• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva po Ignalinos atominės elektrinės (IAE) II bloko uždarymo galės pasigaminti ir importuoti  triskart daugiau elektros nei jai reikia.

REKLAMA
REKLAMA

Tai patvirtino Energetikos ministerijos sukurta darbo grupė dėl Lietuvos apsirūpinimo elektros energija po IAE uždarymo, analizuodama aplinkinių šalių ir Lietuvos elektros rinkas. Nors kitąmet Lietuvai reikės apie 9,1 teravatvalandžių (TWh) elektros energijos, pasiūlos potencialas – apie 27,5 TWh.

REKLAMA

Ekspertų teigimu, preliminarūs importuotojų pasiūlymai rodo, kad elektrą tiekiančios bendrovės labai palankiai sureagavo į žinią, kad nuo kitų metų Lietuva realiai pradės įgyvendinti elektros rinkos modelį.

Po 2010 metų sausio 1 d. elektros tiekimas iš ne Europos Sąjungos valstybių  (Baltarusija, Rusija, Ukraina) galėtų siekti iki 11 TWh, iš ES šalių (Skandinavija, Estija, Latvija) – iki 4,6 TWh. Lietuvos gamintojų potencialas siekia iki 8 TWh elektros energijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Preliminarūs pardavimų pasiūlymai iš kitų šalių rodo, kad elektrą į Lietuvos rinką tiekiančios bendrovės yra nusiteikusios aktyviai dalyvauti nuo kitų metų realiai pradėsiančioje veikti elektros rinkoje“, – sako minėtos darbo grupės narys, AB „Lietuvos energija“ Rinkos administravimo departamento vadovas Edvardas Važgėla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal Vyriausybės patvirtintą Elektros rinkos plėtros planą numatoma, kad kitąmet iki 3 TWh pagamins Lietuvos elektrinė Elektrėnuose, 0,35 TWh – atsinaujinantys šaltiniai (hidroelektrinės, vėjo jėgainės), iki 1,15 TWh – šalies šiluminės elektrinės, 1 TWh bus perkama pagal išankstinę sutartį su Estija. Tai reiškia, kad 5,5 TWh bus užtikrinta išankstinėmis sutartimis.  

REKLAMA

Likusi dalis – apie 35 proc. – elektros energijos bus perkama rinkos sąlygomis iš Estijos, Latvijos, Skandinavijos, Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos.   

Šiuo metu, pasak bendrovės, aktyviai dirbama įgyvendinant minėtą Elektros rinkos plėtros planą. Kaip numatyta, iki 2009 m. gruodžio 31 d. turi būti nustatytas elektros energijos rinkos priežiūros ir reguliavimo mechanizmas, o nuo kitų metų sausio 1 d. – įsigalioti pakeisti teisės aktai, reglamentuojantys elektros energijos importą.

Be to, Kauno HE ir Kruonio HAE bus atskirtos nuo bendrovės „Lietuvos energija“ ir taps valstybės įmonėmis. Taip pat bus atskirta perdavimo sistemos operatoriaus veikla nuo gamybos ir tiekimo ir taip užtikrintas perdavimo sistemos operatoriaus veiklos nepriklausomumas pagal Europos Sąjungos teisės aktus, reguliuojančius elektros energetikos sektoriaus veiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų