REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip moko sena patarlė, verčiau jau niekada neužsiimk verslu su savo šeimos nariais. Kuomet priešiški asmeniniai jausmai įsibrauna į verslo sritį, atskirti asmeniškumus nuo verslo reikalų dažniausiai tampa itin sudėtinga. Ką jau bekalbėti, jei verslu užsiima tos pačios šeimos nariai – nesantaika gali tapti tiesiog nesuvaldoma.

REKLAMA
REKLAMA

Internetinis puslapis „Cnbc.com“ pateikia keletą žymiausių pastarojo šimtmečio šeimos verslo istorijų, kurias lydėjo nuolatiniai šeimos narių nesutarimai ir nesantaika. Nuo visiško tarpusavio santykių nutraukimo iki naujų bandymų užmegzti bendradarbiavimą – visa tai charakterizuoja daugelį šių istorijų. Supažindiname su jomis ir jus:

REKLAMA

1. Puma ir Adidas

Broliai Adolfas ir Rudolfas Dassleriai (cnbc.com nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

(Puma generalinis direktorius JochenAS Seitzas ir „Adidas“  generalinis direktorius Herbertas Haineris (cnbc.com nuotr.) )

Broliai Adolfas ir Rudolfas Dassleriai savo nuosavą verslą pradėjo 1924 metais. Tuomet vaikinai Herzogenauracho mieste (Vokietija) įkūrė batus gaminančią kompaniją. Bet greitai paaiškėjo, jog brolių požiūriai ir charakterio savybės yra tiesiog nesuderinami. Antrojo Pasaulinio karo metu įtampa tarp verslo partnerių pasiekė aukščiausią tašką.

REKLAMA
REKLAMA

Rudolfas buvo išsiųstas į frontą, o vėliau buvo sulaikytas JAV karinių pajėgų ir įkalintas kalėjime. Ten Rudolfas praleido vienerius metus, o dėl savo nelaisvės labiausiai kaltino brolį, neva specialiai suorganizavusį jo įkalinimą. Brolių keliai galutinai išsiskyrė 1948 metais. Tais metais Rudolfas Dassleris įkūrė savo kompaniją, kuri vėliau tapo žinoma „Pumos“ vardu. Po metų jo brolis Adolfas užregistravo kompaniją „Adidas“. Nuožmi brolių konkurencija suskaldė netgi Herzogenauracho miestelio bendruomenę – tiek „Adidas“, tiek „Puma“ šioje gyvenvietėje turi savo gamyklas, įsikūrusias priešingose upės pakrantėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2. Larry ir Jimmy Flyntai

Broliai Larry ir Jimmy Flyntai (cnbc.com nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Broliai Larry ir Jimmy Flyntai (cnbc.com nuotr.)

Šių metų sausį broliai Larry ir Jimmy dalyvavo JAV Ohajo valstijos apygardos teisme, kuriame buvo sprendžiamas kompanijos „Hustler“ likimas. Anot Jimmy, jis į „Hustler“ kompaniją turi lygiai tokias pačias teises kaip ir jo kiek garsesnis brolis Larry.

Nesantaika tarp brolių paaštrėjo prieš kelerius metus. Tuomet Larry iš kompanijos išmetė du savo brolio sūnus ir pamėgino iš verslo pašalinti ir patį Jimmy, tuomet valdžiusį kompanijos parduotuvę Cincinatyje. Jimmy į tai atsakė teisminiu ieškiniu – vyriškis teigė, kad jis yra lygiavertis brolio verslo partneris, tad jam turėtų priklausyti ir pusė „Hustler“ turto. Visgi paties Larry teigimu, jo brolis tebuvo paprasčiausias samdomas darbuotojas, be to, dar ir ne pačios aukščiausios kvalifikacijos.

REKLAMA

3. Mukeshas ir Anilas Ambaniai

Mukeshas ir Anilas Ambaniai (cnbc.com nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Mukeshas ir Anilas Ambaniai (cnbc.com nuotr.)

Turtingiausi pasaulio broliai savo nesutarimus bent laikinai pabaigė 2010 metais, pasirašydami jų kompanijų veiklą įpareigojančius konkurencinės veiklos susitarimus. Milijardieriai iš Indijos sutarė nesikišti į vienas kito kompanijų veiklos sritis. Anksčiau tai tapdavo nuolatinės brolių priešpriešos priežastimi.

Mukeshas valdo kompaniją „Reliance Industries“, o jo broliui priklauso kompanija „Anil Dhirubhai Ambani Group“. Po to, kai broliai pasidalino savo tėvo verslą, tarp jų kaip mat prasidėjo arši konkurencinė kova energetikos sektoriuje. Galiausiai nesutarimai net neleido įgyvendinti šiaurinėje Indijoje planuotos atominės elektrinės projekto. Anilo Ambanio kompanijos „Reliance Communications“ pastangos susijungti su Pietų Afrikos kompanija „MTN Group“ buvo sužlugdytos po to, kai jo brolis Mukeshas pareiškė turįs pirmumo teises valdyti „Reliance Communications“ akcijų paketą.

REKLAMA

4. Gucci šeima

Gucci šeima (cnbc.com nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Gucci šeima (cnbc.com nuotr.)

Nors Gucci šeima savo odos dirbiniais buvo pagarsėjusi dar XV amžiuje, bet garsusis mados prekės ženklas „Gucci“ buvo sukurtas tik 1906 metais, Florencijos gyventojo Guccio Gucci iniciatyva. Jo sūnūs Aldo ir Rodolfo vėliau perėmė tėvo verslą ir greitai jį pavertė itin pelningu. Bet tuo pat metu prasidėjo ir skandalingos tarpusavio nesutarimų istorijos ir vidinės rietenos.

Paolo Gucci į teismą buvo padavęs savo tėvą Aldo, kitus giminaičius, valdančius „Gucci“ prekės ženklą, ir galiausiai pačią kompaniją. Teisminiai ieškiniai buvo iškelti ir paties Paolo atžvilgiu, daugiausiai dėl to, jog dizaineris Paolo negalėtų įkurti savo nuosavos drabužių kompanijos, besivadinančios tuo pačiu „Gucci“ vardu. Visgi Paolo teisinės pretenzijos buvo atmestos. Tarpusavio nesutarimų išvarginta ir savo mados imperijos nebesugebanti pasidalinti Gucci šeima galiausiai pardavė beveik pusę kompanijos „Guccio Gucci S.p.A.“ akcijų vienai Viduriniųjų Rytų įmonei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Harrisonas ir Wallace'as McCainai

Harrisonas ir Wallace'as McCainai (cnbc.com nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Harrisonas ir Wallace'as McCainai (cnbc.com nuotr.)

1957 metais broliai Harrisonas ir Wallace'as McCainai įkūrė kompaniją „McCain Foods“. Broliai savo gimtajame Florencevillyje (Kanada) atidarė bulvytes fri gaminantį fabriką. Visai greitai brolių kompanija tapo stambiausia šaldytas bulvytes fri gaminančia įmone pasaulyje.

Broliai 37 metus sėkmingai darbavosi kartu, bet 1993 metais reikalai netikėtai pašlijo. Tuomet Wallace'as nusprendė į kompanijos „McCain U.S.A. Inc.“ vadovo postą paskirti savo sūnų Michaelą. Nepaisant to, jog Wallace'o brolis Harrisonas tam prieštaravo, paskyrimas buvo padarytas, tad jau visai netrukus Wallace'as buvo išvytas iš kompanijos „McCain Foods“. Visgi Wallace'as įkūrė naują kompaniją „Maple Leaf Foods“, į kurią persikėlė ir nemažai buvusių „McCain Foods“ darbuotojų. Dabar „Maple Leaf Foods“ yra viena didžiausių maisto produktų gamintojų Kanadoje.

Antrąją šio straipsnio dalį „Balsas.lt“ kviečia skaityti rytoj.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų