• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiais metais amerikiečiai švenčia 40-asias pirmojo nusileidimo mėnulyje metines, adekvačiai melomanai -- Davido Bowie (62) pakilimą muzikos erdvėje. Prieš 40 metų pradėjęs kelionę keista muzikine erdve savo pirmąjį albumą pavadino „Space Oddity“. Tikriausiai tais laikais žmonės buvo lengvai pamišę dėl kosmoso ir kitų tarpgalaktinių subtilybių. 1968 metais Stenley Kubrick sukūrė filmą „2001: A Space Odyssey”. Šis filmas nors ir neatitinka Bowie dainų tekstų, tačiau gali padėti iššifruoti jų keistus epinius motyvus. Amerikiečiai pasiekę mėnulį gavo papildomą premiją – Davidą Bowie. Žmogaus siekio nusigauti iki mėnulio įtakotas, atlikėjas pradėjo savo išskirtinius kosminius-muzikinius nardymus.

REKLAMA
REKLAMA

Žvaigždžių vaikis

Kosminės odisėjos laikais, 22 metų Bowie persikūnijo į Major Tom herojų, vėliau jų buvo ir daugiau, vienas iš populiariausių -- Ziggy Stardust, po to sekė Thin White Duke, vis tik pakilimui atlikėją paruošė pirmasis. Pataikydamas į visuomeninės aktualijos tematiką David padarė teisingą taktinį žingsnį. Žmogumi chameleonu vadinamas atlikėjas savo muzikinės karjeros laikotarpiu persirenginėjo ir persikūnijo ne vieną kartą. Dažnai nepaisydamas nusistovėjusių nuostatų, prieštaraudamas visuomeninei moralei ir laužydamas stereotipus sugebėjo išlaikyti save nuolatos šviežią ir neatsibostantį. Daugelio prieštaringai vertinamas jo gyvenimo būdas, homoseksualizmas ar biseksualūs santykiai. Pastaroji tema žiniasklaidą domino labiausiai, tuo puikiai pasitarnaudama, kaip reklamos skleidėja. Atlikėjas neneigia to, kad sugebėjo pasinaudoti savo personažais, kaip prieštaringais ir sukeliančiais apkalbas, bet tai patiko maištaujančiam jaunimui, norinčiam revoliucingų asmenybių, kuriomis galėtų sekti.

REKLAMA

Pirmą kartą žengęs žingsnį žvaigždžių link su „Space Odaity“ pataikė tiesiai ant laimingosios žvaigždės. Staigus išpopuliarėjimas suteikė Bowie daugiau pasitikėjimo savimi ir galimybių atskleisti savo antžmogišką asmenybę ir paleisti į laisvę savo vidinį ateivį. Toks postūmis paskatino jo vėlesnių personažų gimimą. Persikūnijęs į legendinį, savo sukurtą, herojų Ziggy Stardust pasiekė didžiulio dėmesio, o Ziggy tapo atskiru veikėjų, kurs turi individualią istoriją. Tai ne šios žemės gyventojas, nei vyras nei moteris -- tokiu mistiniu skydu prisidengęs Bowie sukėlė perversmą pop kultūroje. Vyras, aukštakulniais batais, aptemtais blizgančias drabužiais, skirtingos spalvos akimis, garsėjantis intymiais santykiais su tos pačios lyties atstovais, neliko nepastebėtas. Šiuo muzikinės karjeros etapus vyravo futuristiniai elementai, keisti kostiumai ir išskirtinai teatrališki pasirodymai. Senoji karta piktinosi, jaunimas norėjo lygiuotis į jį -- tai buvo nauja, šviežia ir revoliucinga.

REKLAMA
REKLAMA

Vėlesni dainininko herojai neprilygo Ziggy Stardustui, jis pasiliko kaip glam rock‘o karalius, lydinti Bowie iki dabar. Išskirtinis jo bruožas buvo ir tai, kad nesivaikė madų, o atvirkščiai, stengėsi kurti savitą stilių, išsiskirti ir būti pastebėtas ar apkalbėtas.

„Space Oddity“ arba keista kosminė kelionė

Kai Žemė kviečia majorą Tomą, atsakydamas jis pasakoja keistas istorijas, siunčia žinią Žemės gyventojams muzikos pavidalu. Iš čia jis rašo laiškus į Hermioną („Letter to Hermion“), sapnuoja proginius sapnus („An occasional dream“), pažįsta berniuką laukinėmis akimis iš Freecloudo („Wild eyed boy form Freecloud“) ir neapsieina be meilės istorijų. Nesikuklina save pagirti („God knows i‘m good“) ir tikrai žino už ką, gyrė jį ir kiti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Fone ritmą nuolatos lydi gitaros garsas, atrodo, kad sekamos istorijos sklendžia oru. Akustinių instrumentų gausa, trapus skambesys ir beveik galima pajust, kaip Major Tom vaikšto mėnulyje, be jokios žemės traukos.

Daina „Space Oddity“, kaip ir visa Bowie asmenybė, vertinama prieštaringai. Galima spėlioti, ar tai tiesioginis kosminės kelionės aprašymas, kurios metu Major Tom visai nenori grįžti atgal, mieliau renkasi dreifuoti kosminėje erdvėje (“Planet Earth is blue, and there’s nothing I can do”). Kitas interpretacijos variantas – apie narkotikų svaigulį. David yra prisipažinęs apie mažą „flirtą“ su svaiginamaisiais, kuriant „Space Odaity“, o 1980 metais dainoje, tapusioje hitu, „Ashes to ashes“ vėl prisimena majorą Tomą, dainos tekste minėdamas -„mes žinom, kad Major Tom buvo narkomanas“ (“We know Major Tom’s a junkie”). Tai savotiška Bowie aliuzija į pasimetusią ir nuo narkotikų priklausomą asmenybę, kas būdinga daugeliui to meto muzikos atlikėjų, tik ne visi jie reflektuoja save vėlesnėje savo kūryboje.

REKLAMA

Savo keistos kosminės kelionės metu Bowie pasižymėjo kaip spalvinga asmenybė, kaip inertiškas muzikantas ir kūrėjas, kaskart kitoks ateivis iš skirtingų planetų, su nekintančiu savitu balsu ir muzikiniu polėkiu. Profesionali muzika siejama su Bowie vardu ir visai nesvarbu ar esi jo gerbėjas ar ne.

Kaip bebūtų, Bowie grįžo į Žemę, nežinia, ar meilės gražuoliai Iman dėka ar dėl kitų priežasčių. Solidus ir vis toks pat charizmatiškas vyras, nevadinamas senuku nei pensininku, nors ir patyręs širdies smūgį jau nėra tokios fizinės formos kaip seniau, su muzika nesiskiria. Toliau kuria ir bendradarbiauja su kitais muzikos atlikėjais. Dabar jo personažas – David Bowie, vedęs vyras ir tėvas, savitas glam rock‘o herojus.

Lina Sabaitytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų