TV ekranuose, nei gyvai koncertuojantį Klaipėdoje, pripažįsta, kad “mūsų kultūroje suklestėjus realybės šou, susidarė tam tikri stereotipai. Man buvo naudinga išsiveržti iš jų, priminti, kad iš rimtosios muzikos niekada nebuvau išėjęs. Tai savotiška dvasinė reabilitacija prieš save ir ištikimus gerbėjus.”

V. Juozapaitis ir P. Geniušas taip pat atliks postmodernistinį L. Rimšos kūrinį „Intymumas“. “Lino Rimšos projektas yra mūsų visų darbo vaisius, - sako Vytautas, -  Linas – fantastiškas džiazo muzikantas, taip pat turįs klasikinį kompozitoriaus išsilavinimą. Klasiką jis įvelka į šiuolaikinius rūbus. Intymumo idėja buvo tai, kuo viešai nenorėtume dalintis, kas brangu širdžiai. Juk mes pasiduodam baisiai urbanizacijai, gyvename triukšmo apsupti, bet sieloje esame labai švelnūs ir pažeidžiami. Tad daviau jam pluoštą F. Schuberto natų, nes jo dainose slypi šios idėjos muzikinė forma. Kartais ir neatskirsi, kur Schubertas, o kur Rimša... Mes nevaidinome. Ne ruošėme kažkokį projektą, o sudėjome po savo gyvenimo dalelytę, savo svajones.”

REKLAMA
REKLAMA

Petro ir Vytauto mėgstamų klasikinių kūrinių fragmentus kompozitorius ištirpino šiuolaikinių stilių muzikoje. Fonogramoje šalia lietuviškų folklorinių motyvų, ambiento muzikos dar girdisi lietaus, cikadų, paukščių garsai. Ir visa tai sklandžiai dera su ekrane rodomais gamtos ir urbanistiniais vaizdais - videomenininkų Džiugo Katino bei Rimo Sakalausko sukurta vizualinė „Intymumo“ interpretacija. O pritemdytas apšvietimas kuria paslaptingumo nuotaiką.

Pasak P. Geniušo, „technologinė pusė buvo sklandžiai padaryta, nes dirbo visų sričių profesionalai. Bet man svarbesnė buvo intymioji pusė. Mūsų pokalbių raktinis žodis – „Lexus ir alyvmedis“, ar ne? Vyksta šios dienos ir amžinų dalykų sąveika – dviem frontais vienu metu. Žmogus yra dviejose būsenose iš karto. Dar tai galima būtų įvardinti kaip „vienuolį turguje“. Svarbu būseną kaip vientisą siūlą išlaikyti per aplinkinį pasaulio triukšmą, koks jis bebūtų – ar mašinų sirenos, ar paukščiukų čiulbėjimas. Bet vidinis balsas (siūlas) yra nenutrūkstantis. Tai „alyvmedžio“ motyvas,” - po premjerinio koncerto Vilniaus festivalyje aiškino pianistas, beje, jau kelis mėnesius vairuojantis naujutėlaitį Lexus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aktuali šios dienos ir amžinų dalykų sąveika, amžina intymumo ir viešumo dilema... Kaip jas suvokia ir sprendžia išskirtinės kūrybinės asmenybės Vytautas, Petras ir Linas? Tai atskleis “Intymi muzika”: provokuojančiai ir paslaptingai.

Loreta Narvilaitė

Šventinės klasikos festivalio “Salve Musica” programa

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų