• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švedija paskelbė, kad vienas iš pagrindinių jos pirmininkavimo prioritetų bus klimato išsaugojimas ir ekologija. Be to, šios sritys Europos Sąjungoje puoselėjamos jau eilę metų. Vis dėlto ne visuose pasaulio regionuose skiriamas pakankamas dėmesys ekologijai. Būtent todėl ES nuolat stiprina paramą šiems regionams ir deda pastangas apsaugoti unikalų paveldą.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš svarbių Europos ir pasaulio interesų yra Amazonės miškų išsaugojimas. Jiems išsaugoti reikėtų steigti tarptautinės partnerystės organizacijas įtraukiant į šią iniciatyvą viešąsias ir privačias įstaigas, nuolat atsižvelgiant į Brazilijos įstatymų ir valstybės suverenumo nustatytus apribojimus dėl šio pasaulio paveldo.

REKLAMA

Visuomenės nuomonei ir Brazilijos valdžios institucijoms šis klausimas yra ypač opus, tačiau dėl šiuo metu pasaulyje susidariusios padėties ir numatomo jo vystymosi Brazilijos ir Europos bendradarbiavimui tai yra būtinas prioritetas. Svarbu pabrėžti, kad oficialus dialogas buvo pradėtas prieš trejus metus – „ES ir Brazilijos dialogas dėl tvaraus vystymosi ir klimato kaitos“, tačiau iki šiol visa veikla apsiribojo susitikimais darbotvarkei sudaryti, kad abi šalys suformuluotų savo poziciją dėl retų medžių Amazonėje išsaugojimo.

REKLAMA
REKLAMA

Amazonijoje augalai auga keliais aukštais, arba ardais. Aukščiausiame arde kyšo šviesiamėgiai medžiai, kurių viršūnės nedaug iškilusios virš šakų. Jų lapai kieti ir standūs, lyg padengti vašku; silpnus ir gležnus lapus lengvai nuniokotų gausios liūtys bei vėjai, nudegintų aštrūs Saulės spinduliai. Žemesniuose arduose auga kiti medžiai, pakenčiantys šešėlių prietemą. Jų lapai jau gležnesni ir švelnesni. Tarp medžių gausiai išsiraizgiusios lianos.

Pastaruoju metu didėja ES indėlis ir į selvos išsaugojimą. Čia auga įvairiausių rūšių reti medžiai. Todėl ES numato ilgalaikę finansinę paramą Brazilijos vyriausybei, kurioje numatyta visa eilė projektų, padėsiančių išsaugoti retus Amazonės miškų medžius bei kitus augalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES stengiasi rūpintis įvairiomis nykstančių medžių rūšimis. Todėl ir į pačios ES priemones kovojant už nykstančių rūšių išsaugojimą taip pat verta atkreipti dėmesį. Visų pirma, Europos teisinė bazė jau keletą dešimtmečių akcentuoja tokios apsaugos būtinybę. Kad ir 1973 metų Konvencija dėl prekybos nykstančiomis rūšimis (CITES) labai svarbi kontroliuojant prekybą nykstančiomis medžių rūšimis.

Savaime suprantama, visos ES valstybės narės ir šalys kandidatės yra CITES narės. Šiuo metu CITES I ir II prieduose yra nurodyta 19 nykstančių medžių rūšių. Jų mediena ar gaminiai į ES gali būti importuojami tik gavus ES importo leidimą ir turint eksportuojančios šalies eksporto leidimą.

REKLAMA

Be to, Europos Komisija įsipareigoja skatinti nykstančių medžių rūšių tyrimus, siekiant užtikrinti jų įtraukimą į CITES I ir II priedus, tirti Konvencijos prieduose nurodytų medžių rūšių prekybos leidimų sistemos silpnąsias puses. Europa nuolat ragina ir trečiasias šalis tausojančiai naudoti CITES prieduose nurodytas rūšis, siekiant išvengti importo į ES apribojimų.

Taigi, nors visame pasaulyje dėl globalizacijos, socioekonominių ir kitų tendencijų nuolat kyla pavojus nykstančioms medžių rūšims, Europos Sąjunga siekia ne tik išsaugoti Europoje augančias retas rūšis, bet ir nuolat rūpinasi visame pasaulyje augančiais retais medžiais.

G. Dubonikas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų