REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Du mėnesiai. Praktiškai po tiek laiko gerbėjai vėl galės žiūrėti aukščiausio lygio futbolą. Pirmieji sezoną Europoje iš stipriausių lygų atnaujins vokiečiai, pirmosios ir antrosios „Bundesliga“ kovos startuos jau šeštadienį.

Du mėnesiai. Praktiškai po tiek laiko gerbėjai vėl galės žiūrėti aukščiausio lygio futbolą. Pirmieji sezoną Europoje iš stipriausių lygų atnaujins vokiečiai, pirmosios ir antrosios „Bundesliga“ kovos startuos jau šeštadienį.

REKLAMA

Rungtynės, žinoma, vyks be žiūrovų. Stadione galės būti ne daugiau 300 žmonių. Tai yra žaidėjai, personalas, medikai, kai kurie žiniasklaidos atstovai ar stadiono darbuotojai, transliacijos komanda, teisėjai.

Anot Vokietijos futbolo federacijos, bus imtasi ypač didelių priemonių užtikrinti futbolininkų ir visų žmonių sveikatą. Patalpos bus dezinfekuojamos, žaidėjai negalės švęsti įvarčių kaip įprastai, nespaus vienas kitam rankų, bus neleidžiama net spjaudytis, startinės sudėtys taip pat nepozuos nuotraukai prieš mačą.

Sąrašas reikalavimų tęsiasi ir tokiais punktais, kaip dušas po rungtynių tik namie arba komandos viešbučiuose, jokių interviu po susitikimų, patys žaidėjai turės skalbti savo sportines aprangas. Futbolininkai, sėdėdami ant atsarginių suolelio, irgi turės laikytis atstumo. Šalia aikštės esantis treneris turės dėvėti apsauginę kaukę, ją galės nusiimti tik atvejais, kai norės perduoti instrukcijas aikštėje esantiems futbolininkams.

REKLAMA
REKLAMA

Futbolininkai ir personalas bus testuojami dukart – dieną prieš mačą ir dar po trijų-keturių dienų savaitės eigoje. Komandos pasiruošimą pradėjo dar gegužės 8-ąją. Praktiškai visos surengė intensyvias savaitės trukmės treniruočių stovyklą klubo bazėje. Ten vyko ir kursai, per kuriuos personalas ir žaidėjai buvo informuoti, kaip turi elgtis prieš rungtynes, jų metu ir po jų, kad būti išlaikomos distancijos ir laikomasi visų įmanomų saugumo reikalavimų.

REKLAMA

Vis dėlto praktiškai visos suinteresuotos pusės sutaria, kad situacija tikrai pareikalaus iššūkių. Patys futbolininkai ir treneriai kaip bene svarbiausią efektą išskiria žaidėjų sportinę formą. Du mėnesiai karantine, treniruotės tik namų sąlygomis, o dabar aukščiausio lygio mačai stadione.

„Tai yra ilgas laiko tarpas, per kurį visų pirma nukrenta aerobinis ir jėgos komponentas. Tinkamai palaikant šiuos aspektus, galime palaikyti tinkamą fizinę formą. Bet tai nėra tas pats kaip žaisti futbolą aikštėje. Futbolas labai dinamiška, nenuspėjama sporto šaka, reikalaujanti skirtingų sprogstamų judesių su ir be kamuolio, o atsistatymui tarp judesių atitenka ne vienodas laiko intervalas“, – apie iššūkius kalbėjo fizinio rengimo treneris Marius Čeliauskas, šiuo metu dirbantis Lietuvos futbolo rinktinės trenerių štabe.

REKLAMA
REKLAMA

Traumų rizika didėja, svarbu įvertinti žaidėjų pasirengimą

Nors pati „Bundesliga“ ir kitos Europos futbolo lygos dėliodamos sezono planus išskiria didelį reikalavimų sąrašą, futbolininkų fizinis pasirengimas yra minimas kiek rečiau, nors tai itin svarbi detalė. Aukščiausio lygio atletai, kad ir kokie profesionalai būtų, namų sąlygomis veikiausiai nesitreniravo taip uoliai. Arba bent jau ne visi iš jų. Anot, M. Čeliausko, labai svarbu iškart įvertinti kiekvieno žaidėjo dabartinį fizinį stovį.

„Neišsiaiškinti kiekvieno žaidėjo individualaus fizinio stovio, taip nežinant nuo kurio pasirengimo laiptelio reikėtų pradėti-tęsti pasirengimą, – apie galimas klaidas sakė pašnekovas. – Kita klaida būtų sugrįžus iš karto pradėti nuo per didelių fizinių krūvių, tokių kokiems jų organizmas nėra pasiruošęs. Tokiu atveju turėtume daug traumų, bei nusodintume kūną taip, jog reikėtų dar vieno karantino, kad atsistatyti...“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visų pirma reikia atlikti testavimus, kad suprasti kokiame fiziniame stovyje žaidėjas sugrįžo. Turint šią informaciją pagal poreikį kelti aerobinį pasirengimą, nuosekliai kelti jėgą, palaipsniui integruoti sprogstančius judesius (tokius kaip krypties keitimas, pagreitėjimai ir sulėtėjimai, šuoliai ir nusileidimai). Vieniems žaidėjams labiau reikės vieno aspekto – kitiem kito, dėl to ir būtinas testavimas, bei individualizuotas požiūris. Ir čia kalba tik apie fizinį rengimą, kita visa pusė yra futbolo, kuri nukentėjo daugiau. Tam reikia parinkti teisingus pratimus, dozavimą, bei poilsio intervalus“, – kalbėjo fizinio rengimo treneris.

REKLAMA

Aukščiausio lygio futbolo žaidėjai nežaidė du mėnesius. Kai kurie jau tada, kovo viduryje, buvo pasiekę ar  buvo bent jau arti savo fizinių kondicijų piko. Dabar štai tokia ilga pauzė ir, pagal išankstinį planą, pavyzdžiui „Bundesliga“ likusius devynis turus planuoja užbaigti maždaug per šešias savaites. Paklaustas, ar tokia įdomi skalė didina traumų riziką, M. Čeliauskas sutiko.

„Padidėja, ypač jei yra parenkamas neadekvatus krūvis žaidėjo esamam pasirengimui. Taip pat padidės ir dėl to, jog laiko pasirengimui iki pirmų rungtynių neužteks. Net jeigu ir fizinis stovis sugrįš į norimą lygį, žaidybinė apimtis ir forma gali sugrįžti tik žaidžiant futbolą ir dalyvaujant rungtynėse po 90 minučių. Todėl reikės laiko įsivažiuoti. Kitas aspektas, kuris gali turėti neigiamų pasekmių traumoms yra rungtynių skaičius, kuris daugelyje lygų nepasikeis, tačiau laikas per kurį komandos turės sužaisti bus trumpas. Reikės rungtyniauti kas 3-4 dienas. Dėl to matome diskusijas ir sprendimus,  jog reikėtų dauginti keitimų skaičių iki 5 ar netgi trumpinti rungtynių laiką.“

REKLAMA

Čempionato favoritai išlieka tie patys

Nepaisant visų esančių problemų, nerimo, kaip reikalavimus pavyks įgyvendinti praktikoje, vokiečiai pirmieji Europoje tęs savo čempionatą. Kai kurios šalys tą ruošiasi daryti birželį, vienos jau žino tikslias datas, kitos gi dar tik planuoja. Lietuvos A lygos čempionatas taip pat turėtų grįžti kelių savaičių bėgyje.

„Bayern“ visada buvo dominuojanti jėga Vokietijoje, jie šiuo metu ir yra lyderiai ir tai vargu ar pasikeis, sako komentatorius ir futbolo ekspertas Nerijus Kesminas.

„Vertinant pajėgumą komandos tai niekas neabejoja, kad „Bayern“  yra stipriausi ir turėtų būti pirmi, –  kalbėdamas su tv3.lt sakė N. Kesminas. – Bet  daug kas gali paaiškėti po pirmos savaitės, gal pažers kas staigmenų, gal iš ritmo kažkas išsimušė po tokios ilgos pertraukos ar panašiai. Tikrai bus įdomu stebėti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aukščiausias „Bundesliga“ čempionatas kovo viduryje buvo sustabdytas sužaidus 25 turus, vadinasi iki pirmenybių pabaigos lieka dar devyni turai. Turnyrinės lentelės lyderis yra „Bayern“ klubas, nuo jo keturiais taškais atsilieka Dortmundo „Borussia“. Vos tašku nuo „Borussia“ atsilieka „Leipzig“, „Gladbach“ ir Leverkuzeno „Bayer“ komandos taip pat šalia.

„Jei vertinant šiaip, tai ant stalo yra dar 27 taškai, kas yra daug ir tas atotrūkis vos keturi taškai dabar. Vis dėlto, jei kažkokių didesnių permainų iškart nebus tai sunku tikėtis, kad kažkas „Bayern“ pavys ir aplenks. Jie juk anksčiau sezonuose, pavyzdžiui, atsilikdavo septyniais ar aštuoniais taškais nuo pirmaujančio klubo, o galiausiai laimėdavo čempionatus, o dabar po pertraukos jie išeina su pliusu. Tai yra didelis koziris jiems.“

REKLAMA

„Konkurencija apskritai didelė, abi „borusijos“ („Borussia“ ir „Gladbach“,- aut. pat.),„Bayer“, „Leizpig“, tikrai geros komandos ir jos gali kabintis. Bet viskas logiškai turėtų vesti į gerą kovą dėl visur tik ne kovoje dėl pirmos vietos. Aišku, jei viskas būtų pagal logiką futbole jis būtų neįdomus, tuo jis ir žavus, kad stebina kartais. Bet stebint visą situaciją jie („Bayern“,- aut. pat.) yra ryškūs favoritai“, – situaciją dėstė N. Kesminas.

„Bundesliga“ čempionate šeštadienį įvyks šeši mačai, dar ketverios rungtynės bus sužaistos „Bundesliga 2“ pirmenybėse. Likusieji 26 turo susitikimai vyks sekmadienį ir dar pirmadienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų