REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
Ligoninė (nuotr. 123rf.com)

Nugaros skausmai išduoda ne tik judėjimo stygių. Netinkamas sportavimas bei vis populiarėjantis netradicinis gydymas taip pat prisideda prie šio nemalonaus skausmo priežasčių.

8

Nugaros skausmai išduoda ne tik judėjimo stygių. Netinkamas sportavimas bei vis populiarėjantis netradicinis gydymas taip pat prisideda prie šio nemalonaus skausmo priežasčių.

REKLAMA

Stuburo gydymo centro vadovas, gydytojas Jonas Girskis pastebi, jog nors žmonės ir stengiasi būti kuo sveikesni, sportuoja, rezultatas būna priešingas.

Dažnas netgi pakenkia savo sveikatai. Kad taip nenutiktų, profesionali trenerė Daiva Palubinskaitė sako, jog svarbiausias dalykas - tinkamai išsirinkti ne tik sporto rūšį, bet ir trenerį. 

Interviu su gydytoju, neurologu, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju, manualinės terapijos specialistu Jonu Girskiu. 

Dėl ko pastaruoju metu dažniausiai kyla nugaros skausmai?

Šiandien viena pagrindinių besiskundžiančiųjų nugaros skausmais problemų yra ne tik judėjimo stygius, bet ir netinkamas sportavimas, nes neretai pradedama užsiimti sportine veikla nežinant realios savo raumenų ir kaulų sistemos būklės. Deja, bet šiandien daugelis nugaros skausmus įgyja būtent sporto klubuose ar kituose sveikatinimo užsiėmimuose. Fitnesas, krosfitas, pilatesas, kalanetika…

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės prisiskaito ir lengvabūdiškai sako: „man tas tinka“, „o tas man patinka“, ir pradeda sportuoti prieš tai negavę jokios informacijos, į ką jie turi atkreipti dėmesį: kuriuos kūno raumenis turi stiprinti, nes jie yra nusilpę, o kuriuos – tempti, nes jie yra spazmuoti. Kartais skundų neturintis žmogus jau turi daug nebylių funkcinių raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų, o nuėjęs į sporto klubą, atsiduria tarp sveikatinimo specialistų, neturinčių medicininio išsilavinimo.

REKLAMA

Šie neretai, be abejonės, nelinkėdami nieko blogo, jam parengia bendro pobūdžio sportavimo programą, kurioje spazmuotą raumenį, reikiamą tempti, liepia stiprinti. Kai žmogus tą raumenį dar labiau stiprina, susidaro raumenų disbalansas ir po poros mėnesių asmuo ateina į mūsų stuburo gydymo centrą su disko išvarža. Žmogus mano, kad jis sportuodamas, – gydo save, tačiau daugeliu atveju, jis – skaudžiai klysta.

Ką rekomenduojate žmonėms, kenčiantiems nuo nugaros skausmo? Kur pirmiausia kreiptis?

Šiandien tapo ypač madinga švaistytis bendro pobūdžio patarimais, tokiais kaip: „Skauda nugarą? Eikite sportuoti, juk jūs jaunas” arba „Eikite į baseiną”, arba „Štai jums pratimų nugarai bukletas, darykite juos ir būsite sveikas”. O juk gydomieji pratimai, kaip receptiniai vaistai: negali būti visiems vienodi!

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, nėra viskas taip paprasta! Todėl pajutęs pirmuosius nugaros skausmus, žmogus pirmiausia turi apsilankyti pas kaulų ir raumenų sistemos specialistą, kuris jį ištyręs nustatytų sutrikusias judėjimo grandis ir sudarytų tikslingų gydomųjų judesių programą, o ne švaistytųsi bendro pobūdžio patarimais.

Vis populiarėja netradiciniai skausmo gydymo ar mažinimo būdai. Ar tai kelia pavojų pacientų sveikatai ir jeigu taip, kokį?

Mūsų sveikatos sistema pasidarė be galo chaotiška – yra įvairiausio tipo gydytojų, tradicinės ir netradicinės medicinos, kurie visi vadovaujasi skirtingais požiūriais.

Tada žmogus pasimeta: vienas gydytojas jam sako viena, antras – kita, o trečias kalba dar kitaip. Kai tiek daug įvairių sričių specialistų lenda į raumenų ir kaulų sistemos gydymą, tai ji, kaip ir vaikas su devyniomis auklėmis, lieka be galvos. O gydant šią sistemą reikėtų visiems vadovautis seniai biomechanikos mokslo įrodytomis normomis, t.y. jeigu yra žinoma, kad žmogus turi palenkti galvą ar sulenkti koją per klubą tam tikru kampu, tai visi gydytojai turi vertinti tą patį faktą, o nustačius sutrikusio judesio priežastį, siekti tikslingai atkurti fiziologinę judesio amplitudę, o ne dėlioti siurbėles, ar pradėti ieškoti žarnyne kirminų. Su tokia „gydymo” pasiūla mes tik įvedame visišką sąmyšį, todėl medicina galop yra diskredituojama ir nuo to galiausiai kenčia pati sveikatos apsauga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti, norint išvengti šio nemalonaus nugaros skausmo?

Aktyviai nesportuojant, o tarkim vien tik dirbant sėdimą darbą, vienos raumenų grupės dirba, o kitos „tinginiauja”. Taip ilgainiui neprižiūrint savo kaulų ir raumenų sistemos, didesnius krūvius gaunančios raumenų grupės spazmuojasi, nebesugeba atsipalaiduoti, praranda elastingumą, o tos, kurios turėtų joms padėti, metams bėgant ir esant tikslingo fizinio aktyvumo stokai, silpsta. Kaip senka nepildoma banko sąskaita, taip senka ir raumenų galimybės kompensuoti nusilpusių raumenų darbą.

Pamažu kaulų ir raumenų sistemoje atsiranda disbalansas, o jam esant ilgą laiką, pradeda atsirasti ne tik skausmai, bet ir pažeidimai stuburo ar kitų sąnarių struktūrose.

REKLAMA

Tačiau neskubėkite šokti į bėgimo batus ar užsirašyti į grupines treniruotes. Pirmiausiai derėtų apsilankyti kaulų ir raumenų sistemos specialisto konsultacijoje, kurios metu bus aptiktos tos raumenų grupės, kurios stokoja jėgos ar elastingumo, bei bus paaiškinta, kaip šias raumenų savybes atkurti. Gavę šią informaciją apie savo kūną, žinosite, kurių pratimų ar fizinių veiklų turėtumėte vengti, o kokias – praktikuoti. Ir tik tuomet galėsite saugiai ir tikslingai treniruotis namuose ar sporto klube.

Norint sporto salėje pasiekti gerų rezultatų ar bent jau sportuojant nepabloginti savo sveikatos būklės, rekomenduojama ir itin atidžiai išsirinkti sporto trenerį. Kaip tai padaryti pasakoja, jogos ir pilates trenerė Daiva Palubinskaitė.

REKLAMA

Lankantis pas gydytoją, pacientas visada žino, kad pateks pas geresnį ar blogesnį, bet atitinkamą išsilavinimą turintį specialistą. Kreipdamasis į sporto specialistą, jis ne visada gali būti tuo garantuotas.

Pirmiausiai reikia suprasti, kad sveikatingumo treneris negydo. Jis gali atlikti testavimą, laikysenos analizę ir pagal testų rezultatus parengti klientui programą. Vienos universalios sveikatingumo programos nėra. Kiekvienas esame individualus, tad ir programa turi būti paruošta kiekvienam asmeniškai. Jeigu renkatės grupines sporto treniruotes, svarbu, kad treneris gebėtų atkreipti dėmesį į kiekvieną individualiai. Turintiems judamojo aparato sutrikimų, rekomenduojama rinktis individualias treniruotes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Renkantis sporto trenerį, visų pirma reikia atsižvelgti į jūsų tikslus, kokio rezultato siekiate. Tuomet vertėtų pasidomėti trenerio išsilavinimu, patirtimi, kokioje srityje jis specializuojasi. Deja, ne visada galime žinoti ar treneris tik deklaruoja, ar iš tikrųjų turi pakankamai kompetencijos.

Prieš pasirinkdami trenerį, asmeniškai pabendraukite su juo, pasikalbėkite apie bendrus tikslus. Stebėkite ar treneris duoda tik sausą vadovėliuose esančią informaciją ar gali argumentuoti ir pagrįsti vieno ar kito pratimo naudą. Ar jums sudarė individualią programą, pritaikyta tik jums, ar atliko reikiamus testus. Atkreipkite dėmesį ar stebi jūsų progresą, ar pasiteirauja kaip jums sekasi. Galų gale ar treniruotės metu netvarko kitų reikalų: nekalba telefonu ar nekonsultuoja dar kelių klientų tuo pačiu metu.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų