• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį, gegužės 17 dieną, Tarptautiniame Vilniaus oro uoste nusileis lėktuvas, kuris iš JAV atskraidins urną su Juozo Brazaičio (Ambrazevičiaus) palaikais. Laikinosios 1941 metų Lietuvos vyriausybės vadovas į amžino poilsio vietą iš Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčios bus išlydėtas sekmadienį, gegužės 20 dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Į Lietuvos istoriją J. Brazaitis (Ambrazevičius)  įėjo kaip šešias savaites veikusio ministrų kabineto vadovas. 1940 m. birželį sovietams okupavus Lietuvą, jis įsitraukė į pogrindinę veiklą, o 1941 m. birželio 22 dieną prasidėjus karui ir Lietuvoje įsiplieskus sukilimui, jau kitą dieną, birželio 23-iąją laikinoji vyriausybė paskelbė atkurianti nepriklausomą Lietuvos valstybę, rašoma J. Brazaičio perlaidojimo komisijos pranešime.

REKLAMA

Kadangi iš Berlyno nebuvo išleistas ministru pirmininku turėjęs tapti K. Škirpa, jo vietą užėmė J. Ambrazevičius. Vis dėlto vokiečiai nesirengė bendradarbiauti su laikinąja Lietuvos vyriausybe. Nors ji bandė įtikinti vokiečius, kad Lietuvos nepriklausomybė galima, vokiečių valdžia išleido įsakymą nuginkluoti sukilėlius. Prasidėjo politinis spaudimas ir laikinajai vyriausybei.

Tačiau laikinoji Lietuvos vyriausybė atsiribojo nuo šalyje vykdomų masinių žydų žudynių, atmetė vokiečių siūlymus paversti ją patikėtinių taryba. Savo veiklą ji sustabdė 1941 metų rugpjūčio 5 dieną, po to, kai liepos 25-ąją Lietuvoje buvo įvesta Vokietijos civilinė valdžia.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau J. Ambrazevičius ėmėsi organizuoti pogrindinę organizaciją, jis inicijavo Kęstučio karinės apygardos įkūrimą, o 1943 m. lapkritį įkūrus VLIK'ą, (Vyriausiąjį Lietuvos išlaisvinimo komitetą – red. past.), kuris sujungė rezistencines šalies organizacijas, jis buvo paskirtas Politinės ir ryšių su užsieniu komisijos pirmininku.

J. Brazaičio perlaidojimo komisijos pranešime primenama, kad savo pavardę J. Ambrazevičius pasikeitė, kai 1944 m. pavasarį gestapas pradėjo persekioti VLIK'o narius – tapus Brazaičiu, jam pavyko pereiti sieną ir pasislėpti Vokietijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešime rašoma, kad vėliau J. Brazaitis aktyviai įsijungė į atkurto VLIK'o veiklą, o iš aktyvios politinės veiklos pasitraukė tik 1951 metais, persikėlęs gyventi į JAV.

Nors laikinosios Lietuvos vyriausybės veikla vertinama prieštaringai, 2009 metais prezidentas Valdas Adamkus po mirties apdovanojo jį aukščiausiu šalies apdovanojimu – Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju Kryžiumi.

J. Brazaitis (Ambrazevičius) gimė 1903 m. gruodžio 9 d. Trakiškiuose, Marijampolės vls., mirė  1974 m. lapkričio 28 d. Saut Orindže, Naujajame Džersyje (JAV).

REKLAMA

Atsisveikinimas su velioniu Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje gegužės 18–19 d. nuo 10 iki 20 val. J. Brazaičio palaikų perlaidojimo ceremonija prasidės gegužės 20 d., sekmadienį, 13 val.

Gegužės 19 d., šeštadienį, vys konferencija „Juozo Brazaičio mokslinė, švietėjiška, rezistencinė ir politinė veikla“, o gegužės 20 d. numatom filmo apie J. Brazaitį „Likau gyvenimo paraštėje“ premjera.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų