REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kad užtikrintų sprendimų vykdymo efektyvumą ir pragyvenimo šaltinį antstoliams, valstybė jau daugiau nei metus privačiai dirbantiems skolų išieškotojams suteikė tokius įgaliojimus, kurie atsitiktiniams administracinės teisės pažeidėjams atrodo neteisingi ir nelogiški. O jei dar menkai apie tuos įgaliojimus išmano - žmogeliai tariasi tapę vos ne "plėšrūnų" auka. Jie piktinasi, kad antstoliai, kartais net piršto nepajudinę, iš jų sąžiningai ir sunkiai uždirbtų pinigų pelnosi turtus.

REKLAMA
REKLAMA

Pamiršo laiku sumokėti

Rimas Drabulis kelių policininkų už eismo taisyklių pažeidimą buvo nubaustas 100 litų bauda. Turėjo ją, kaip nustatyta Administracinių teisės pažeidimų kodekse, susimokėti per 15 dienų. Deja, primiršo žmogus nelemtą baudą - kai atsiminė ir susimokėjo, terminas jau kelios dienos buvo pasibaigęs. Nunešė kvituką į policiją. Čia sužinojo, kad pavėlavo - vykdomasis raštas dėl baudos išieškojimo perduotas antstoliui.

REKLAMA

Neliko nieko kita, kaip su sumokėtos baudos kvituku skubėti pas antstolį. Nunešė, parodė. Paaiškėjo, kad duomenys kompiuteryje dar net nebuvo užregistruoti, policijos raštas tebegulėjo aplanke. "Antstolis prisegė mano kvitą prie dokumentų ir pasakė, jog man pasisekė, kad neužregistruota, antraip būtų tekę mokėti 35 litus. Dabar, sakė, nieko mokėti nereikės."

Nereikia - tai nereikia. Manė R. Drabulis, kad gali šią istoriją pamiršti. Tačiau taip neatsitiko.

REKLAMA
REKLAMA

Įstatymas leidžia

Po kelių mėnesių R. Drabuliui į namus atėjo laiškas. Jame antstolis įspėjo, kad vyriškis turi sumokėti baudos išieškojimo išlaidas. Paskambinęs antstoliui nustebęs žmogus priminė, kaip viskas buvo, tačiau jam buvę atsakyta: įstatymas leidžia išieškoti "išlaidas" net jei darbo padaryta nebuvo.

R. Drabuliui nesumokėjus už neatliktą darbą, antstolis kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės teismą. Šis priėmė nutartį - patenkinti antstolio pareiškimą dėl pinigų išieškojimo ir priteisė iš R. Drabulio 156,40 lito vykdymo išlaidų. Iš jų - 100 litų antstolio atlyginimui už "darbą", 30 litų bylos administravimo išlaidų, PVM mokestis ir 3 litai pašto išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Drabulis susimokėjo priteistus pinigus - dėl šventos ramybės, t.y. teismo nutarties aukštesnei instancijai neapskundė.

Rėmėsi Sprendimų vykdymo instrukcija

Antstolis, kreipęsis į teismą dėl vykdymo išlaidų apmokėjimo, ir teisėjas, priėmęs jam palankią nutartį, rėmėsi 2002 metų gruodžio 31 dieną teisingumo ministro patvirtinta Sprendimų vykdymo instrukcija. Šios instrukcijos 89 punktas numatė: kai skolininkas susimoka baudą pasibaigus antstolio raginime nustatytam terminui, o jeigu raginimas neturėjo būti siunčiamas - po to, kai vykdomasis dokumentas buvo priimtas vykdyti, iš skolininko išieškomos visos vykdymo išlaidos.

REKLAMA

Skolininkui R. Drabuliui raginimas neturėjo būti siunčiamas - 15 dienų terminas nurodytas Administracinių teisės pažeidimų kodekso 313 straipsnyje. Pasibaigus nurodytam sprendimo įvykdymo terminui, antstolis iš karto gali pradėti priverstinio vykdymo veiksmus - tai numatyta Civilinio proceso kodekso 661 straipsnyje.Poįstyminiai aktai neatitinka Konstituciją

Paprašytas pakomentuoti panašias teisines situacijas advokatas Osvaldas Martinkus sakė: "Teismas visada gali vadovautis teisingumo, sąžiningumo ir protingumo kriterijum. Jei antstolis iš tikrųjų nieko nėra daręs, negalima priteisti atlyginimą už orą."Tokie teisiniai kuriozai atsitinka todėl, kad, O. Martinkaus nuomone, mūsų įstatymai, instrukcijos, nutarimai dažnai prieštarauja Konstitucijai, jos pagrindinėms nuostatoms ir principams. "Todėl būna, kad mes akivaizdžiai matome, jog taip neturėtų būti, jog taip nesąžininga ir neprotinga, neatitinka Konstitucijos. Tačiau yra jos neatitinkantys poįstatyminiai aktai - ir atsiranda problemos".

REKLAMA

Tačiau, advokato nuomone, jei instrukcija nebus pakankamai griežta, bus sudaryta galimybė pažeidėjams piktnaudžiauti teise, antstoliai daugiau vargs, kol išieškos baudas. "Nuo žioplumo vaistų nėra", - pasakytų jis užmiršusiems savo priedermę pažeidėjams laiku atsiskaityti su valstybe.

Aprašytas atvejis, sakė advokatas, - vieni niekai, palyginti su tuo, kad kartais antstoliai paprašo sumokėti vykdymo išlaidų ne 100, o 50 tūkst. litų. Toks kliento skundas dabar guli ant advokato darbo stalo.

Turėjo pranešti darbovietei

Advokatas O. Martinkus piliečio R. Drabulio atvejyje įžvelgė kitą teisės pažeidimą: jei skolininkas dirba, nuobaudą paskyrusi institucija neturi teisės tą nuobaudą išieškoti iškart per antstolių kontorą. Prieš tai turi būti siunčiamas pranešimas į darbovietę. Tik tokiu atveju, jei darbovietė nesiima jokių išieškojimo veiksmų, galima kreiptis į antstolių kontorą. Tai esą reglamentuota Civilinio proceso kodekse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šio kodekso 652 straipsnis nurodo, kad antstolis, gavęs vykdyti nutarimą administracinių teisės pažeidimų bylose, pirmiausia turi pasidomėti, ar nutarimą priėmusi institucija pasiuntė nutarimą į skolininko darbovietę. Jei tai nebuvo padaryta - jis vykdomąjį dokumentą turi grąžinti.

R. Drabulis dirba. Baudą už kelių eismo taisyklių pažeidimą, padarytą darbinės komandiruotės metu, jis sumokėjo individualios įmonės vardu. Tačiau į kontorą joks raštas dėl skolos atsiųstas nebuvo.

Dirbantis žmogus, pataria advokatas, tokiu atveju gali kreiptis į teismą su pareiškimu, kad kreditorius, nesilaikydamas tvarkos, vykdomąjį raštą iškart pateikė antstoliui, nepranešęs į skolininko darbovietę.

REKLAMA

Kartais, apskundus antstolio veiksmą, - pasakoja advokatas, - praeina ir trijų mėnesių terminas, per kurį galima išieškoti baudą. Taigi maža pareigūnų klaida - ir skolininkas baudos mokėjimo apskritai gali išvengti.

Areštavo sąskaitąAdvokatas O. Martinkus ir pats buvo atsidūręs keblioje situacijoje, kurią sudarė antstolio neapdairumas. Įsipylęs degalinėje benzino, norėjo sumokėti kreditine kortele, tačiau kortelėje pinigų nebuvo. Laimė, kad turėjo grynųjų.Kad išsiaiškintų, kur dingo pinigai, jis nuvažiavo į banką. Čia paaiškėjo, jog antstolio prašymu buvo areštuota visa sąskaita.

REKLAMA

"Prieš pusę metų buvau susimokėjęs 100 litų baudą. Antstoliui apie tai pranešiau. Tačiau šis neapsižiūrėjo ir apie tariamą skolą pranešė bankui. Bankas neįsigilino, kokia suma turi būti areštuota, arba antstolis tos sumos tiesiog nenurodė, - ir buvo užblokuota visa sąskaita", - pasakojo O. Martinkus.

Geriau - kyšis policininkui

Deja, neretai nepatogumų patiria ir kelių eismo taisyklių pažeidėjai, kurie baudą sumoka per nustatytą terminą, bet kvituko Eismo priežiūros tarnybai nepristato.

22 metų Mantas po gruodžio 20 dienos straipsnio "Antstolių uolumas skolininkais verčia niekuo dėtus piliečius" "Vakarų ekspreso" interneto svetainėje parašė: "Buvau baustas už kelių eismo taisyklių pažeidimą. Tvarkingai susimokėjau ir pamiršau. Po pusės metų atėjo antstolių raštas, kad turiu susimokėti baudą - 50 Lt ir dar 130 už jos išieškojimą. Taigi, be sumokėtų 50, dar 180 - iš viso 230! Ir visa tai tik dėl to, kad turėjau sumokėtos baudos kvitą dar ir į policiją pristatyti. Kitaip, pasirodo, šiame komunikacijų amžiuje neįmanoma nustatyti, ar sumokėjau, ar ne, nors mokant buvo įvestas ir asmens kodas, ir t.t. Visa laimė, tą kvitą atsitiktinai išsaugojau. Po ilgų ginčų vis tiek turėjau sumokėti 36 Lt už kažkokius administracinius dalykus. Taigi vietoj 50 Lt baudos iš viso sumokėjau 86 Lt. Plius sugaišau laiką, susigadinau nuotaiką, susikompromitavau artimų žmonių akyse. Kitąsyk tikrai mokėsiu geriau jau kyšį policininkui ir nebus jokių problemų."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skolininkų našta palengvinta

Šių metų vasario 10 dieną Lietuvos Respublikos teisingumo ministro įsakymu buvo pakeisti kai kurie iki tol galioję Sprendimų vykdymo instrukcijos punktai. Jie skolininkams jau palankesni.

Štai pakeistas 18 punktas dabar byloja: priėmęs vykdyti vykdomąjį dokumentą dėl administracinio teisės pažeidimo byloje paskirtos baudos išieškojimo, jeigu baudos suma neviršija 200 litų, antstolis, prieš taikydamas priverstines vykdymo priemones, skolininkui siunčia siūlymą per nustatytą terminą sumokėti baudą ir vykdymo išlaidas. Anksčiau joks raštas nebuvo siunčiamas.

REKLAMA

Po šio pakeitimo skolininkams, kurie antstolio raginimu įvykdys jo reikalavimus, išlaidų našta palengvės - teks sumokėti bylos administravimo mokestį, faktines išlaidas ir tik pusę anstoliui priklausančio atlyginimo. Raginimo laiku neįvykdžius išlaidų bus daugiau, nes priklausys mokėti visą atlyginimą, kuris dabar, išieškant baudas iki 200 litų, siekia 100 Lt.

Jei sunku susigaudyti painioje įstatymų kalboje, lieka vienintelė puiki išeitis - nenusižengti įstatymams. Jei jau taip atsitiko - nepamirškite sumokėti baudą per nurodytą terminą. Jei manote, kad antstolio veiksmai neteisėti, - apskųskite juos.

REKLAMA

Sistema tiriama

Pripažinę, kad privatūs antstoliai dirba kur kas efektyviau nei prieš tai veikusi valstybės išlaikoma sistema, negalime nepastebėti ir jų klaidų. Matyt, ne be priežasties antstoliai tapo bene labiausiai koneveikiama profesija.

Galbūt painiavos neliks, kai bus baigtas reformuotos antstolių sistemos tyrimas, kurį teisingumo ministro iniciatyva atlieka Teisės instituto mokslininkų ir praktikų grupė.

“Vakarų ekspresas’ (http://www.vakaru-ekspresas.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų