• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Net ir smukus grybų eksporto apimtims, Lietuvos grybų perdirbėjai sako išgyvensiantys, nors pripažįsta, kad konkuruoti Europos rinkose nelengva.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje perdirbėjai superka tik apie penktadalį šviežių grybų, kitą žaliavą įsiveža iš kaimyninių šalių, kurios ir yra pagrindinės mūsų šalies konkurentės Europos rinkose.

REKLAMA

„Labai aktyviai veikia ir šiame versle dominuoja Baltarusija, Rusija, Lenkija, Balkanų šalys – Bulgarija, Rumunija. Tradiciškai voveraitės yra populiariausios europiečiams. Jie sužavėti jų švara, kokybe“, – teigė grybų perdirbimo įmonės direktorius Rimantas Juškevičius.

„Lietuviški grybai nuo užsienietiškų daug kuo skiriasi: ir skoniu, ir išvaizda, ir dydžiu. Lietuvišką produkciją galima įvertinti 10 balų iš 10, nes lietuviai viską gerai paruošia“, – kalbėjo grybų perdirbimo įmonės padalinio vadovas Juozas Česnulevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Sunkmečiu sumažėjo eksportas, tačiau grybininkai sako išgyvensiantys, nes kartu krito ir grybų supirkimo kainos užsienyje. Be to, gajos šimtmetį gyvuojančios grybavimo tradicijos Dzūkijoje. Kol kas   perdirbimo įmonių sandėliai lūžta tik nuo voveraičių, tačiau šiemet lenkai jau patys trūkstant baravykų ieško jų pas Lietuvos perdirbėjus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Švieži grybai kol kas nepaklausūs mūsų rinkoje,čia karaliauja džiovinti baravykai. O konservuoti grybai senosios Europos rinkose ne itin patrauklūs.

„Labai didelė rinkos dalis užsienyje yra perpildyta šiais produktais.Labai daug Europos rinkoje kinų produkcijos. Mūsų produktai, be abejo, žavi, tačiau ne visiems yra prieinama kaina“, – sakė R. Juškevičius.

REKLAMA

Grybų supirkėjai sako pastebėję, kad šiemet daugiau parduodančių grybų nei pernai.

„Maždaug prieš mėnesį esame nupirkę apie 400 kilogramų voveraičių, tai buvo išties daug. Dabar superkame mažiau, nes ruduo, šaltos naktys, nepalankus oras. O kainas nustatom ne mes, bet jos priklauso nuo to, kiek miške yra grybų, kokia jų kokybė“, – teigė grybų supirkėjas Andrius Jakimonis.

Už kilogramą nedidelių baravykų šiuo metu   mokama 10–14 litų, už didelių sukirmijusių – 3 litų, voveraičių kilogramas kainuoja 8 litus.Tuo metu pakelėse parduodamų grybų kaina šoktelėjusi dvigubai nei supirkimo punktuose.

Rūta Lankininkaitė

LTV „Šiandien“


 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų