REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos dailės muziejaus Šiuolaikinės dailės informacijos centras ir Tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos sekcija 2004 m. kovo 26 d. organizuoja tarpdisciplininį seminarą-diskusiją “Europos erdvė: naujausios žinios apie “genius loci”.

REKLAMA
REKLAMA

Rygoje nuo 1972 m. rengiama Baltijos šalių skulptūros kvadrienalė šiemet pirmą kartą pristatys naujos “Europos erdvės” aktualios kūrybos įvairovę (50 menininkų iš 24 valstybių). Lietuvai atstovaus Petras Mazūras, Mindaugas Navakas, Svajonė ir Pauliaus Stanikai.

REKLAMA

Penkiems renginio koorganizatoriams LDM Šiuolaikinės dailės informacijos centrui Vilniuje, Britų Tarybai Latvijoje, Keliaujančių parodų agentūrai “Riksutstallningar” Švedijoje, Estijos skulptūros sąjungai bei Suomijos skulptorių asociacijai pasiūlyta prieš parodą surengti seminarus, nagrinėjančius skirtingų tikrovių (divergent realities) klausimus.

Skulptūra, kaip viešųjų erdvių menas, atspindi istorinę, ideologinę, socialinę, ekonominę visuomenės raidą. Kodėl audringos cechinės diskusijos apie naujuosius Lietuvos paminklus nebuvo vaisingos? Gal atsakymas glūdi pasaulėžiūrų erdvėje? Kaip poindustrinėje informacinėje visuomenėje, besirūpinančioje rinkos ekonomikos plėtra, keičiasi požiūris į “genius loci”? Ar globalioje aplinkoje lieka erdvės lokaliems dalykams, bei suvokimui, “kad gera gimti mažame krašte, kur gamta yra žmogiška, lygiavertė žmogui, kur per šimtmečius tarpusavyje sugyveno įvairios kalbos ir įvairios religijos. Kalbu apie Lietuvą, mitų ir poezijos žemę” (iš 1980 m. Czeslawo Miloszo kalbos, gavus Nobelio literatūros premiją).

REKLAMA
REKLAMA

Aprėpdami platesnį istorinį kontekstą kvadrienalės organizatoriai prisimena ES pradžią, 1950 m. gegužės 9 d. Roberto Schumano deklaraciją apie bendrą anglies ir plieno gamybą, prasidedančia teiginiu, kad “taiką pasaulyje tegali garantuoti kūrybinės pastangos, nugalinčios gręsiančius pavojus”. Tais pačiais metais Lietuvoje lapkričio 11 d. LKP(b) CK ir LTSR MT Meno reikalų valdyba LTSR dailininkų sąjungoje surengė viešą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos pasmerkimą už formalizmą; buvo sunaikintas Antano Vivulskio Trijų kryžių paminklas Vilniuje, o Jungtinėse Amerikos Valstijose išleista nostalgiška Algimanto Mackaus lyrikos rinktinė “Elegijos”. Ką naujausių įžvalgų apie istorinių procesų cikliškumą bei patirtis kontekste liudija šios skirtingos tikrovės?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlomos temos:

- savosios žemės dvasia: galios šaltinis ir achilo kulnas;- centro ir periferijos ryšių dinamika bei problematika;- posūkis rinkos link;- romantizmo, modernizmo ir postmodernizmo meno procesų skirtumai ir bendrumai;- meno raiška ir politinių sistemų kaita;- alternatyvios ir fasadinės kultūros sklaidos ypatumai;- sovietų okupuotoje Lietuvoje likusių ir emigravusių menininkų gyvenimo bei kūrybos modeliai;- migracija, tranzito kultūra ir patirtys;- ginties ir atvirumo strategijos paskutinių dešimtmečių permainų akivaizdoje;- skulptūra viešoje erdvėje: paminklų griovimas ir statyba, skulptūrų parkų (Grūto, Europos centro ir kt.) genezė, konceptualūs skulptūriniai projektai mieste:- poindustrinis “genius loci”: savas kampas globaliame kaime.

REKLAMA

Kviečiame dalyvauti istorikus, dailėtyrininkus, dailės kritikus, filosofus, kultūrologus, menininkus, ekonomistus ir kitų sričių atstovus. Tikėdamiesi konstruktyvios diskusijos, prašome, kad pranešimai neviršytų 10 min. Moderatorius sudarys galimybes pasisakyti visiems seminaro dalyviams. Diskusijų medžiaga bus publikuota kartu su seminaro pranešimais leidinyje lietuvių ir anglų kalba. Ši medžiaga bus pristatyta ir specialiame interneto tinklapyje.

Pranešimo tezes (1 psl.) ir trumpą autoriaus biografiją prašome siųsti elektroniniu paštu [email protected] arba adresu: LDM Šiuolaikinės dailės informacijos centras, Didžioji g. 4, Vilnius, LT-01128, iki 2004 m. kovo 1 d.

Seminaro organizatorės - Elona Lubytė ir Rūta Mikšionienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų