REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anna-Maija Heikkilä tyrinėjo, kaip naujosios technologijos ir bandos optimizavimo programos veikia pienininkystės ūkius. Mokslininkė išskyrė pora svarbių aspektų:

REKLAMA
REKLAMA

1) automatizuotos melžimo sistemos leidžia padidinti pienininkystės ūkių produktyvumą bei užtikrinti veiklos perspektyvas;

REKLAMA

2) sergančių karvių gydymas ūkiuose ne tik reikalingas, tačiau ir ekonomiškai naudingas.

Mokslininkė teigia, kad nepaisant bandos laikymo būdo (saitinio, besaičio, mišraus) ir melžimo sistemos, bandos didinimas priveda prie didesnio produktyvumo. Tačiau buvo nustatyta, kad netgi vienodai didinant bandas, produktyvumas greičiau ir labiau augo tuose ūkiuose, kuriuose robotizuotas melžimas.

„Tiesioginis poveikis buvo susijęs su technologiniais pokyčiais. Akcentuotina, jog technologijos gali išspręsti problemas, susijusias su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumu. Automatinis melžimas leidžia didinti bandas, taip gerinti našumą ne tik Suomijos, bet ir viso pasaulio pieno sektoriuose. Žinoma tai reikalauja labai daug investicijų“, – sakė A.M.Heikkilä.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkė nagrinėjo taktinius ir strateginius sprendimus, kuriuos turėtų daryti pieno ūkiai, siekdami išlikti ekonomiškai nepriklausomi ir konkurencingi. Vienas svarbiausių veiksnių, kad pieno ūkiai privalo valdyti savo bandą. Juk pieno ūkyje svarbiausia yra karvė, todėl A.M.Heikelä patarė naudoti seksuotą spermą, ultragarsą (juo nustatomas ankstyvas veršingumas, o po 70 dienų galima nustatyti lytį) ir riboti atsivestų veršiukų skaičių.

Ligotų karvių gydymas – ekonomiškai naudingas

Siekiant optimizuoti ūkio veiklą, karvių brokavimo sistema sveikoms ir sergančioms karvėms yra identiška. Atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad ekonomiškiau yra gydyti sergančias karves nei pakeisti jas pirmos laktacijos karvėmis. Akcentuotina, jog gydant karves labai svarbus laikas, labai daug laiko ir pajamų reikalaujantis gydymas tampa ne tik nenaudingas, tačiau ir nuostolingas. Atsižvelgiant į tai, karvių brokavimas tampa priimtinesnis sprendimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ūkininkai turi suvokti realius išlaidų skirtumus karves brokuojant ir jas gydant. O tai reikalauja valdymo sistemos, su karvių duomenimis, optimalia informacija ir sprendimo būdais“, – teigė A.M.Keikkilä.

Mokslininkė padarė išvadą, kad pažangios technologijos ir bandos optimizavimas garantuos pieno ūkio išlikimą ir konkurencingumą.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų