REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
117
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Vos kiek atrišus rankas verslininkams ir leidus teikti daugiau paslaugų ir dirbti ne tik maisto prekių parduotuvėms, savaitgalį spėta užfiksuoti puokštę įvairiausių pažeidimų dėl neužtikrinamų saugumo reikalavimų. Specialistai sutinka, kad karantino švelninimas reikalingas, tačiau yra nuogąstaujančių, kad šiuo metu viskas tarsi palikta savieigai. O tai gali atsiliepti ir naujų susirgimų skaičiaus augimui. 

117

Vos kiek atrišus rankas verslininkams ir leidus teikti daugiau paslaugų ir dirbti ne tik maisto prekių parduotuvėms, savaitgalį spėta užfiksuoti puokštę įvairiausių pažeidimų dėl neužtikrinamų saugumo reikalavimų. Specialistai sutinka, kad karantino švelninimas reikalingas, tačiau yra nuogąstaujančių, kad šiuo metu viskas tarsi palikta savieigai. O tai gali atsiliepti ir naujų susirgimų skaičiaus augimui. 

REKLAMA

Paprašytas įvertinti dabartinę situaciją dėl COVID-19 plitimo suvaldymo šalyje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) epidemiologas Giedrus Vanagas sutiko, kad galima įžvelgti pozityvių ženklų, kurie rodytų, kad ji yra stabili.

Vis dėlto, jo manymu, tai toli gražu nereiškia, kad situaciją galėtume laikyti nepavojinga ir labiau atsipalaiduoti, kažkiek išeiti iš karantino.

REKLAMA
REKLAMA

Karantinas turėtų likti, aišku, galbūt būtų galima pagalvoti tam tikras veiklas, tam tikrus verslus, kur nėra rizikos, kad žmonės kartu dirbs didelėse grupėse, arba kur galima teikti pavienes, mažai laiko trunkančias paslaugas, galbūt apie tai būtų galima galvoti. Bet kaip dabar viskas yra daroma, sakyčiau, kad kiek trūksta planavimo tam atsivėrimui“, – pastebėjo jis.

REKLAMA

Siūlo leisti atsidaryti tik su leidimu

G. Vanago teigimu, dabar visgi situacija panaši lyg statytume arklį prieš vežimą ir stebėtume, kaip pavyks judėti.

„Gal tai daug kam nepatiks, bet tas atpalaidavimas galėtų būti labiau organizuotas, kad nebūtų taip – visiems leidžiame ir žiūrime, kas iš to gaunasi.

Matome, kad atsidaro tam tikros parduotuvės ir veiklos, bet nėra numatytos sąlygos, kuriomis jos galėtų atsidaryti“, – kalbėjo specialistas.

Pašnekovo manymu, kiekvienai įmonei turėtų būti pateikiamos sąlygos, tik kurias įgyvendinus būtų suteikiamas leidimas atsidaryti. 

REKLAMA
REKLAMA

„Neturėtų būti taip, kad tas leidžiama visiems, o tada jau tikrinama, ar tinkamai įgyvendinamos kažkurios priemonės ar nurodymai. Būtų logiška, kad kiekviena įmonė atskirai turėtų patvirtinti, jog sąlygas įgyvendino“, – dėstė jis.

Užsienyje pasitelkia programėles

Paklaustas, galbūt vertėtų vadovautis kitų šalių, kurios gerokai stipriau atlaisvina karantinus, patirtimi, G. Vanagas pabrėžė, kad labai sunku apsakyti, ką galima būtų pritaikyti Lietuvoje.

„Kai kur tie atsidarymo pavyzdžiai yra labai griežti. Pavyzdžiui, yra sukuriamos programėlės, kur kiekvienas asmuo, įėjęs į parduotuvę, nusiskanuoja brūkšninį kodą ar kažką panašaus ir taip yra identifikuojamas, kad buvo, išeidamas jis vėlgi padaro tą patį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad nustatytos ligos atveju galima labai greitai atsekti, kas galėjo su tuo asmeniu kontaktuoti ir panašiai. O pas mus nieko nėra – nei aiškių nurodymų, sąlygų, kurioms esant gali atsidaryti įmonės. Jos yra labai bendros“, – kalbėjo G. Vanagas.

Jis pabrėžė, kad taip pat nežinome, neidentifikuojame tų asmenų, kurie galėjo būti rizikos šaltinis kitiems. 

„Nesakau, kad labai blogai ką darome, gal mums pavyks ir išvengsime tų problemų. Bet panašu, kad viskas daugiau paliekama savieigai“, – neslėpė jis.

Savaitgalį neišvengta pažeidimų

Portalas primena, kad savaitgalį Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui patikrinus 791 prekybos ir paslaugų teikimo vietą 8 proc. jų buvo nustatyta įvairiausių pažeidimų.

REKLAMA

Dažniausi fiksuoti pažeidimai – prie įėjimo į prekybos vietą nėra informacijos apie tai, kad nerekomenduojama lankytis rizikos grupių asmenims, nepažymėti privalomi atstumai tarp eilėje stovinčių pirkėjų, į patalpas patenkama ne per tiesioginį įėjimą iš lauko, nematuojama darbuotojų kūno temperatūra atvykus į darbą.

Daugiausiai reikalavimų nesilaikančių paslaugų teikėjų nustatyta Vilniaus apskrityje – 41 proc. visų šioje apskrityje patikrintų paslaugų teikėjų, Alytaus apskrityje pažeidėjai sudarė 18 proc., Klaipėdos apskrityje – 16 proc., Kauno – 4 procentus.

„Vis dėlto galima vertinti, kad savaitgalis praėjo gana santūriai ir reikia tikėtis, kad kažkokių papildomų priemonių nereikės imtis“, – pirmadienį spaudos konferencijoje teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

Karantiną siūlys pratęsti

Praėjusį trečiadienį Vyriausybė patvirtino karantino švelninimo priemones. Karantino metu tebėra draudžiama parduotuvių, įskaitant parduotuvių, esančių prekybos ir (arba) pramogų centruose, turgaviečių ir kitų viešųjų prekybos vietų veikla.

Tačiau šis draudimas netaikomas parduotuvėms, kurios prekiauja maistu, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninėmis priemonėmis. Taip pat leidžiama prekiauti maistu turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose.

Leidžiama prekiauti augalais, skirtais sodinti, sėklomis, trąšomis, tačiau tik specialiai tam pritaikytose prekybos vietose.

Leidžiama internetinė prekyba, kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat leidžiama veikti parduotuvėms, į kurių patalpas patekti įrengtas atskiras tiesioginis įėjimas iš lauko pusės ir kurių patalpose ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas. Turi būti užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kv. m. vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau nei vienas pirkėjas.

Taip pat leidžiama teikti paslaugas stacionariose paslaugų teikimo vietose, jei būtinas ne ilgesnis nei 20 minučių kontaktas su paslaugų gavėju bei jei laikomasi būtinų apsaugos priemonių.

Šiuo metu karantinas galioja iki 27 d. 24 val., tačiau rytoj jį bus siūloma pratęsti dar dviem savaitėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų