REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujausias Lauros P. Naumann iš Kalifornijos universiteto Berklyje vykdytas tyrimas, kaip ir kiti tyrimai, išspausdinti „Personality and Social Psychology Bulletin“ (liet. „Asmenybės ir socialinės psichologijos biuletenis“) nustatė, kad savanoriai dalyviai galėjo tiksliai nustatyti nepažįstamo žmogaus būdo bruožus pažiūrėję į jų nuotraukas.

REKLAMA
REKLAMA

Paaiškėjo, kad iš fizinės išvaizdos galima pakankamai tiksliai įvertinti tokius veiksnius kaip žmogaus savigarba, ekstraversijos ar religingumo lygį. Tyrėjai paprašė dalyvių iš dviejų viso kūno nuotraukų (vieną pateikė tyrimo autoriai, kitą ― pats objektas) apibūdinti nepažįstamų žmonių asmenybes.

REKLAMA

Vėliau jų vertinimai buvo palyginami su pačių nuotraukose nufotografuotų asmenų ir jų pažįstamų vertinimais. Tyrimas nustatė, kad tiek pirmoje, tiek antroje nuotraukoje užfiksuota poza išdavė daug informacijos apie žmogaus charakterį. Tiesa, spontaniškas kadras padėjo geriau suprasti ir įvertinti tokias savybes kaip sukalbamumas, emocinis stabilumas, atvirumas, simpatiškumas ir vienišumas.

Autoriai taip pakomentavo šiuos rezultatus: „Kaip ir manėme, fizinė išvaizda yra tarsi informacijos kanalas, per kurį vertinama žmogaus asmenybė. Pasitelkus viso kūno fotografijas buvo vertinamas įvairūs bruožai, taip nustatėme vertinimo tikslumo aspektus, kurie anksčiau buvo nepastabėti, ir priėjome išvadą, kad fizinė išvaizda, vertinant asmenybę, yra svarbesnė nei buvo manyta anksčiau“. O štai Konektikuto universiteto tyrimas, pateiktas žurnale „Sex Roles“ (liet. „Lyčių vaidmenys“) tyrė , kaip seksistinio elgesio, nukreipto į kitą moterį, stebėjimas veikia moteris ― tiek individualiai, tiek ir kaip grupę.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai Stephenie Chaudoir amd Diane Quinn paprašė 111 studenčių pažiūrėti vaizdo įrašą i įsivaizduoti, kad stebi jame užfiksuotą incidentą. Įraše nufilmuotas vyras arba mesdavo užgaulią seksistinę frazę („Ei, Kele, su tais marškinėliais tavo papai atrodo puikiai!“) arba pasisveikindavo neutraliai („Labas, Kele, kaip einasi?“). Dalyvės tada buvo paprašytos įvertinti savo reakcijas. Tyrimas nustatė, kad moterys dažniausiai suvokdavo save ne kaip individualias asmenybes, o susitapatindavosi su savo lyties atstovėmis, jausdavo kylantį pyktį vyrams apskritai ir norėdavo jiems atsiteisti. Tyrėjai reziumavo:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Moterys reaguoja, nes dažnai tampa stereotipų aukomis ir kenčia tiesiogines neigiamas to pasekmes bei, kai parodo šis darbas, taip pat ir netiesiogines, stebėdamos tokį elgesį su kitomis moterimis. Tačiau seksizmas kenkia ne tik moterims. Kai vienišo vyro stereotipinis elgesys susiejamas su jo lyties tapatybe, tai daro įtaką moterų požiūriui ir reakciją į vyrus apskritai“.

Antrosios pusės beieškant

Tyrimas, išspausdintas 2007 m. „Nacionalinės mokslo akademijos darbuose“ (angl. „Proceedings of the National Academy of Sciences“), tyrė kognityvinius procesus, vykstančius, kai žmogus renkasi draugą, ir nustatė, kad vyrams grožis vis dar yra pirmaeilis kriterijus, o štai moterų kriterijai sudėtingesni ― jos didelę reikšmę vis dar teikia saugumui ir įsipareigojimui.

REKLAMA

Peteris Toddas, vienas iš pagrindinių Indianos universiteto autorių ir kognityvinių mokslų atstovas paaiškino: „Pagal evoliucijos teorijas, įsigalėjusias psichologijoje, vyrai ir moterys turėtų tarsi iškeisti vienas su kitu skirtingus savo bruožus. Tuo galima įsitikinti, atkreipus dėmesį į tai, kaip žmones renkasi antrąsias puses. Taip antrąsias puses rinkdavęsi mūsų protėviai ― moterys išmainydavo savo grožį į vertingesnius vyrus, o vyrai ieškodavo patrauklių moterų, sutinkančių tapti jų žmonomis ― turėdavo evoliucinį pranašumą susilaukti daugiau pilnaverčių palikuonių“.

REKLAMA

Remdamiesi greitų pasimatymų sesija Vokietijoje, tyrėjai lygino dalyvių įsivaizduojamas antrąsias puses su žmonėmis, kuriuos galiausiai pasirinkdavo. Jie paaiškino, kad šis populiarėjantis reiškinys leidžia dalyviams nueiti į 3-5 m. trunkančius „mini pasimatymus“ su ne daugiau kaip 30 žmonių, po kurių nurodydavo, su kuo iš jų norėtų vėl susitikti. Tyrime dalyvavo 46 suaugę asmenys, prieš tai užpildę įsivertinimo klausimynus bei nurodę evoliucijos prasme svarbias savo idealaus partnerio savybes, tokias kaip fizinis patrauklumas, finansinė padėtis ir perspektyvos, sveikata bei tai, kaip žmogus tvarkosi su tėvystės ar motinystės pareigomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paaiškėjo, kad dalyviai tvirtino trokštantys susirasti „žmogų, panašų į save pačius“ ― jiems tai buvo socialiai pagrįstas atsakymas. Tačiau realybėje vyrai rinkose fiziškai patrauklesnes moteris grupėje, o štai dalyves moteris traukė vyrai, demonstruojantys turtus, jų siekiai priklausydavo nuo to, kaip jos pačios vertindavo savo išorę.

Vidutinis dalyvis vyras norėjo dar kartą pamatyti pusę sutiktų moterų, tačiau moterys norėjo susitikti tik su trečdaliu vyrų. Nors tyrėjų visai nenustebino šie rezultatai, jų nuomone, tyrimas patvirtino, kad greitieji pasimatymai yra naudingas forumas, tarsi „mikrokosmosas, kur partnerio paieškos vyksta nuosekliai, daug greičiau ir labiau struktūrizuotai nei kasdienybėje“.

REKLAMA

Peteris Toddas priduria: „Greitieji pasimatymai leidžia apžvelgti daugybę sprendimų, kuruos žmonės priima ieškodami partnerio, ir surinkti šia informaciją per trumpą laiką. Ji apima tik pirmą ilgo partnerio paieškos proceso etapą, tačiau ši pirminė susidomėjimo išraiška turi lemiamą įtaką tolimesnei santykių kūrybai“.

Laukite tęsinio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų